Vitamin D je důležitý vitamin, který v našem těle plní spoustu úloh a biochemických procesů. Nikoho proto asi nepřekvapí vědecké tvrzení, že jeho nedostatek má přímou souvislost se vznikem zdravotních potíží, zvýšeným rizikem nákazy respiračními chorobami a oslabením imunity. Jedná se však o specifický vitamin, který je naše tělo schopno získat pomocí slunečního záření. Naše tělo si skrz kůži dovede vytvořit vitamin D, konkrétně jeho aktivní formu vitamin D3, jen v letních měsících, což je opravdu krátká doba. K největší produkci vitaminu D zároveň dochází jedině ve chvíli, kdy je sluníčko nad obzorem, to je mezi 10:00 a 14:00 hodinou.
Ghí nebo také „ghíčko“ to je čistý máselný tuk plný vitaminů a živin, který si mohou dopřát i lidé s intolerancí na mléčné výrobky. Nejedná se však o žádnou novinku mezi superpotravinami, ale o léty prověřené přepuštěné máslo.
L-Tryptofan patří mezi esenciální aminokyseliny, což jsou látky nesmírně důležité pro správné fungování našeho těla. Konkrétně fungují jako stavební složky proteinů. Slovo „esenciální“ znamená, že si je naše tělo neumí samo vyrobit, a tak je musí přijímat vnějším způsobem – buď potravou, nebo v doplňcích stravy. L-tryptofan ve formě doplňku stravy jistě dobře znají všichni sportovci, kteří jej nejčastěji využívají ke zlepšení fyzického výkonu a regenerace. Tato esenciální aminokyselina je ale důležitá i zcela jiných důvodů. Zjistěte z jakých, a proč byste ji měli kombinovat s vitaminem B6.
Goji jsou plody rostliny kustovnice čínské, na které východní medicína nedá dopustit. Opěvované jsou jak po nutriční stránce, tak po stránce zlepšení kvality života a zdraví. Díky svému blahodárnému efektu si goji získaly mnoho přezdívek a staly se symbolem vitality, síly, krásy a zdraví. To je také důvod toho, proč je většinou vyhledávají ženy. K ochucení svačiny ale tyto načervenalé plody Goji může používat každý, kdo chce pro své tělo udělat maximum.
Hořčík (magnesium) je veledůležitý minerál, na který jsou kladeny čím dál tím vyšší nároky. Může za to znečištěné prostředí i naše fyzické a psychické vytížení. Kvůli tomu ani zdravá strava nedokáže pokrýt doporučované denní hodnoty magnesia/hořčíku a většina populace trpí jeho nedostatkem. Vhodnou volbu proto představují doplňky stravy s obsahem hořčíku, které je ovšem zapotřebí vybírat pečlivě a obezřetně. Není totiž hořčík jako hořčík. Hořčík se v doplňcích stravy vyskytuje vždy ve formě sloučenin. Jeho využitelnost v těle tak závisí na tom, na jakou molekulu je navázán. Nejlépe vstřebatelné jsou chelátové a organické formy, zatímco ty anorganické nemají prakticky žádný přínos a měli bychom se jim při výběru vyhnout, neboť představují vyhozené peníze.
Kokosový olej má všestranné využití. Skvěle dokáže zastat práci kosmetického produktu i oleje na vaření. Díky tomu a příznivému efektu na zdraví člověka v poslední době slaví velký úspěch, zejména pak mezi zastánci zdravého životního stylu. Pojďme se podívat na to, proč je kokosový olej tak jedinečný a jakými způsoby ho lze používat.
Vitamin D3 a vitamin K2 jsou v poslední době hodně diskutované vitaminy rozpustné v tucích. Bylo totiž zjištěno, že se jedná o nejaktivnější formy vitaminu D a K, takže jejich pravidelným užíváním lze dosáhnout mnohem lepších výsledků než konzumací „obyčejného déčka“ nebo vitaminu K1. Ještě zajímavější je ale souvislost těchto vitaminů s vápníkem.
Aquamin je komplex látek, který se získává z mořské řasy zvané Lithothamnion calcareum z čeledi Corallinacea. Tato unikátní řasa roste v hloubce křišťálově čisté vody Atlantského oceánu, kde během svého životního cyklu, který obvykle trvá 4–5 let, čerpá z neznečištěné vody cenné nutrienty. V průběhu života získává zajímavou načervenalou podobu, díky níž je okamžitě rozpoznatelná. Po dokončení cyklu, když je řasa již skoro celá zvápenatělá, odumírá a klesá ke dnu, odkud se těží pro výrobu doplňků stravy.
Zelené superpotraviny jako chlorella, spirulina nebo mladý ječmen jsou čím dál tím oblíbenější. Může za to především rozmach zdravého stravování a redukčních diet. Nejčastěji se mladý ječmen užívá ve formě tablet, šťávy nebo prášku, který se rozmíchá ve vodě a následně se vypije. Zjistěte, v čem spočívá jeho hlavní přínos pro naše tělo a kdy se vyplatí zařadit ho do svého jídelníčku. Mladý ječmen neboli také zelený ječmen je někdy přezdívaný jako „elixír mládí a krásy“. Jedná se o ječmen setý, který je sklízen ve fázi, kdy dosahuje výšky přibližně 25 cm a je ještě hezky zelený. Jde tedy o plodinu, kterou všichni známe a kterou mnohdy přehlížíme a neuvědomujeme si, kolik cenných látek obsahuje.
S kešu ořechy se pojí spoustu zajímavostí, o kterých ví jen málokdo. Věděli jste například, že ledvinovitý tvar kešu odpovídá názvu stromu, na kterém roste? Ano, je tomu skutečně tak. Kešu ořechy jsou plodem stromu ledvinovníku západního (Anacardium occidentale), což je tropický stálozelený strom původem z Brazílie. Dnes se pěstuje hlavně v Indii a Vietnamu na plantážích, kde se i přímo zpracovává. Největší ledvinovník západní však nenajdete ani v Indii nebo Vietnamu, ale právě v Brazílii ve městě Natal, kde z výšky vypadá jako celý zarostlý park.
Selen patří mezi jedny z důležitých stopových prvků pro naše těla a zdraví. Tělo si ho nedokáže vytvořit samo a je proto nezbytně nutné přijímat ho z potravy. Bohužel se ale v půdě mnoha evropských zemích nenachází v dostatečné míře, což způsobuje, že se v rostlinách a následně i potravinách vyskytuje selenu pouze nepatrné množství. Selen je esenciální stopový prvek, který se v živočišných tkáních objevuje v podobě organických sloučenin a váže se na proteiny. Ve formě tzv. selenoproteinů hraje významnou roli v boji proti volným radikálům, zapříčiňujícím rychlejší opotřebení buněk.
Maca peruánská a kotvičník zemní známý také jako tribulus terrestris jsou dvě odlišné bylinky, které toho ale mají hodně společného. Možná jste o nich už slyšeli a teď si kladete otázku, proč se doporučuje jejich kombinace. A právě na to vám odpovíme v následujících řádcích. otvičník zemní, známý pod latinským názvem (tribulus terrestris), je jednoletá bylina, s níž se můžeme setkat i u nás. Původně ale pochází z jihovýchodní části Asie. Poznat ji lze podle tmavě zelených listů řapíkatého vzhledu a jasně žlutého květu či ostnatých plodů. Maca peruánská, latinsky (Lepidium meyenii), je přízemní rostlina, která roste v nehostinných podmínkách peruánských And v nadmořské výšce kolem 3000–4000 metrů nad mořem. V takové výšce samozřejmě příliš rostlin neroste, a právě proto je úchvatné, jak se mace na kamenitých svazích skvěle daří.
Hořčík neboli magnesium patří k nejdůležitějším minerálům, které naše tělo potřebuje. Účastní se totiž zhruba 300 různých tělesných reakcí. Bohužel ho ale většina z nás má nedostatek, což se projevuje hlavně podrážděností, nespavostí, náladovostí, svalovými křečemi nebo nepříjemným bušením srdce. Důvodem toho, proč hořčík nezískáváme z potravy v takové míře jako kdysi, je nešetrné zemědělství, používání pesticidů a filtrování vody. Proto je nezbytné dodávat ho tělu jiným způsobem. Velice jednoduchý způsob dodání hořčíku je formou doplňků stravy s obsahem magnesia.
Chaga je dřevokazná houba volně rostoucí na kmenech stromů napříč severními zeměmi. Roste zejména na břízách v Rusku, Kanadě, Kazachstánu, Číně a Japonsku, kde se využívá v místním tradičním léčitelství k podpoře přirozené obranyschopnosti a při žaludečních potížích. Díky svým takřka zázračným schopnostem dostala přezdívku „Dar od Boha. Rezavec šikmý neboli Chaga má raději chladné podnebí, proto ho lze najít pouze na stromech severní polokoule. Jeho způsob života spočívá v parazitování listnatých stromů, hlavně bříz a buků, kdy proniká hluboko do nitra a v kmeni přežívá desítky let
Saw palmetto neboli serenoa plazivá je velmi zajímavá menší palma, kterou již v dávných dobách používali indiáni k řešení problémů s močovým a pohlavním ústrojím. V dnešní době tato palma s vějířovitými listy a plazivým kmenem zažívá velký návrat, protože se z jejích plodů získává velice cenný extrakt plný biologicky aktivních látek, které našemu tělu vlivem uspěchané doby mnohdy chybí.
Vitamin D3 neboli Cholekalciferol je klíčovým vitaminem pro naše kosti, zuby a imunitu. Většina z nás ví, že jeho nejpřirozenějším zdrojem je ultrafialové záření ze slunce. Jenže potřebnou sílu a správný úhel dopadajících paprsků má sluníčko jen zhruba polovinu celého roku. Přes zimu a jaro tak až 70 % české populace trpí nedostatkem vitaminu D. Pokud se tedy chcete po celý rok cítit fit a lépe odolávat nemocem, měli byste „déčko“ doplňovat prostřednictvím doplňků stravy. Ty můžete sehnat v několika ruzných formách na které se dnes zaměříme.
Jako B-komplex neboli komplet vitaminů B jsou označovány všechny vitaminy skupiny B - Vitamin B1 (thiamin), Vitamin B2 (riboflavin), Vitamin B3 (niacin), Vitamin B5 (kys. pantothenová), Vitamin B6 (pyridoxin), Vitamin B7 (biotin), Vitamin B9 (kys. listová), Vitamin B12 (kobalamin), které naše těle potřebuje pro správné fungování. Každý ze skupiny vitaminů B slouží k něčemu jinému, čímž se vzájemně doplňují. Abychom se tedy cítili dobře po fyzické i psychické stránce, je důležitá jejich rovnováha. Ta je ale bohužel u mnoho z nás rozvrácena málo pestrým jídelníčkem, nemocemi nebo dietami. Potřeba vitaminů ze skupiny B navíc stoupá v těhotenství, při kojení, fyzické námaze a dospívání.
Hericium neboli lví hříva patří mezi medicinální houby, které se od nepaměti využívají v tradiční čínské medicíně. V poslední době je však o ně velký zájem i u nás, a to především proto, že podporují odpověď organismu na stresové situace také podporují imunitu a působí jako tzn. adaptogeny. Na světě jich existuje přes 100 druhů a konkrétně hericium patří mezi nejoblíbenější.
Ginkgo biloba (Jinan dvoulaločný) je strom s velice zajímavými listy, který se často objevuje ve starých čínských nebo japonských pověstech a bájích. Podle nich dokáže Ginkgo odvrátit zlo a oheň, a proto je hojně vysazován před tamními domy a chrámy. V Číně a Japonsku se také semena ginkgo biloba používají v tradiční kuchyni. Britský botanik a geolog Albert Seward nazval ginkgo bilobu stromem života proto, že v sobě uchovává tajemství minulosti. Jeho moc je v Asii dokonce natolik proslulá, že jej místní obyvatelé uctívají. V současnosti je ginkgo jeden z nejoblíbenějších doplňků stravy všude ve světě.
Guarana je liánovitý keř se zelenými lichozpeřenými listy a světlými květy, které tvoří větší květenství. Zralé červené plody guarany uskupené v hroznech připomínají lidské oko, neboť obsahují jedno velké černé semeno, jež se při dozrávání dostává na povrch. Plné dozrání guarany nastává mezi říjnem a listopadem, při čemž se sklízí právě černá semena. Paulinie nápojná, jak se v českém jazyce guarana nazývá, je neobvyklá popínavá rostlina, která patří k velmi efektivním přírodním stimulantům s obsahem kofeinu. Proto je také tolik oblíbená u studentů, řidičů nebo sportovců.