Ženšen pravý, zázračná bylina dlouhověkosti?
Ženšen pravý pod latinským názvem Panax ginseng je jednou z nejstarších, nejznámějších a nejužívanějších bylin na světě. Tato zázračná bylina je také nazývána Všehoj ženšenový a není tomu je tak pro nic za nic. Tuto přezdívku Ženšen získal díky svému skvělému a širokému spektru působení na organismus.
První zmínky o Ženšenu pravém jsou opět z Asie a byly objeveny před více jak několika tisíci lety. Tradiční čínská medicína se opírá o tuto ceněnou rostlinu o čem svědčí i fakt, že v určitých historických období, byla cena Ženšenu dokonce vyšší, než cena zlata.
Kde má Ženšen pravý přirozené prostředí a jak tato bylina vypadá?
Jak již bylo zmíněno Ženšen pravý pochází z oblasti Asie konkrétně Činy, Japonska a Korei. Některé studie poukázaly na fakt, že Ženšen pocházející z Korei obsahuje vyšší množství aktivních látek, než jiné Ženšeny pěstující se na odlišných koutech světa. Dnes se Ženšen pěstuje v různých zemích, ovšem ten z oblasti Asie bude nejkvalitnější, jelikož zde jsou přirozené podmínky pro jeho růst.
Ženšen pravý je středně vysoká vytrvalá bylina, která zpravidla mívá v nadzemní částí 3-5 lístku a červený plod. Nadzemní část, ovšem není tak zajímavá, zázračná část Ženšenu se skrývá pod zemí a je to kořen. Kořen je zhruba 20 cm dlouhý a 3 cm široký žlutohnědé barvy, přípomínajícíc tvar člověka dle některých publikací. My bychom ho spíše přirovnali k nepravidelnému tvaru, podobnému Zázvoru.
Co všechno kořen Ženšenu pravý obsahuje?
Ženšen pravý je blahodárná rostlina zejména díky svému kořenu, který obsahuje aminokyseliny, minerály jako draslík, vápník, fosfor a jiné. Dále vitamíny, flavonoidy, polysacharidy a mezi nejvýznamnější látky patří antioxidanty a saponiny. V Ženšenu bylo objeveno více jak 80 různých druhů saponinů. Nejdůležitější skupinou saponinů jsou ginsenosidy. Ginsenosidy jsou nejefektivnější látkou obsaženou v Ženšenu, která má zásadní vliv na organismus. Pokud tedy sháníte kvalitní Ženšen, je potřeba vždy vybírat Ženšen s deklarovaným obsahem ginsenosidů – NE POUZE NAMLETÝ KOŘEN!
K čemu všemu je Ženšen v organismu dobrý:
- Duševní stav a výkon koncentrace, koordinace, stres
- Fyzický výkon a stav - kyselina mléčná
- Erekce
- Únava, Paměť, Slabost - vyčerpání
- Přirozená obranyschopnost - imunitní systém
- Vitalita
- Sexuální zdraví
- Krevní oběh
- Kognitivní a duševní výkonnost
- Antioxidant
- Normální hladina glukózy v krvi
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:

Proč je vhodné kombinovat quercetin s bromelainem a vitaminem C?
Quercetin (kvercetin) je přírodní sloučenina, která může mít při pravidelném užívání pozitivní vliv na náš organismus a jeho některé funkce. Může být prospěšný pro buňky, snižovat neblahé dopady kyslíkových radikálů nebo okolního prostředí, a dokonce má vlastnosti, jež nám mohou být nápomocné při alergiích. V rozličném množství se quercetin zcela určitě nachází ve vaší stravě, tedy za předpokladu, že se nijak striktně nevyhýbáte konzumaci ovoce a zeleniny. Kvercetin je tudíž jistě látka velmi příznivá, a k tomu ještě čistě přírodní. Je ovšem dobré ho kombinovat navíc s bromelainem a vitaminem C. Proč tomu tak ale je?

Hericium medicinální houba plná vitamínů a prospěšných látek
Hericium neboli lví hříva patří mezi medicinální houby, které se od nepaměti využívají v tradiční čínské medicíně. V poslední době je však o ně velký zájem i u nás, a to především proto, že podporují odpověď organismu na stresové situace také podporují imunitu a působí jako tzn. adaptogeny. Na světě jich existuje přes 100 druhů a konkrétně hericium patří mezi nejoblíbenější.

Co jsou kolagenní peptidy?
Kolagen je jeden z nejrozšířenějších typů proteinů v lidském organismu. Jedná se o nerozpustnou vláknitou bílkovinu, kterou si tělo ve většině případů umí samo vytvořit, tato schopnost se však zpomaluje. Syntéza probíhá tak, že tělo vezme určité druhy aminokyselin, které na sebe naváže, čímž vznikne kolagen, jež se dále využívá dle potřeby. Molekula je složena asi z 19 druhů aminokyselin, z nichž největší množství připadá na glycin, prolin a hydroxyprolin. Kolagen se běžně vyskytuje ve své čisté neboli nativní verzi. To je nepozměněná přírodní forma, jež je ale bohužel pro tělo hůře vstřebatelná. Proto se začali vytvářet kolagenní peptidy, s nimiž se možná častěji setkáte pod názvem hydrolyzovaný kolagen. Ten je již sice jistým způsobem upraven, ale pouze k lepšímu. Nemusíte se tedy ničeho obávat. Kolagenní peptidy se liší hlavně molekulární strukturou, která je pro nás daleko snadněji využitelná.