Sušené maso, koncentrovaná síla kvalitních živin
Výživné, chutné, skladné a nevyžadující pobyt v lednici – to jsou vlastnosti, které dělají ze sušeného masa ideální svačinu i vyhledávanou pochoutku.
Sušení masa se stalo v poslední době trendem českých domácností a stejně tak jdou na odbyt i komerční produkty tohoto druhu tzn. Jerky. Z tradičního pokrmu jihoamerických indiánů je dnes jídlo, které si svou pozici zpočátku budovalo zejména na poli sportovní výživy, ale záhy se jeho popularita rozrostla mezi nejširší veřejnost.
Původně se sušilo maso buvolů, ale nyní už na trhu najdete nejrůznější druhy od hovězího Jerky, přes drůbeží a setkáte se dokonce i se sušeným tuňákem. Co se týče příchutí můžete volit mezi „natural“ verzí, kdy je maso pouze osolené, a produkty kořeněnými (nejčastěji se používá chilli, pepř, barbecue koření atd.).
Benefity sušeného masa??
- vysoký podíl bílkovin
Podíl bílkovin v sušeném mase činí kolem 50 % a jedná se o hodnotu, jakou byste v běžných potravinách hledali velmi obtížně, dokonce se dá říci, že bez šance na úspěch. Přitom to jsou právě kvalitní bílkoviny, které by měly tvořit základ zdravého jídelníčku, ať už chcete zvýšit svou výkonnost, zhubnout nebo se prostě jen udržet v kondici.
- nízký obsah sacharidů
Díky malému množství sacharidů se nemusíte po konzumaci obávat rapidního nárůstu hladiny inzulínu v krvi a tím pádem jevu, který výraznou měrou přispívá k rozvoji nadváhy, či později obezity.
- složení vhodné pro paleo a low-carb stravu
Sušené maso vyhovuje i stoupencům celé řady nejrůznějších stravovacích režimů.
- kvalitní zdroj minerálů (zejména zinku a železa v případě masa hovězího)
Už v poměrně malém množství sušeného masa najdete překvapivě vysoké dávky cenných živin, například 30 g sušeného hovězího nabídne více než 20 % denní dávky zinku a kolem 10 % denní dávky železa. Oba tyto minerály se podílí na funkci imunitního systému a na produkci energie.
- nenáročné na teplotu skladování a na prostor
Snadno si ho vezmete kamkoliv s sebou, díky čemu se ze sušeného masa stává ideální svačina či menší porce zdravého jídla, kterou máte po ruce snadno a rychle.
Na co si dát u sušeného masa pozor??
- obsah sodíku
Ten vždy kontrolujte na etiketě. Výjimkou totiž není, když 30g porce obsahuje více než 20 % denní doporučené dávky sodíku. Kdo si musí ze zdravotních důvodů příjem sodíku hlídat, měl by v nabídce sušeného masa volit varianty „less salt“ nebo „low salt“. Případně je třeba konzumaci sušeného masa vyvážit sníženým obsahem soli v ostatních porcích jídla.
Pestrost v jídelníčku je základem dlouhodobého úspěchu. Zkuste klasické svačiny oživit něčím novým. Sušené maso určitě patří k pokrmům, které mají ve zdravé výživě svoje místo.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc.Michaela Fulínová

Půdní probiotika a jejich výhody?
Probiotika jsou v dnešním světě již relativně známá a jen málokdo o nich neslyšel. S největší pravděpodobností jste je také už někdy užívali nebo vám byly doporučeny během léčby antibiotiky. Probiotika jsou totiž naší přirozenou součástí a tvoří příznivý mikrobiom v zažívacím traktu.

Není kolagen jako kolagen, jak vybrat ten správný a kvalitní?
Kolagen je velice důležitá bílkovina v těle a ze všech přítomných proteinů zabírá dokonce až 30 %. Náš organismus ho produkuje samovolně, ovšem s postupem času a přibývajícím věkem se tato schopnost bohužel snižuje. Kolagen je mimobuněčná bílkovina, která je ve vodě nerozpustná. Je základním stavebním kamenem všech pojivových tkání, nachází se napříč celým tělem a je nezbytný pro strukturu, pevnost a stabilitu tkáně.

Bacillus coagulans v probiotikách – proč je tato bakterie vhodná?
Probiotika jsou prospěšné mikroorganismy, které pomáhají obnovit střevní mikroflóru. Ta je důležitá nejen z hlediska trávení a vstřebávání živin z přijaté potravy, ale hlavně kvůli celkové imunitě organismu. Tak jako je to ale téměř u všeho, nejsou probiotika jako probiotika. Přesněji řečeno existuje spoustu druhů probiotik, z nichž každé v našem těle působí trochu jinak. K nejznámějším druhům probiotik patří například laktobacily nebo bifidobakterie. Půdní probiotika, do kterých patří právě bacillus coagulans, fungují úplně jinak. Během svého reprodukčního cyklu totiž vytváří spory, které chrání bakterie před nepříznivými podmínkami panujícími v trávicím traktu.