Reishi je asi jednou z nejznámějších medicinálních hub u nás, nebo možná dokonce na celém světě. Můžeme na ni často narazit i pod dvěma dalšími názvy – lesklokorka lesklá či Ganoderma Lucidum. V tradiční čínské medicíně je uznávaná už více než 4 tisíce let.
Ženšen je rostlina, která je již od pradávna známá svojí blahodárností. Hojně je využívána v čínské medicíně i jiných tradičních léčitelstvích v nejrůznějších částech světa. Pokud se podíváme na nabídku produktů s ženšenem, možná zjistíme, že je takových přípravků mnoho. Liší se třeba koncentrací, množstvím nebo podobou. Setkáme se s extrakty, kapslemi, tinkturami, čaji nebo jen samotným práškem.
Hořčík je, stejně jako jiné mikroživiny, nepostradatelný a v těle má na starosti spoustu úkolů. Je v organismu nenahraditelný a zastoupit ho nemůže žádná jiná minerální látka. Bez něho by naše tělo nebylo například schopno vytvářet energii nebo správně využívat ostatní látky a vitaminy. Hořčík se ale vyskytuje ve vícero formách. Referenční denní hodnota příjmu hořčíku činní 375 mg.
Samotné trávicí enzymy hrají v celém průběhu zpracování stravy velkou roli. Jedná se o biokatalyzátory, jež řídí a koordinují rozsáhlý soubor chemických procesů. Umožňují totiž rozložit složité molekuly na mnohem jednodušší a lépe využitelné pro náš organismus. Trávicí enzymy jsou vlastně komplexní bílkoviny, které se podílí na zpracování živin již od chvíle, co je vložíme do úst. V lidském těle a rostlinách je až několik tisíc různých trávicích enzymů. Vyjmenovat a popsat všechny je proto složité a my si tu představíme alespoň ty nejzásadnější amyláza, lipáza, proteáza, laktáza, celuláza, bromelain a papain
Lipozomy se vyrábí z výtažku ze slunečnicového lecitinu, mohou mít velikost od několika nanometrů až po desítky mikrometrů a obsahují tzv. fosfolipidy. To jsou látky složené z glycerolu, cholinu, mastné kyseliny a kyseliny fosforečné. Zjednodušeně jsou to složené lipidy obsahující fosfor.
Tryptofan se z chemického hlediska řadí mezi esenciální aminokyseliny a je v těle nepostradatelný pro určité biochemické procesy. Organismus si ho neumí sám vytvářet a my ho tak musíme přijímat z potravin nebo doplňků stravy. Tryptofan je součástí jak živočišné, tak rostlinné stravy. Bohaté na tuto látku jsou ryby jako sardinky, losos a tuňák, dále pak drůbeží a hovězí maso, ořechy, mléko, semínka, luštěniny a například také banány.
O vitaminu D je všeobecně známo, že ho naše tělo potřebuje v dostatečném množství, aby všechny procesy v něm mohly probíhat tak, jak se patří. Své jméno dostal podle toho, že byl nalezen jako čtvrtý vitamin. Samotný vitamin D neboli kalciferol je v současnosti považován spíše za steroidní hormon a vyskytuje ve vícero formách. Nejdůležitější je vitamin D2 (ergokalciferol) a vitamin D3 (cholekalciferol). Liší se zejména tím, kde se vyskytují. Zatímco forma D2 je přítomna především v rostlinné říši, tak D3 zase naopak v té živočišné. Pro nás je nicméně zásadní hlavně vitamin D3, jelikož je pro tělo lépe využitelný. Protože se snadněji vstřebává a my si při užívání tohoto typu odneseme daleko více
Kyselina hyaluronová je látka, o které je v současné době poměrně dost slyšet. Je probírána především v souvislosti s bojem proti vzniku vrásek, lepším vzhledem pokožky těla a obličeje a mladistvosti. Stala se přísadou mnoha kosmetických produktů jako jsou séra, krémy či dokonce šampony.
Kotvičník zemní je rostlina, o které je v poslední době poměrně dost slyšet a její oblíbenost taktéž rapidně stoupá. Je součástí různých doplňků stravy ve formě kapslí, tablet, tinktur nebo čajů a směsí bylin. Výběr je proto již velmi široký. Tuto nenápadnou rostlinu se žlutými květy si může leckdo splést s obyčejným plevelem, leč jeho schopnosti umí být více než užitečné. V kotvičníku najdeme mix různorodých aktivních látek, jež tvoří zajímavý komplex pro podporu více stránek mužského i ženského organismu. Obsahuje velké množství steroidních saponinů, flavonoidů, aminokyselin, alkaloidů a tříslovin. Každá složka má v kotvičníku svoji důležitou roli a dohromady vytváří specifický soubor, který funguje rozsáhleji, než kdybychom užívali jen jednu z látek.
Rostlina příznivá především pro zdraví našich jater a dnes k sehnání v mnohých podobách od čaje, tinktur až po kapsle – to je ostropestřec mariánský neboli Silybum Marianum. U nás se s ním ve volné přírodě setkáme jen vzácně, avšak v jiných zemích roste běžně a v léčitelství má dlouholetou tradici.
Lepidium meyenii nebo řeřicha peruánská či peruánský ženšen, i to jsou názvy pro macu peruánskou, které se s oblibou přezdívá také královna And. Toto pojmenování si po právu zaslouží, jelikož je bylinou, jež v sobě obsahuje mix skvělých látek. Ty nám mohou být nápomocné pro posílení našeho těla či při řešení zdravotních potíží. Dnes je již na trhu nepřeberné množství suplementů s macou peruánskou a pořídit si ji tedy není žádný problém. Maca ovšem existuje v různých variantách.
Kurkumin se získává z rostliny, která se jmenuje kurkuma dlouhá (Curcuma Longa). Samotná kurkuma obsahuje různorodé látky, ale nejvýznamnější je z hlediska zdravotních benefitů právě kurkumin. Známe kurkumin typu 1, 2 a 3. Dohromady se nazývají kurkuminoidy, samostatně pak kurkumin, demethoxykurkumin a bisdemethoxykurkumin. Nacházejí se v oddenku rostliny a z celkového množství složek zabírají pouhá 3 %. Ale blahodárný vliv, jež umí mít na náš organismus, je podstatně větší. Proto se přistoupilo k jeho extrahování, aby se veškerých vlastností využilo naplno. Vznikly tak doplňky stravy s koncentrovaným množstvím kurkuminu.
Ginkgo biloba nebo také Jinan dvoulaločný je v Asii už po několik tisíc let svatou rostlinou. Zároveň se i po takto dlouhou dobu využívá v tradičním lidovém léčitelství pro řešení vícero zdravotních obtíží a podporu organismu. Dochované zkameněliny však dokazují, že tento strom roste na naší planetě dokonce již miliony let. Je tedy skutečně odolnou rostlinou, která si prošla mnohými obdobími a změnami klimatu. V současnosti je součástí celé škály doplňků stravy, a to zcela samostatně či v kombinaci s dalšími prospěšnými složkami. Ginkgo biloba je vysoký, zdatný strom, který je opravdu houževnatý. Nevadí mu nepříznivé vlivy okolí, mrazy, škůdci ani mikroorganismy. Dorůstá až do několika desítek metrů, avšak samotný růst je velmi pomalý.
Koloidní stříbro je roztok. Vytvořený z destilované vody a atomů ryzího stříbra. Celý proces vzniku probíhá za pomoci speciálních přístrojů a je nazýván jako disperze. Jedná se o rozptylování mikročástic stříbra v destilované vodě. Všechny částice pak mají stejný elektrický náboj, díky čemuž se odpuzují, a jsou tak v neustálém pohybu. Čím jsou částice menší, tím je celý roztok pro naše tělo efektivnější. Koloidní stříbro má vysokou vstřebatelnost, uvádí se, že je to až kolem 98 %.
Klasický nejpoužívanější cukr je získáván z cukrové řepy či třtiny, a je tedy rovněž přírodním sladidlem. Přírodní jsou ty, jež mají svůj původ v přírodě, nejsou vytvářeny uměle a ani nijak výrazně upravovány. Řepný cukr je z chemického hlediska tvořen převážně sacharózou, a to skoro ze stejného poměru glukózy a fruktózy. Obvykle se rafinuje, což je proces, kdy dochází k odstraňování nečistot a ostatních nechtěných složek. Vznikne pak bílá krystalická látka. S třtinových cukrem se častěji setkáme v jeho zlatohnědé nečištěné podobě. Obsahuje o trochu více vitaminů a minerálů, jenže v kvantitě, v jakém bychom ho měli konzumovat to nehraje významnou roli. Předností je spíše příjemná lehce karamelová chuť a vůně.
Reishi (Ganoderma Lucidum, Lesklokorka lesklá) je známou dřevokaznou houbou parazitující na stromech či pařezech. Její příznivé vlastnosti na lidský organismus jsou vyzkoušeny napříč staletími. O jejím pozitivním vlivu není tedy žádný pochyb. Má v sobě totiž látky, kterých by bylo škoda nevyužít pro náš vlastní prospěch. V reishi je hned několik stovek aktivních látek. Obsahuje základní prvky jako vodu nebo bílkoviny a rovněž pár vitamínů a minerálů. Je to například železo, hořčík, vápník, zinek, selen, vitaminy z B-komplexu a vitamin D. Cenné jsou pak polysacharidy, které přináší tělu jeden z největších užitků.
Rybí kolagen, mnohdy nazývaný také jako mořský kolagen, je populárním doplňkem stravy a bývá součástí mnoha suplementů pro krásu. Můžeme se setkat s čistým rybím kolagenem, ale i s kombinací s jinými aktivními látkami. Často se v těchto přípravcích přidává například vitamin C, jež je důležitý pro lepší vstřebatelnost a využitelnost samotného kolagenu naším organismem.
Chitosan není možná tak známým doplňkem stravy, nicméně už existuje k zakoupení mnoho přípravků s touto látkou. Většinou se spojuje především s pozitivním vlivem při redukcích hmotnosti a často se mu také přezdívá „magnet na tuky“ nebo „blokátor tuků“. Přesto, že o něm spoustu lidí třeba ještě neslyšelo, byl objeven již v 19. století. V dnešní době není využíván pouze jakožto volně prodejný suplement, ale rovněž k medicínským účelům, a to dokonce i pro zevnější použití. Chitosan patří mezi polysacharidy, jež jsou nevstřebatelné. Konkrétně se jedná o druh vlákniny. Získává se chemickým postupem (deacetylací) z látky, která se jmenuje chitin.
Resveratrol, to je název látky, která je přírodního původu a je velmi silným antioxidantem. Nachází se v některých rostlinách, kde plní svoje funkce, ale je významný i pro člověka a jeho organismus. Jeho pozitivní vliv je spojen především s ochranou buněk, ale má i jiné vlastnosti, kterých můžeme využít k našemu prospěchu. Jde třeba o kardiovaskulární zdraví nebo podporu metabolismu tuků.
Ginkgo biloba (Jinan dvoulaločný) je rostlina, která se využívá již velmi dlouho v tradičních léčitelstvích, jako je například čínská medicína, ájurvéda, nebo lidové léčitelství. V celé Asii je dokonce považována za svatou. Ukrývá v sobě totiž zajímavé látky, jež nám mohou být v mnoha ohledech užitečné, a proto se stala součástí doplňků stravy i v našich končinách. Tyto preparáty se stále těší velké oblibě, protože ginkgo biloba je spojována především s podporou paměti a podobných stránek organismu. Ginkgo obsahuje asi 20 druhů flavonoidových glykosidů, z nichž jsou nejvýrazněji zastoupeny kvercetin, kaempferol a isorhamnetin. Mají významné protizánětlivé schopnosti a příznivý efekt na kardiovaskulární soustavu. Z terpenů to jsou biologicky aktivní laktony, nazývané jako ginkgolidy a bilobalid, které jsou neuroprotektivní a podněcují přenos nervových vzruchů.