Tryptofan a jeho vliv na hladinu serotoninu?
Tryptofan je jednou ze základních aminokyselin nutných pro správné fungování těla. Všechny aminokyseliny jsou životně důležité a každá z nich by měla být v organismu přítomna v náležitém poměru. Jsou základním stavebním kamenem bílkovin (proteinů) a zastávají úkoly jako je třeba syntéza hormonů a neurotransmiterů. Bez nich se tedy v žádném případě neobejdeme. Pokud některá z nich není zastoupena v dostatečném množství, mohou být narušeny naprosto běžné a přirozené pochody těla, celkový metabolismus a organismus není schopen správně vykonávat fyzické, ale také psychické funkce. To platí i pro tryptofan. Ten je často zmiňován ve spojitosti s tvorbou serotoninu. Co to tedy je tryptofan a serotonin a co tyto dvě sloučeniny spojuje? To se můžete dočíst níže.
Co to vlastně je tryptofan?
Tryptofan se z chemického hlediska řadí mezi esenciální aminokyseliny a je v těle nepostradatelný pro určité biochemické procesy. Organismus si ho neumí sám vytvářet a my ho tak musíme přijímat z potravin nebo doplňků stravy. Tryptofan je součástí jak živočišné, tak rostlinné stravy. Bohaté na tuto látku jsou ryby jako sardinky, losos a tuňák, dále pak drůbeží a hovězí maso, ořechy, mléko, semínka, luštěniny a například také banány. Je tudíž přítomný v celé škále potravin, ovšem i přesto ho má mnoho lidí nedostatek.
Tryptofan se vyskytuje ve dvou základních formách. Jsou to L-tryptofan a D-tryptofan. Nás bude zajímat ale pouze L-tryptofan, jelikož jeho D forma je pro tělo nevyužitelná, a dokonce navíc ještě toxická. Občas můžeme narazit na tzv. 5-hydroxytryptofan (5-HTP). Avšak to je látka, která má mírně odlišné vlastnosti a je oblíbená spíše na zahraničním trhu.
Co to je serotonin a co s ním má tryptofan společného?
Náš mozek produkuje celou řadu neurotransmiterů. To jsou organické sloučeniny, které se podílí na přenosu informací mezi jednotlivými buňkami. Zajišťují předání nervového impulzu (vzruchu) z jedné buňky do druhé. Jsou klíčovou složkou při nervové komunikaci, v automatických pochodech těla a rovněž v tom, jak se momentálně cítíme. A jedním z nezbytných neurotransmiterů je zrovna serotonin. Ten ve velké míře ovlivňuje naše duševní rozpoložení, spánek a mentální aktivitu a při jeho deficitu se můžeme potýkat nejen se zhoršenou náladou, ale celým psychickým stavem. Často můžeme pociťovat zvýšený stres, deprese, úzkosti a v některých případech taktéž zvětšenou míru bolestivosti.
Dostatečnou tvorbu serotoninu můžeme podpořit kvalitním odpočinek, pravidelným pohybem, vyváženou stravou a také přijímáním správného množství určitých látek. A tady se dostáváme právě k tryptofanu. Tryptofan je totiž tzv. prekurzorem serotoninu. Zjednodušeně řečeno, se v krevním oběhu tryptofan na serotonin přemění. V momentě, kdy se dostane přes bariéru rovnou do mozku dochází k jeho přeměně, děje se tak vždy za přítomnosti vitaminu B6 (pyridoxinu), jež je v celém procesu rovněž naprosto nepostradatelný.
V jakých případech je možné tryptofan začít užívat?
V případě, že máte vyváženou a kvalitní stravu, pravidelně se hýbete, a přesto máte problémy s nespavostí, stresem a úzkostmi, je možná na místě uvažovat o nedostatku tryptofanu v těle. U některých lidí dochází, mimo jiné, taktéž k jeho zhoršenému vstřebávání, a proto i přes konzumaci potravin bohatých na tryptofan, může dojít k jeho deficitu.
L-Tryptofan může být nápomocný s poruchami usínání a nespavostí, příliš lehkým spánkem, zhoršenou psychickou stránkou, vnitřním neklidem a depresemi. Mnohdy je proto doporučován dokonce při migrénách. Tryptofan je prekurzorem i jiných látek kromě výše zmíněného serotoninu. Je to kupříkladu třeba melatonin, určující biologické rytmy (konkrétně spánkový cyklus) nebo vitamin B3, jež je nezbytný pro normální funkci nervové a zažívací soustavy, zdravou kůži, uvolňování energie ze sacharidů a mnoho dalšího.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc.Michaela Fulínová

Jojobový olej a jeho výhody?
Jojobový olej pochází z rostliny nazvané jako Simmondsia chinensis, česky Simondsie čínská neboli jojoba kalifornská. Náleží do čeledi jojobovitých a je jediným druhem, který sem patří. Jedná se o keř, jež rostl původně na vyprahlé Sonorské poušti v Kalifornii. Jojobový olej řadíme mezi nejcennější oleje. Obsahuje mnoho příznivých složek pro naši kůži, které jsou pěstící a vysoce výživné. Konkrétně je jojobový olej bohatý na estery mastných kyselin, vitamin A, E, skvalen, fytosteroly a minerální látky.

Co jsou to ginsenosidy a jaký je jejich význam?
Ginsenosidy představují zajímavou skupinu bioaktivních látek, které se téměř výhradně nachází v rostlině Panax Ginseng. Ta vám bude ale asi nejspíš známější pod českým názvem Ženšen pravý. Ženšen je již po staletí důležitou součástí nejrůznějších tradičních medicín, protože poskytuje lidskému organismu celou řadu benefitů. Je totiž považován za velmi efektivní adaptogen, který zvládne podpořit kognitivní funkce, zvýšit energii nebo stimulovat imunitní systém.

Kyselina hyaluronová – tělu přirozená látka pro mladistvou a hydratovanou pleť
Kyselina hyaluronová je bezpečná, přínosná a tělu vlastní látka, jejíž množství se v kůži bohužel s věkem snižuje. Kvůli tomu dochází ke znatelnějšímu stárnutí pleti a tvorbě vrásek. V rámci prevence ztráty pevnosti a pružnosti pokožky proto dermatologové doporučují již od 25. roku věku kyselinu hyaluronovou tělu v různých formách dodávat. Kyselina hyaluronová, někdy označovaná také jako HA (hyaluronic acid), umí pronikat do pokožky a vázat na sebe vodu. Jedna jediná molekula kyseliny hyaluronové na sebe dovede navázat dokonce až 1000 násobek své vlastní váhy, což v praxi znamená, že jeden gram kyseliny hyaluronové na sebe umí navaz až několik litrů vodu