Železo a jeho funkce v organismu?
Železo patří k velice důležitým prvkům v lidském těle, neboť se podílí na celé řadě úloh od dýchacího systému až po správné fungování svalů. Jeho nedostatek v těle se zpočátku projevuje nenápadně, takže po příčině příznaků mnoho lidí ani nepátrá. Později se ale může dostavit až tzv. anémie (chudokrevnost), což je stav, který nepříznivě ovlivňuje různé pochody v těle a může až vést k poruše některých orgánů. Dostatek železa v potravě je tedy dobré nepodceňovat.
Co víme o železu a jaká je jeho doporučená denní dávka?
Železo je v těle zastoupeno ve dvou základních formách – ve formě hemoglobinu a myoglobinu. Hemoglobin je červené krevní barvivo, které je nezbytnou součástí červených krvinek, jež slouží k přenosu molekul kyslíku do tkání. Při nedostatku železa tak například naše srdce, mozek a játra nejsou dostatečně zásobeny životadárným kyslíkem. Myoglobin má podobnou funkci, akorát ve svalech. Nedostatek železa se tak u svalů projevuje sníženou svalovou silou.
Železo je nepostradatelným prvkem. Ještě více důležitý ale je v období těhotenství nebo u dospívajících dětí. Doporučená denní dávka pro dospělého jedince se pohybuje okolo 14 mg, přičemž menstruující ženy a dárci krve by měli tuto dávku ještě navýšit o jednou tak velké množství. U dospívajících se optimální příjem železa pohybuje v rozmezí 8–14 mg za den.
V jakých potravinách železo můžeme najít?
Jak je všeobecně známo, nejvíce železa se nachází hlavně v červeném mase a vnitřnostech. Z rostlinných zdrojů jsou dobrou zásobárnou železa fazole, mandle, meruňky, švestky a obilí. Významné je také nezapomínat na konzumaci ovoce a zeleniny, v nichž je sice podíl železa nízký, avšak vitamin C podporuje vstřebávání a využití tohoto prvku v těle.
Naopak existují i faktory, které biovyužitelnost v organismu snižují. K nim například patří nadměrné užívání alkoholu, kávy a návykových látek nebo přílišná konzumace vlákniny a šťavelanů, jež mohou být příčinou toho, že železo projde trávicím traktem bez většího využití.
Jaká je funkce železa v těle?
Kromě toho, že železo se podílí na vzniku červených krvinek, a tudíž přenosu důležitého kyslíku, také ovlivňuje srdeční činnost, nervovou soustavu a imunitní systém. Železo má totiž vliv na diferenciaci T-lymfocytů, což je jeden z druhů bílých krvinek, jež usmrcují cizorodé patogeny a nádorové buňky. Působení na nervovou soustavu a srdce se projevuje tím, že při jeho nedostatku hrozí bolesti hlavy, nepravidelné bušení srdce, třes rukou a nohou nebo časté zadýchávání. Příjem železa zkrátka celkově ovlivňuje fyzickou zdatnost a lepší výkonnost, což je také důvod toho, proč na železo nedají dopustit ani sportovci.
Železo v organismu podporuje:
- Přispívá k normálnímu energetickému metabolismu
- Přispívá k normálním rozpoznávacím funkcím
- Přispívá k normální tvorbě červených krvinek a hemoglobinu
- Přispívá k normálnímu přenosu kyslíku v těle
- Přispívá k normální funkci imunitního systému
- Přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání
- Podílí se na procesu dělení buněk
- Přispívá k rozvoji poznávacích funkcí u dětí
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Golden Nature Železo v dobře vstřebatelné formě (Ferrous gluconate) s přidaným vitaminem C a kyselinou listovou.
Vitaharmony železo obohacené o kyselinu listovou obsahuje 20 mg organického železa v denní dávce.