Vitaminy skupiny B – co vám hrozí při jejich nedostatku?
Do skupiny vitaminů B patří celkem osm vitaminů, jejichž vlivy jsou v organismu úzce provázané. Proto se jim také někdy přezdívá B-komplex. Jejich hlavní úlohou je udržovat činnost mozku a srdce v normálu a účastnit se metabolických procesů, při nichž dochází k výměně energie. Jedná se o vitaminy rozpustné ve vodě, které se kromě vitaminu B12 neukládají do zásoby. Z toho jasně vyplývá, jak důležité je přijímat pravidelně v potravě nebo formou doplňků stravy s obsahem vitamínů B.
K čemu jsou vitaminy skupiny B dobré a kdo by měl zvýšit jejich příjem?
B-komplex obecně přispívá ke zlepšení imunitního systému, zmírnění projevů únavy a podpoře psychického zdraví. Každý z vitaminů skupiny B má kromě toho v lidském těle ještě další specifickou úlohu, takže by ani jednoho nemělo být nedostatek. Jaké role jednotlivé vitaminy B v těle zastávají, si rozebereme níže.
Nyní je důležité zmínit, že pokud se řídíte zásadami pestrého a vyváženého stravování, nedostatek vitaminů B vám pravděpodobně nehrozí. Slovo „pravděpodobně“ je zcela na místě, neboť některé rizikové skupiny lidí (těhotné a kojící ženy, senioři, vegetariáni a vegani, dietáři a lidé chronicky nemocní) mohou trpět nedostatkem vitaminů B i v případě, že na složení svého jídelníčku dbají.
Pokud tedy spadáte do některé rizikové skupiny, měli byste svůj příjem vitaminů B preventivně navýšit.
Jelikož se jedná o vitaminy rozpustné ve vodě, riziko předávkování prakticky nehrozí. Při užívání B-komplexu je však vždy lepší řídit se údaji od výrobce, případně si od lékaře nechat zjistit, jaký konkrétně vitamin ze skupiny B vám chybí a pouze ten následně tělu dodávat.
V jakých potravinách lze vitaminy skupiny B najít?
Vitaminy ze skupiny B lze získat z živočišných i rostlinných zdrojů. Mezi potraviny bohaté na celou škálu vitaminů B patří luštěniny, vnitřnosti, drůbeží maso, listová zelenina, ořechy, celozrnné obilniny a mléčné výrobky. Mezi spolehlivé zdroje vitaminu B1, B3 a B7 patří pivovarské kvasnice, maso a játra.
Doporučená denní dávka vitamínů B není stanovena. Optimální množství závisí na věku, pohlaví, zdravotním stavu a nemocech, kterými daný jedinec trpí. Také během těhotenství a laktace se doporučuje denní dávku zvýšit.
Jaké vitaminy patří do B-komplexu a co hrozí při nedostatku?
Vitamin B1 (thiamin)
-podílí se na štěpení sacharidů a transformaci živin na potřebnou energii. Nezbytný je také pro správné fungování nervového systému, činnost srdce a psychickou rovnováhu. Ke snížení jeho hladiny v těle dochází při zvýšené tělesné námaze, stresu, nadměrné konzumaci rafinovaného cukru a redukčních dietách. Mezi projevy nedostatku patří úzkost, nesoustředěnost, deprese, únava a podrážděnost. Absolutní nedostatek vitaminu B1 způsobuje onemocnění nervového systému zvané beri-beri.
Vitamin B2 (riboflavin)
-také riboflavin zajišťuje získávání energie ze živin a příspívá ke správné funkci nervového systému. Dále navíc udržuje pokožku, oči a sliznice v dobrém stavu a má antioxidační efekt. Při nedostatku vitamínu B2 dochází ke světloplachosti, onemocněním kůže, akné a praskání koutků úst.
Vitamin B3 (niacin)
– má opět pozitivní vliv na nervovou činnost a psychickou pohodu. Vitamín B3 je základním stavebním kamenem pro vznik melatoninu, díky němu je náš spánek kvalitnější a kůže celého těla má zdravý vzhled. V neposlední řadě pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi na optimální hodnotu. Nedostatek vitamínu B3 se projevuje kožní vyrážkou, úzkostmi a poruchami trávení.
Vitamin B5 (kyselina pantothenová)
– vitamín B5 je nutný k přeměně sacharidů a tuků a získávání energie z přijaté potravy. Působením na nadledviny ovlivňuje tvorbu hormonů nezbytných pro správný růst, vývoj a sekundárně i reprodukci. Jeho snížená hladina v těle způsobuje únavu, svalovou slabost, nespavost, ztrátu chuti k jídlu a podrážděnost.
Vitamin B6 (pyridoxin)
– vitamin B6 zlepšuje celkovou obranyschopnost organismu a podílí se na metabolismu aminokyselin. Důležitý je pro sportovce, neboť snižuje míru únavy a vyčerpání. Vitamín B6 také zvyšuje vstřebatelnost mnoha látek, aminokyselin a minerálů. Projevy nedostatku vitamínu B6 jsou shodné s vitaminem B5.
Vitamin B7 (biotin)
– vitamin B7 někdy se také nazývá jako vitamin H, který je odpovědný za zdravý vzhled vlasů, nehtů a pokožky. Biotinová avitaminóza je velice vzácná a projevuje se depresemi, vyrážkou na obličeji, vypadáváním vlasů a poruchami zraku.
Vitamin B9 (kyselina listová)
– kyselina listová neboli vitamin B9 je velice důležitý vitamin pro buněčné opravy, tvorbu DNA a produkci červených krvinek. Z těchto důvodů se jeho užívání doporučuje alespoň měsíc před plánovaným těhotenstvím a v průběhu něj. Jeho deficit může způsobit poruchy růstu a vývoje plodu, zhoršení krvetvorby, výkyvy nálad, slabost a bledost.
Vitamin B12 (kobalamin)
– vitamin B12 je nepostradatelný pří látkové výměně, tvorbě červených krvinek a procesu dělené buněk. K nedostatku kobalaminu (Vitamínu B12) často dochází u veganů a vegetariánů, neboť je dostupný pouze v potravinách živočišného původu. Mezi projevy nedostatku vitaminu B12 patří chudokrevnost, bledost, poruchy růstu, únava, celková slabost a neurologické poruchy.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS

Muira puama, co všechno umí?
Muira puama, kterou najdeme i pod latinským názvem Ptychopetalum Olacoides a někdy se setkáme i s pojmenováním marapama nebo marapuama, v češtině pak voňatec vejčitý. To je strom, jehož některé částí již v minulosti využívali indiánské kmeny za účelem zvýšení sexuálního apetitu či pro výrobu různorodých mastiček k vnějšímu použití při hojení ran. Není sice známá jako jiné rostliny, jež podporují sexualitu, ale určitě stojí za povšimnutí a za případné vyzkoušení. Postupem času se přišlo na to, že muira puama obsahuje mnoho aktivních látek a umí být prospěšná také jiným stránkám našeho organismu.

Jak zvýšit plodnost a podpořit libido? Kotvičník a Maca jsou jasnou volbou.
Nízké libido či neplodnost trápí neustále dost mužů i žen. Může jít pouze o krátkodobou záležitost, která je spojena s momentální životní situací, větším přílivem stresu, přílišnou vytížeností v pracovním a rodinném životě nebo chvílí, kdy jsme zkrátka ze všeho vyčerpaní. Nízké libido se vyznačuje nezájmem o jakýkoliv druh sexuální aktivity a jeho nenadálý pokles nebývá jen tak bez příčiny.

Ghí – co to je a na co všechno se používá?
Ghí nebo také „ghíčko“ to je čistý máselný tuk plný vitaminů a živin, který si mohou dopřát i lidé s intolerancí na mléčné výrobky. Nejedná se však o žádnou novinku mezi superpotravinami, ale o léty prověřené přepuštěné máslo.