Zinek a měď – Jak spolu tyto minerály souvisí?
Minerální prvky zinek i měď jsou oba důležité pro lidský organismus a tělo by bez nich nemohlo správně fungovat, jelikož jsou součástí mnoha procesů. Určitě bychom měli těchto prvků přijímat dostatečné množství ve stravě nebo při nedostatku zvolit kvalitní doplněk stravy. Zinek jistě už zná téměř každý a jeho příjem si už kdekdo hlídá. Na měď se ale v souvislosti s lidským organismem zapomíná a řada lidí ani nemá ponětí, že je stejně tak potřebná. O čem ale také mnoho lidí možná neví, že na sebe mohou mít tyto minerály vliv. Co je tedy potřeba vědět, pokud je užíváme a na co bychom si měli dát pozor?
Zinek
Zinek je esenciální látkou, a tak jsme odkázáni na jeho příjímání z potravin a suplementů. Nejvíce ho najdeme v libovém mase, játrech, vejcích a také v luštěninách a jeho deficit se může projevit únavou, padáním vlasů, lámavostí nehtů či větší náchylností k infekčním onemocněním. Je totiž nezbytný ke zdraví našich vlasů, kůže a nehtů, ale i imunitního systému, kostí, vývoj člověka i pro správnou funkci reprodukčních orgánů. Zvýšeného příjmu je nutné dbát v těhotenství, při kojení nebo onemocnění trávicího traktu a jater. U volby produktu je lepší vybírat organické (chelátové) formy, protože ty jsou v těle mnohem lépe využitelné než ty anorganické, a tak z něj vytěžíme co nejvíce.
Měď
Po železe a zinku je měď třetím nejvíce zastoupeným esenciálním prvkem v našem těle. Vyskytuje se například v kakau, játrech, korýších nebo některých ořeších, droždí a houbách. Je nezbytná pro stavbu kostí, činností centrálního nervového systému a společně se železem působí dohromady během krvetvorby. Měď je též součástí kolagenu, který se nachází i v kůži a pojivových tkáních. Podílí se i na tvorbě melaninu (kožní barvivo) – při jeho nedostatku může dojít ke ztrátě pigmentu a vypadávání vlasů. Dále při deficitu může docházet k anémii (chudokrevnosti), zhoršení duševního vývoje, poruše tvorby kostí a vaziva či ovlivnění jejich kvality, zhoršené imunitě, eventuálně i ke špatnému metabolismu cukrů v těle.
Jak se zinek a měď navzájem ovlivňují?
Pokud bereme více doplňků stravy najednou nebo některou suplementujeme ve větší kvantitě měli bychom si vždy dát pozor na to, jak na sebe veškeré látky působí. Nějaké se mohou ve svém působení podporovat a chovat se synergicky a některé dělají pravý opak a jsou antagonisté – to má za následek třeba zhoršenou dostupnost jedné z užívaných složek v preparátu, ale i ze stravy.
Zinek i měď jsou oba stejně významné pro několik správných funkcí našeho organismu. Jedná se například o metabolismus cukrů, kdy se podílí na správném využívání sacharidů. Také ani jeden nemůže chybět u podpory imunitního systému. Důležitou roli mají i během ochrany buněk, jsou totiž součástí antioxidačního enzymu zvaného superoxid dismutáza (SOD), kde slouží jako jeho katalyzátory. Pokud přijímáme obou látek přiměřené množství, není se čeho obávat. Problém však nastává, když doplňujeme vysoké dávky zinku, a to především tehdy pokud to děláme dlouhodobě. Měď se totiž vstřebává stejnými cestami jako právě zinek. Pakliže je tedy zinku moc, dochází k narušení absorpce mědi, a protože již není prostor, aby se dostala tam kam má, je z těla prostě vyloučena. To nám z výhledového hlediska může způsobit zdravotní obtíže, které mohou skončit až chudokrevností.
Závěrem lze říct, že pokud užíváte vyšší dávky zinku, než jsou potřebné a děje se tak po delší dobu, je možné, že i ve vašem organismu chybí právě měď. Proto je vhodné si vždy zjišťovat kolik a čeho vlastně potřebujeme, dodržovat doporučení na produktech či si nechat poradit od odborníka.
Zinek v těle podporuje:
-
- Pokud je v jedné dávce alespoň 1,5 mg zinku, tak lze tvrdit:
- Přispívá k normálnímu metabolismu sacharidů
- Přispívá k normálním rozpoznávacím funkcím
- Přispívá k normální syntéze DNA
- Přispívá k normální plodnosti a reprodukci
- Přispívá k normálnímu metabolismu makroživin
- Přispívá k normálnímu metabolismu mastných kyselin
- Přispívá k normálnímu metabolismu vitaminu A
- Přispívá k normální syntéze bílkovin
- Přispívá k udržení normálního stavu kostí
- Přispívá k udržení normálního stavu vlasů
- Přispívá k udržení normálního stavu nehtů
- Přispívá k udržení normálního stavu pokožky
- Přispívá k udržení normální hladiny testosteronu v krvi
- Přispívá k udržení normálního stavu zraku
- Přispívá k normální funkci imunitního systému
- Přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem
- Podílí se na procesu dělení buněk
- Přispívá k normálnímu metabolismu kyselin a zásad
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Golden Nature Zinek v chelatové vazbě bisglycinátu s obsahem 15mg organického zinku v jedné rostlinné kapsli.
Puhdistamo Zinek + Vitamin C je efektivní kombinace 3 organicky vázených forem zinku s navíc obsaženým vitaminem C.

MSM a jeho vliv na zdraví?
Methylsulfonylmethan je velice oblíbeným suplementem, protože jeho pravidelné užívání přináší hned několik výhod. Nejvíce se hovoří o jeho pozitivním efektu na pohybový aparát, kdy může být vhodný jak v rámci jisté prevence, tak i v případě již rozvinutých onemocnění.

Maca a Kotvičník zemní – je vhodné je kombinovat?
Maca peruánská a kotvičník zemní známý také jako tribulus terrestris jsou dvě odlišné bylinky, které toho ale mají hodně společného. Možná jste o nich už slyšeli a teď si kladete otázku, proč se doporučuje jejich kombinace. A právě na to vám odpovíme v následujících řádcích. otvičník zemní, známý pod latinským názvem (tribulus terrestris), je jednoletá bylina, s níž se můžeme setkat i u nás. Původně ale pochází z jihovýchodní části Asie. Poznat ji lze podle tmavě zelených listů řapíkatého vzhledu a jasně žlutého květu či ostnatých plodů. Maca peruánská, latinsky (Lepidium meyenii), je přízemní rostlina, která roste v nehostinných podmínkách peruánských And v nadmořské výšce kolem 3000–4000 metrů nad mořem. V takové výšce samozřejmě příliš rostlin neroste, a právě proto je úchvatné, jak se mace na kamenitých svazích skvěle daří.

Mandlový olej a jeho vliv na naši pleť?
Mandlový olej se vyrábí se syrových mandlí. Ty rostou na stromě, jež nese název Mandloň obecná (Prunus Dulcis). Dorůstá se do výšky až 12 metrů. Její původ je v severní Africe a západní Asii, ovšem v dnešní době se pěstuje i v jiných teplejších oblastech, často se však stává, že zplaní. Nejlepší podmínky má totiž v teplých, ale suchých oblastech, kde jsou mírné zimy. Mandloň kvete bílými až narůžovělými květy, ze kterých později vznikají právě mandl