Železo a jeho funkce v organismu?
Železo patří k velice důležitým prvkům v lidském těle, neboť se podílí na celé řadě úloh od dýchacího systému až po správné fungování svalů. Jeho nedostatek v těle se zpočátku projevuje nenápadně, takže po příčině příznaků mnoho lidí ani nepátrá. Později se ale může dostavit až tzv. anémie (chudokrevnost), což je stav, který nepříznivě ovlivňuje různé pochody v těle a může až vést k poruše některých orgánů. Dostatek železa v potravě je tedy dobré nepodceňovat.
Co víme o železu a jaká je jeho doporučená denní dávka?
Železo je v těle zastoupeno ve dvou základních formách – ve formě hemoglobinu a myoglobinu. Hemoglobin je červené krevní barvivo, které je nezbytnou součástí červených krvinek, jež slouží k přenosu molekul kyslíku do tkání. Při nedostatku železa tak například naše srdce, mozek a játra nejsou dostatečně zásobeny životadárným kyslíkem. Myoglobin má podobnou funkci, akorát ve svalech. Nedostatek železa se tak u svalů projevuje sníženou svalovou silou.
Železo je nepostradatelným prvkem. Ještě více důležitý ale je v období těhotenství nebo u dospívajících dětí. Doporučená denní dávka pro dospělého jedince se pohybuje okolo 14 mg, přičemž menstruující ženy a dárci krve by měli tuto dávku ještě navýšit o jednou tak velké množství. U dospívajících se optimální příjem železa pohybuje v rozmezí 8–14 mg za den.
V jakých potravinách železo můžeme najít?
Jak je všeobecně známo, nejvíce železa se nachází hlavně v červeném mase a vnitřnostech. Z rostlinných zdrojů jsou dobrou zásobárnou železa fazole, mandle, meruňky, švestky a obilí. Významné je také nezapomínat na konzumaci ovoce a zeleniny, v nichž je sice podíl železa nízký, avšak vitamin C podporuje vstřebávání a využití tohoto prvku v těle.
Naopak existují i faktory, které biovyužitelnost v organismu snižují. K nim například patří nadměrné užívání alkoholu, kávy a návykových látek nebo přílišná konzumace vlákniny a šťavelanů, jež mohou být příčinou toho, že železo projde trávicím traktem bez většího využití.
Jaká je funkce železa v těle?
Kromě toho, že železo se podílí na vzniku červených krvinek, a tudíž přenosu důležitého kyslíku, také ovlivňuje srdeční činnost, nervovou soustavu a imunitní systém. Železo má totiž vliv na diferenciaci T-lymfocytů, což je jeden z druhů bílých krvinek, jež usmrcují cizorodé patogeny a nádorové buňky. Působení na nervovou soustavu a srdce se projevuje tím, že při jeho nedostatku hrozí bolesti hlavy, nepravidelné bušení srdce, třes rukou a nohou nebo časté zadýchávání. Příjem železa zkrátka celkově ovlivňuje fyzickou zdatnost a lepší výkonnost, což je také důvod toho, proč na železo nedají dopustit ani sportovci.
Železo v organismu podporuje:
- Přispívá k normálnímu energetickému metabolismu
- Přispívá k normálním rozpoznávacím funkcím
- Přispívá k normální tvorbě červených krvinek a hemoglobinu
- Přispívá k normálnímu přenosu kyslíku v těle
- Přispívá k normální funkci imunitního systému
- Přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání
- Podílí se na procesu dělení buněk
- Přispívá k rozvoji poznávacích funkcí u dětí
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Golden Nature Železo v dobře vstřebatelné formě (Ferrous gluconate) s přidaným vitaminem C a kyselinou listovou.
Vitaharmony železo obohacené o kyselinu listovou obsahuje 20 mg organického železa v denní dávce.

Acai berry – zázračný antioxidant z Amazonie.
Bobule Acai berry plodí tropická palma Euterpe oleracea, která nese český název Euterpe brazilská či Kapustoň brazilská. Podle druhového názvu lze snadno odvodit, že pochází z pralesů Jižní Ameriky, kde dorůstá výšky až 20 metrů. Ačkoliv tmavě fialové bobulovité plody Acai berry byly objeveny již před několika tisíci lety, do podvědomí naší společnosti se zapsaly teprve nedávno, a to jako super zdravé ovoce plné prospěšných látek. Některé zdroje dokonce uvádějí, že se jedná o nejvíce nutričně hodnotné ovoce vůbec, které v sobě ukrývá vše, co lidské tělo potřebuje od bílkovin až po široké spektrum vitaminů.

Na co je dobrý mořský kolagen?
Pravidelná suplementace rybího kolagenu může přinést spoustu benefitů především vaší pokožce, vlasům a nehtům. Může být nápomocný v boji proti předčasnému stárnutí, zlepšuje elasticitu a pevnost pleti a podněcuje regeneraci buněk a pojivových tkání. Obsahuje také aminokyseliny, které jsou nepostradatelné pro tvorbu keratinu, což je významná bílkovina, která je přirozenou součástí vlasů a nehtů.

Co jsou kolagenní peptidy?
Kolagen je jeden z nejrozšířenějších typů proteinů v lidském organismu. Jedná se o nerozpustnou vláknitou bílkovinu, kterou si tělo ve většině případů umí samo vytvořit, tato schopnost se však zpomaluje. Syntéza probíhá tak, že tělo vezme určité druhy aminokyselin, které na sebe naváže, čímž vznikne kolagen, jež se dále využívá dle potřeby. Molekula je složena asi z 19 druhů aminokyselin, z nichž největší množství připadá na glycin, prolin a hydroxyprolin. Kolagen se běžně vyskytuje ve své čisté neboli nativní verzi. To je nepozměněná přírodní forma, jež je ale bohužel pro tělo hůře vstřebatelná. Proto se začali vytvářet kolagenní peptidy, s nimiž se možná častěji setkáte pod názvem hydrolyzovaný kolagen. Ten je již sice jistým způsobem upraven, ale pouze k lepšímu. Nemusíte se tedy ničeho obávat. Kolagenní peptidy se liší hlavně molekulární strukturou, která je pro nás daleko snadněji využitelná.