Vitaminy a minerály – které jsou pro lidské tělo nejdůležitější?
Vitaminy a minerály jsou pro lidské zdraví nezbytnou složkou potravy. Zastávají funkci katalyzátorů chemických reakcí a podílí se na metabolismu živin. Bez nich by tedy tělo nefungovalo tak, jak má. V omezeném množství si některé z vitamínů náš organismus dovede sám vytvořit, avšak pro správné fungování imunitního systému a orgánových soustav je důležité jejich soustavné doplňování a dostatečné množství.
Jakou funkci mají vitaminy?
Existuje 13 základních vitaminů, které rozdělujeme do dvou skupin na základě chemicko-fyzikálních vlastností. První skupinu tvoří vitaminy rozpustné v tucích neboli tzv. vitaminy lipofilní. Do této skupiny spadají vitaminy A, D, E a K. Mezi vitaminy rozpustné ve vodě neboli hydrofilní vitaminy patří vitamin C a všechny vitaminy tvořící B-komplex. Rozdělení vitaminů je důležité pro pochopení toho, jak v těle fungují. Lipofilní vitaminy se ukládají do zásob, a tudíž v těle vydrží i několik měsíců. Oproti tomu hydrofilní vitaminy, s výjimkou vitaminu B12, se neukládají do zásoby, a tak je nutné jejich neustálé doplňování potravou nebo formou doplňků stravy.
Na co jsou dobré minerály?
V lidském těle je obsaženo přibližně 25 minerálů. Jedná se o anorganické látky, které stejně jako vitaminy musí být do těla dodávány, jinak se jejich nedostatek podepíše na stavu imunitního systému, správném fungování metabolických pochodů a stavbě tělesných tkání. Podle toho, v jakém množství je tělo potřebuje, se rozdělují na dvě skupiny – makroprvky neboli minerály (sodík draslík, hořčík, vápník, fosfor, chlor a síra) a mikroprvky neboli stopové prvky (železo, měď, zinek, jód, fluor, mangan, selen a chrom). Makroprvků tělo potřebuje větší množství, zatímco stopových prvků potřebuje méně.
Které vitaminy a minerály jsou nejdůležitější?
Na začátek je potřeba říci, že všech 13 vitaminů je pro správné fungování těla důležité a měly by být v dostatečném množství přijímány pestrou stravou. Každý vitamin má totiž svoji funkci a efekt v organismu, který nelze jiným vitaminem nahradit. Některé vitaminy a minerály jsou více důležité pro imunitu, jiné zase pro pohybový aparát. Minerály si navíc lidské tělo neumí syntetizovat vůbec, a tak je například v době vývoje plodu nebo v dětství, na jejich doplňování potřeba klást obzvlášť velký důraz.
- Vitamin C– pro správnou funkci imunitního systému by vám rozhodně neměl chybět vitamin C neboli kyselina askorbová. Tento vitamin se dále podílí na regeneraci a syntéze kolagenu, čímž je velice důležitý také pro sportovce. Silnou podporou obranyschopnosti předchází nachlazení a zmírňuje příznaky již probíhajícího onemocnění. V sezóně chřipek je tedy výhodné množství vitaminu C navýšit. V potravě ho najdete například v šípcích, černém rybízu nebo zelí. Více o vitamínu C lze přečíst na našem blogu: Vitamin C – vitamin pro imunitu, nervovou soustavu i pohybový aparát
- B-komplex – obecně vitaminy skupiny B [MJ1] jsou významné pro metabolismus aminokyselin a látkovou přeměnu. Věhlasné jsou ale pro svůj efekt na nervovou soustavu, a tedy i psychické zdraví. Každý z nich na tělo působí trochu jinak, avšak obecně lze říci, že zlepšují koncentraci, snižují psychické vyčerpání, pozitivně ovlivňují zdraví kůže a zlepšují kvalitu spánku. Nachází se v mase, luštěninách a pivovarských kvasnicích. Více o kompletu vitamínů B lze přečíst na našem blogu: Vitaminy skupiny B – co vám hrozí při jejich nedostatku?
- Vitamin A (retinol) – tento vitamin je známý především pro svůj účinek na kvalitu zraku. Kromě toho také udržuje zdravou pokožku a podílí se na správném fungování pohlavních žláz. Mezi je spolehlivé zdroje patří živočišné produkty.
- Vitamin D (kalciferol) – v potravinách je vzácný. Naše tělo ho získává z působení ultrafialových paprsků slunce. Více o vitamínu D3 lze přečíst na našem blogu: Vitamín D a jeho vliv na organismus, proč je tak důležitý??
- Vitamin E (tokoferol) – zvyšuje odolnost těla proti virům a bakteriím. Kladně působí také na srdeční a nervovou soustavu a předchází svalovým křečím. V posledních letech se zkoumají jeho antikarcinogenní schopnosti. Mezi zdroje vitaminu E patří mořské ryby a mléčné výrobky.
- Vitamin K – důležitý v procesu srážení krve a mineralizace kostí. Najít ho můžete v živočišných výrobcích, luštěninách a kysaném zelí. Více o vitamínu K2 lze přečíst na našem blogu: Vitamin K2 – nejméně známý, ale přitom jeden z nejdůležitějších vitaminů
Pokud bychom měli vypíchnout některé z minerálů, rozhodně by to byly hořčík a zinek. Hořčík patří k jednomu z nejdůležitějších minerálů, neboť nám díky němu dokonale fungují svaly a uskutečňují se nervové vzruchy. Jeho nedostatek je možné pocítit prostřednictvím svalových křečí, únavy a zhoršení psychiky. Zinek se v těle nachází ve stopovém množství, avšak o to důležitější je jeho vyvážená hladina. Jak se můžeme dočíst, je naprosto zásadní pro imunitní funkce. Dále je nezbytný je pro růst, dělení buněk, paměť a hojení ran.
Z nabídky vitamínů a minerálů na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj:

Kotvičník zemní a jeho vliv na muže?
Kotvičník zemní neboli Tribulus terrestris je jednoletá rostlina se žlutými květy, která je oblíbená především mezi mužskou populací. Ne náhodou se totiž kotvičníku přezdívá „přírodní viagra“. To ale není všechno, co dovede. O vlivu kotvičníku zemního na muže se v poslední době hodně mluví. Je tomu především kvůli nárůstu zájmu o sportovní aktivity a zdravý životní styl.

Acai berry – zázračný antioxidant z Amazonie.
Bobule Acai berry plodí tropická palma Euterpe oleracea, která nese český název Euterpe brazilská či Kapustoň brazilská. Podle druhového názvu lze snadno odvodit, že pochází z pralesů Jižní Ameriky, kde dorůstá výšky až 20 metrů. Ačkoliv tmavě fialové bobulovité plody Acai berry byly objeveny již před několika tisíci lety, do podvědomí naší společnosti se zapsaly teprve nedávno, a to jako super zdravé ovoce plné prospěšných látek. Některé zdroje dokonce uvádějí, že se jedná o nejvíce nutričně hodnotné ovoce vůbec, které v sobě ukrývá vše, co lidské tělo potřebuje od bílkovin až po široké spektrum vitaminů.

Na co je dobrá ashwagandha?
Tato bylina má široké spektrum prospěšných vlastností. V první řadě se řadí mezi adaptogeny neboli rostliny, jenž zlepšují schopnost organismu se přizpůsobit prostředí či změnám vnějších podmínek. Ashwagandha proto přispívá ke zvýšení odolnosti organismu, a to po fyzické i duševní stránce. Z tohoto důvodu je rovněž s oblibou využívána ke zmírnění stresu a napětí. Dokáže totiž korigovat hladinu stresového hormonu kortizolu, který je ve vypjatých situacích více vyplavován. I když tento hormon z určitých důvodů potřebujeme, jeho dlouhodobě zvýšená hladina může být jednou z příčin zhoršeného zdravotního stavu.