Tribulus terrestris, skvělá bylina s všestranným působením
Tribulus terrestris neboli kotvičník zemní, je bylinka, která v sobě skrývá mnoho zajímavých, a především velice prospěšných sloučenin. Najdeme v něm třeba saponiny, aminokyseliny, flavonoidy, alkaloidy nebo také vitaminy a minerály. Díky obsahu těchto látek může mít tribulus pozitivní vliv na různé aspekty lidského zdraví. Přitom je často považován za plevel a můžete na něho narazit téměř na všech kontinentech, kde roste podél cest, na rumištích a pastvinách. U nás ve volné přírodě je spíše raritou, ale z doplňků stravy s jeho obsahem si můžete dle libosti vybírat.
Tribulus terrestris a jeho účinky?
Pokud je tribulus kvalitní, může vám přinést i spoustu užitku. Má totiž celou řadu schopností. V první řadě významně podporuje libido, sexuální zdraví, správnou funkci pohlavních orgánů a plodnost. Napomáhá také s hormonálními problémy a doporučuje se při menopauze. Je oblíben i mezi sportovci, protože zlepšuje fyzickou výkonnost, reguluje svalový tonus a zvyšuje sílu a výdrž. Jeho užívání může být rovněž přínosem pro oběhový či vylučovací systém. Kotvičník tedy povzbudí organismus a v mnohých oblastech nastolí opět rovnováhu.
Bulgarian tribulus (bulharský tribulus), liší se v účincích?
Někdo nedá na bulharský tribulus dopustit, jiný zase rozdíl nepozná. Bulharský kotvičník má skvělé podmínky pro svůj růst, což mu samozřejmě propůjčuje taktéž jistou kvalitu. Obsahuje především vysoké zastoupení jednoho konkrétního saponinu – protodioscinu. Nicméně výborných účinků dosahuje i tribulus, který má deklarované množství celkových saponinů. Takový kotvičník funguje víceméně na stejném principu, záleží pouze tedy na tom, co zrovna vás osloví.
Má tribulus terrestris nějaké nežádoucí účinky?
Nežádoucí účinky se mohou objevit zejména v případě, kdy tuto bylinku suplementujete na lačný žaludek. Může totiž způsobit žaludeční či střevní potíže. Užívejte ho tudíž po jídle, abyste se těmto případným nepříjemnostem vyhnuli. Jinak je tribulus snášen velice dobře.
Působí na hladinu testosteronu?
Často je tribulus prezentován jako přírodní stimulant hladiny testosteronu a existuje i spoustu mužů, kteří si ho právě kvůli tomu pochvalují. Vědecké závěry často jeho pozitivitu naznačují, nicméně studie se ve výsledcích často zcela neshodují. Jistý vliv na hladinu pohlavních hormonů tribulus zcela určitě má, avšak nejlepší, když ho sami vyzkoušíte.
Jak tribulus užívat a dávkovat?
Tribulus terrestris se dá pořídit v několika podobách, za nejkvalitnější se považují zejména extrakty s deklarovaným obsahem saponinů. Na každém produktu je vždy dávkování přesně uvedeno, ovšem často je udáváno jisté rozmezí kapslí či prášku, které za den užít. Samozřejmě můžete začít s nejnižší dávkou a postupně zkusit navyšovat, ale množství, při němž pocítíte změny, se může výrazně lišit s ohledem na pohlaví nebo také vaši váhu. Překročit byste neměli 2000 mg za den.
Funguje tribulus terrestris? Co o něm říkají studie?
Tribulus je známý dokonce již od starověku. Jeho popularita po celém světě vzrostla sice až mnohem později, ovšem prozkoušen je již opravdu velkým počtem uživatelů, kteří skutečně pocítili pozitivní změny. Tribulus je potřeba užívat po delší dobu, proto nelze očekávat výsledky do pouhých pár dní. Existují dokonce četné studie, které poukazují třeba na jeho mimořádný vliv na plodnost nebo celkový přínos pro zdraví organismu.
Jaké jsou zkušenosti a recenze od našich zákazníků?
Zkušenosti a následné recenze zákazníků jsou vesměs kladné. Hojně je tribulus terrestris zmiňován v souvislosti se zkvalitněním sexuality a zvýšením libida. Uváděn je také například nárust energie, zlepšení fyzického výkonu nebo pozitivní dopad na psychiku. Nespokojenost může být v mnohých případech zaviněna pouze krátkou dobou užívání.
Jaký tribulus je nejlepší?
Pokud jste se rozhodli kotvičník pořídit, měli byste ho pečlivě vybrat, jelikož ne všechny produkty na trhu jsou stejné. Proto se pak i změny a výsledky mohou zásadně lišit. Ať už si zvolíte kotvičník bulharský nebo jiný, vždy volte především ten kvalitní s deklarovaným množstvím saponinů 90 % (popřípadě přímo protodioscinu 60 %), které vám zajistí, že bude tato bylinka fungovat.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS
Zdroje:
10 Ways to Boost Male Fertility and Increase Sperm Count [online]. [cit. 12. 06. 2024]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/boost-male-fertility-sperm-count
Effects of Tribulus terrestris L. on Sport and Health Biomarkers in Physically Active Adult Males: A Systematic Review - PMC [online]. [cit. 12. 06. 2024]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9368143/

Která maca je nejlepší?
Maca peruánská, lepidium meyenii, řeřicha peruánská, peruánský ženšen či královna And. To vše jsou názvy pro jednu a tu samou mimořádnou rostlinu, které se využívá pro zlepšení zdraví již dlouhé roky. Nejčastěji je spojována s navýšením energie, vitalitou a hormonální rovnováhou. Jak už je dle názvu asi jasné, má maca něco společného s Peru. Jedná se o krajinu jejího původu, kde roste ve vysoké nadmořské výšce, a ne zcela příjemných podmínkách. Maca má ovšem také více různorodých druhů. Nejběžnější je maca žlutá, červená a černá. Ty jsou snadno rozeznatelné právě podle barvy, nicméně i jejich vlastnosti a chuť se lehce odlišují. Zatímco maca žlutá má jen jemnou nasládlou neutrální až nevýraznou příchuť, ta červená je sladší, plnější a popisována jako nejchutnější, černá je naopak chuťově výraznější než předchozí dvě, je zemitá až nahořklá.

Na co je dobrý lecitin?
Lecitin je často opomíjenou látkou, přitom má výrazný vliv na zdraví a mnohé denně probíhající procesy v našem těle. Je to základní stavební kámen buněčných membrán a je nepostradatelnou a přirozenou součástí spousty orgánů a tkání. Většinou se o něm hovoří ve spojitosti se správným fungováním mozku, což je určitě pravda, ale má na starost i další důležité úkoly.

Ginkgo biloba – na paměť i prokrvení celého těla
Ginkgo biloba (Jinan dvoulaločný) je strom s velice zajímavými listy, který se často objevuje ve starých čínských nebo japonských pověstech a bájích. Podle nich dokáže Ginkgo odvrátit zlo a oheň, a proto je hojně vysazován před tamními domy a chrámy. V Číně a Japonsku se také semena ginkgo biloba používají v tradiční kuchyni. Britský botanik a geolog Albert Seward nazval ginkgo bilobu stromem života proto, že v sobě uchovává tajemství minulosti. Jeho moc je v Asii dokonce natolik proslulá, že jej místní obyvatelé uctívají. V současnosti je ginkgo jeden z nejoblíbenějších doplňků stravy všude ve světě.