Zinek a jeho formy, proč zvolit chelátovou vazbu?
Zinek je esenciální stopový prvek, v našem těle tedy zastoupen jen v menším množství, ale o to více potřebný pro aktivitu několika stovek enzymů, normální růst, reprodukční orgány, imunitu a pro velký počet dalších funkcí našeho těla. Protože je zinek esenciální látkou, je nutné ho přijímat z potravin na tento prvek bohatých nebo si při jeho nedostatku dopomoci doplňkem stravy. Existuje však více forem, a ne všechny jsou stejně vstřebatelné. Proto se v dnešním článku na tyto formy zaměříme a rozebereme jaká varianta je nejvhodnější.
V čem zinek nalezneme a proč je nepostradatelný?
V malém množství se zinek nachází v hodně potravinách, kdy opět platí, že jeho využitelnost (kolik se ho z potravy skutečné vstřebá) je větší u živočišných produktů než u těch rostlinných. Nalezneme ho především v libovém mase, játrech, vaječném žloutku a mléce, dále pak v luštěninách, kořenové zelenině, celozrnných produktech, nebo i v droždí a semínkách.
Zinek je opravdu důležitý pro řadu procesů našeho organismu. Přispívá k normální funkci imunitního systému a už jeho mírný deficit může způsobit poruchy imunity a tím vyšší nemocnost a náchylnost k infekčním onemocněním. Zajišťuje normální stav kostí, vlasů, pokožky a nehtů a je důležitý i pro samotný růst a vývoj jedince. Jeho potřeba je nutná i pro zdraví pohlavních orgánů, plodnost a reprodukci. V neposlední řadě se podílí i na metabolismu (látkové přeměně) kyselin, sacharidů nebo i třeba vitaminu A.
Jak se projevuje nedostatek zinku?
Ne všichni se shodují na tom, kolik přesně zinku by měl člověk přijímat. Všeobecně by to mělo pro dospělého člověka být kolem 10 – 15mg, u dětí pak o něco méně závisle na věku. Naopak kojící nebo těhotné ženy by se měly držet spíše horní hranice, kvůli správné výživě dítěte. Jeho nedostatkem mohou trpět lidé s onemocněním trávicího traktu, jater nebo ledvin, ale i ti kteří ho nepřijímají dostatečně v pestré stravě.
Deficit se projevuje různými způsoby, kdy mezi nejčastější projevy patří padání vlasů, únava, kožní poruchy, záněty kůže či ústní dutiny nebo větší lámavost nehtů. Může dojít také k poruchám imunity a horšímu hojení ran. U můžu se ovlivňuje i správná funkce prostaty a u dětí se projevuje třeba nechutenstvím a zpomaleným růstem.
Jaké jsou formy zinku??
Existuje více forem zinku, ale ne všechny pro nás budou mít stejný přínos. Některé naše tělo využije mnohem lépe a některé v podstatě prostě jen projdou zažívacím traktem bez většího efektu. Můžeme se setkat buď s anorganickými nebo organickými formami mezi které patří i speciální tzv. chelátová vazba zinku.
- Anorganická forma – zinek se zde vyskytuje v podobě iontů s elektrickým nábojem, to způsobuje reakce s opačně nabitými částicemi v potravě, následně je pak minerál vázán do špatně rozpustných forem, a proto je hůře vstřebatelný. Tělo ho absorbuje pouhých asi 10 % a zbytek se vyloučí. (např. oxid zinečnatý)
- Organická forma – je mnohem přijatelnější podobou zinku. Zde je minerál vázán na organickou kyselinu a tím je pro naše tělo mnohem více využitelný a lépe se absorbuje (např. citrát zinečnatý).
- Chelátová forma – je speciální organický druh zinku, vázán na dvě aminokyseliny. Nejčastěji se setkáme s bisglycinátem zinečnatým. V této vazbě je zinek elektricky neutrální, nereaguje tolik s ostatními prvky, a proto se lépe dostane tam kam potřebuje. Tělo dokáže využít 70–80 % takového minerálu.
Z uvedeného vyplývá, že anorganický typ je pro nás spíše nevhodnou variantou, jelikož z ní není téměř žádný užitek. Naopak organické formy a konkrétně právě ta chelátová je vhodná nejvíce, a to i díky tomu, že nedráždí žaludek a střeva jako běžná anorganická podoba.
Zinek je důležitý pro podporu:
- Přispívá k normálnímu metabolismu sacharidů
- Přispívá k normálním rozpoznávacím funkcím
- Přispívá k normální syntéze DNA
- Přispívá k normální plodnosti a reprodukci
- Přispívá k normálnímu metabolismu makroživin
- Přispívá k normálnímu metabolismu mastných kyselin
- Přispívá k normálnímu metabolismu vitaminu A
- Přispívá k normální syntéze bílkovin
- Přispívá k udržení normálního stavu kostí, vlasů, nehtů, pokožky
- Přispívá k udržení normální hladiny testosteronu v krvi
- Přispívá k udržení normálního stavu zraku
- Přispívá k normální funkci imunitního systému
- Přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem
- Podílí se na procesu dělení buněk
- Přispívá k normálnímu metabolismu kyselin a zásad
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Golden Nature Zinek v chelátové vazbě s obsahem 15mg elementárního zinku v jedné kapsli, bez zbytečných pojiv, konzervantů, balastních a jiných pomocných látek.
Puhdistamo Zinek + Vitamin C je efektivní kombinace 3 organicky vázených forem zinku s navíc obsaženým vitaminem C.

Na co je dobrá GABA a s čím ji kombinovat?
Pro kyselinu gama-aminomáselnou se hojně využívá zkratka GABA, toto označení pochází z anglického názvu gamma-aminobutyric acid. Konkrétně se jedná o nebílkovinnou aminokyselinu, jež je pro náš organismus zcela přirozená a žádoucí.

Chitosan na hubnutí, opravdu funguje??
Chitosan patří mezi poměrně novodobé doplňky stravy, ovšem jeho první poznatky byly objeveny zhruba před sto lety a to opět na území Asie konkrétně Japonska. Chitosan je využíván zejména v souvislosti s hubnutím a ztrátou hmotnosti. V dnešním blogu se podíváme na to, jak je to s hubnutím a dopňky stravy. Chitosan je typ vlákniny, konkrétně polysacharidu, získávaného z chitinu, který je bohatě zastoupen ve vnějších schránkách krabů, mušlí, krevet a jiných korýšů. Chitosan patří mezi přírodní nestravitelnou vlákninu, která dokáže na sebe navázat velké množství tuků a to až 6ti násobek své váhy.

Maca černá – jaké má přednosti?
Maca černá je silný přírodní doplněk, který může organismu přispět mnoha způsoby. Díky svým adaptogenním vlastnostem pomáhá zvýšit energii, vytrvalost a celkovou výkonnost. Jedním z hlavních benefitů je také podpora hormonální rovnováhy.