Rozdíl mezi přírodním a syntetickým vitaminem C?
Vitamin C je jeden ze základních vitaminů, které náš organismus potřebuje k tomu, aby mohl fungovat, tak jak má. Nejčastěji je zmiňován ve spojitosti s naším imunitním systémem, nicméně má řadu dalších významných úkolů, o nichž možná ani nevíte. Pokud se rozhodnete tímto vitaminem podpořit své zdraví, dost možná narazíte na spousty variant. Může mít totiž různorodé podoby – tablety, kapsle, tekuté formy a jiné. Lišit se však může dokonce v tom, jakým způsobem je vyráběn nebo získáván. Dle toho je pak označován jako přírodní či syntetický. Je v nich ovšem opravdu až takový rozdíl?
Jak se dělí vitaminy?
Veškeré vitaminy jsou stejně důležité, protože díky jejich přítomnosti náležitě probíhá již vývoj a růst a dále rovněž i četné funkce napříč celým tělem. Skoro všechny jsou tzv. esenciální, což znamená, že je musíme určitým způsobem přijímat, jelikož si je organismus vyrobit neumí. Výjimku tvoří například vitamin D, jež se produkuje za pomoci slunečního záření (ani to ale mnohdy nebývá dostatečné). Vitaminy se také dělí dle toho, v čem jsou rozpustné. Buď to může být tuk (A, D, E, K) nebo voda (B-komplex, C). Vitamin C je tudíž esenciálním vitaminem rozpustným ve vodě.
V čem je nejvíce vitaminu C?
Vzhledem k tomu, že jsme odkázáni na to, vitamin C přijímat, máme dvě možnosti, jak ho doplnit. První je samozřejmě za pomoci pestré stravy, tedy zařazením potravin, které jsou na něj bohaté. Největší množství bychom našli v šípku, černém rybízu, kiwi, červené paprice, listové zelenině či acerole. Druhou variantou jsou pak doplňky stravy. Ty by však měli mít určitou kvalitu, protože jedině pak z nich dostaneme tolik vitaminu C, kolik je skutečně potřeba. Ty se mohou různit v obsaženém množství, ale taktéž mohou skrývat jak syntetický vitamin C, tak i právě ten přírodní.
Co je Acerola?
Možná jste ve výčtu potravin, ve kterých je nejvíce vitaminu C, zarazili nad acerolou. Ta nám asi není tolik blízká, jako jiné druhy ovoce a zeleniny. A není divu, s čerstvou se u nás jen tak nesetkáte, jelikož se po sběru poměrně rychle kazí a brzy ztrácí většinu živin a prospěšných látek. Jedná se o malé červené plody keře či malého stromku, které se ovšem mohou pyšnit velmi vysokým obsahem vitaminu C. V teplých tropických domovských oblastech mohou být konzumovány čerstvé, k nám se dostanou zpracované v podobě extraktu.
Na co je dobrý vitamin C?
Tento vitamin se podílí na celé řadě metabolických reakcí. Je antioxidantem, který ochraňuje každou buňku v našem těle a napomáhá posilovat imunitní systém, a zvyšuje tak odolnost proti případným infekčním onemocněním. Jak udávají studie, účastní se procesů souvisejících se správnou syntézou kolagenu, jež je důležitou součástí různých tkání, pokožky, krevních cév nebo třeba chrupavek, zubů, dásní i kostí. Vitamin C je rovněž nezbytný pro snadnější vstřebávání železa. Přispívá také k normálnímu energetickému metabolismu, a může proto snižovat míru únavy a vyčerpání. Nutný je i pro funkci nervového systému a psychickou činnost.
Přírodní vs syntetické zdroje
Co jsou přírodní zdroje, jste již asi z předchozích částí dostatečně pochopili. Syntetickým vitaminem je myšlen takový, jenž se vyrábí uměle v laboratorních podmínkách za pomoci rozličných chemických reakcí. Takového vitaminu se však nemusíte obávat, při výrobě se vždy používají schválené a bezpečné techniky. Pokud tedy nemáte zájem o zcela přírodní vitamin C, můžete ho bez problému užívat. Nicméně přírodní formy mohou být pro tělo lépe vstřebatelné, a z přijaté dávky proto získáte o něco více. Je tomu tak z toho důvodu, že vitamin C se v ovoci a zelenině nevyskytuje jako jediná látka. Ostatní složky (zejména flavonoidy) fungují synergicky, a podporují lepší absorpci vitaminu C.
Z naší nabídky vitaminu C na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7918462/

Bacillus coagulans v probiotikách – proč je tato bakterie vhodná?
Probiotika jsou prospěšné mikroorganismy, které pomáhají obnovit střevní mikroflóru. Ta je důležitá nejen z hlediska trávení a vstřebávání živin z přijaté potravy, ale hlavně kvůli celkové imunitě organismu. Tak jako je to ale téměř u všeho, nejsou probiotika jako probiotika. Přesněji řečeno existuje spoustu druhů probiotik, z nichž každé v našem těle působí trochu jinak. K nejznámějším druhům probiotik patří například laktobacily nebo bifidobakterie. Půdní probiotika, do kterých patří právě bacillus coagulans, fungují úplně jinak. Během svého reprodukčního cyklu totiž vytváří spory, které chrání bakterie před nepříznivými podmínkami panujícími v trávicím traktu.

Jak spolu souvisí vápník, vitamin D3 a K2?
Vitamin D3 a vitamin K2 jsou v poslední době hodně diskutované vitaminy rozpustné v tucích. Bylo totiž zjištěno, že se jedná o nejaktivnější formy vitaminu D a K, takže jejich pravidelným užíváním lze dosáhnout mnohem lepších výsledků než konzumací „obyčejného déčka“ nebo vitaminu K1. Ještě zajímavější je ale souvislost těchto vitaminů s vápníkem.

Jak správně podpořit zdraví kloubů?
Klouby jsou velice důležitou součástí pohybového aparátu. Přestože jsou poměrně odolné a vydrží běžně fungovat po dlouhá léta, může dojít k jejich opotřebení nebo poranění. Při pohybu pak mohou být klouby bolestivé či se může dokonce snižovat jejich normální funkce, což rapidně ovlivňuje kvalitu samotného života. Správná péče o klouby je tedy klíčová pro udržení pohyblivosti a předcházení vzniku určitých kloubních onemocnění.