Rozdíl mezi klasickým hořčíkem a triple magnesiem?
Hořčík potřebuje každý z nás. Velká část populace však trpí jeho nedostatkem. To může mít řadu nepříjemných průvodních příznaků a z dlouhodobého hlediska může docházet i ke zhoršení zdravotního stavu. Nedostatek hořčíku se projevuje únavou, slabostí, bolestmi hlavy, podrážděním nebo křečemi a brněním nohou. Pokud vás takovéto stavy sužují po delší dobu, může být na vině právě deficit hořčíku ve vašem těle. Měli byste se pak zaměřit na konzumaci potravin, které hořčík bohatě obsahují nebo zvolit kvalitní doplněk stravy. Hořčíků je ovšem na výběr poměrně hodně, ale jak je to s hořčíkem, jež obsahuje jeden druh a s tím co jich obsahuje vícero? Rozdíl mezi nimi a jestli je jeden z nich lepší si probereme v tomto článku.
Jaké funkce má hořčík v našem organismu?
Hořčík neboli magnesium je nezbytnou součástí několika stovek chemických reakcí. Z tohoto důvodu je pro nás životně důležitý. Kterákoliv buňka v těle hořčík potřebuje k tomu, aby plnila své funkce. Je nutný pro normální energetický metabolismus a přispívá díky tomu ke snížení vyčerpání a únavy. Je zásadní pro chod nervové soustavy, pro kontrakce svalů i zdravé kosti a zuby. Podílí se také na elektrolytické rovnováze. Ta je významná pro hydrataci, napětí v buňkách a pro správný přenos informací mezi nimi. Dále bez hořčíku nemůže probíhat například náležité dělení buněk, syntéza bílkovin nebo tvorba nukleových kyselin. Je zkrátka nepostradatelný pro funkce napříč celým tělem.
Jak vybrat co nejlepší hořčík?
Nedostatkem hořčíku trpí více lidí, než si možná myslíte. Proto je vhodné se pečlivě zaměřit již na samotný výběr produktu, jenž si pro doplňování hořčíku zvolíte. Ne všechny hořčíky jsou totiž stejné. Na výběr máme sice ze stovek rozličných produktů, ovšem ne každý z nich nám přinese totožný užitek. Samozřejmě záleží na množství, které je v jedné dávce. Denně bychom měli přijímat přibližně 380 mg magnesia. To je však pouze orientační údaj. Potřeba se může lišit na základě pohlaví, věku a fyzické a psychické aktivitě. Na co je ale důležité se zaměřit dále, je druh hořčíku. Máme totiž k dispozici organické a anorganické formy hořčíku a jejich biovyužitelnost se může zásadně lišit. V neposlední řadě vybírejte doplňky bez zbytečných plnidel a pojiv, a naopak hledejte přidaný vitamin B6.
Organické vs anorganické formy hořčíku
Hořčík se vyskytuje v různorodých formách, které se řadí buď mezi anorganické, organické nebo specifické chelátové formy. Anorganické typy jako je oxid hořečnatý, uhličitan hořečnatý a síran hořečnatý se však vyznačují relativně malou vstřebatelností v organismu. Dávka může být sice podle obalu dostatečná, reálně využité kvantum je nicméně diametrálně nižší. Z tohoto důvodu byste měli sáhnout spíše po organických či chelátových vazbách hořčíku. Ty se pyšní vyšší využitelností, a to až o několik desítek procent nežli u forem anorganických.
Jednodruhový hořčík a triple magnesium, v čem je rozdíl?
Jak už je asi jasné, jednodruhovým hořčíkem je myšlen takový hořčík, který obsahuje jen jeden jediný druh. Takový je poměrně snadno k sehnání. Méně časté je už tzv. triple magnesium, které spojuje hned 3 typy hořčíku. Užívání takového magnesia může být účelné z hlediska využitelnosti organismem. Zvyšuje se tak totiž množství aktivní látky, jež je tělo schopné z daného doplňku využít. Zároveň můžeme mít z každého druhu hořčíku větší užitek v jiné oblasti. Jeden může třeba lépe snižovat stresové hormony, druhý je zase efektivnější při regeneraci.
Nicméně jestli si tedy pořídíte produkt obsahující jeden nebo tři druhy hořčíku není tak jednoznačně podstatné jako to, zda je hořčík v organické či chelátové formě. Vybrat si můžete například z citrátu, malátu, bisglycinátu, treonátu, orotátu nebo jejich libovolných kombinací.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Golden Nature Exclusive Triple Magnesium je kombinace 3 různých velmi dobře vstřebatelných hořčíků. Jedná o magnesium citrát, magnesium bisglycinát a magnesium L-treonát. To vše v jedné rostlinné kapsli.
Golden Nature Magnesium s přidaným vitaminem B6 v chelatové vazbě s dávkou 100mg čístého hořčíku v jedné rostlinné kapsli.

Vitamin K2, proč je stejně důležitý jako vitamin D3?
Vitaminy rozpustné v tucích, A,D,E,K, představují jednu z nejdůležitějších složek naší potravy. Lidské tělo si vitaminy, až na pár výjimek, nedokáže samo vyrobit, a proto je musíme přijímat v podobě bohaté a živé stravy. V poslední době se pozornost odborné i laické veřejnosti zaměřila na vitamin D3, a to nejen v souvislosti se vstřebáváním vápníku ze střeva do krve, ale také pro jeho nezastupitelnou úlohu ve fungování imunitního systému. Zato vitamin K2 (menachinon) zůstává stále neprávem opomíjen, možná až podceňován. Tyto dva vitaminy spolu však velice úzce spolupracují. Vitamín K2 působí preventivně proti mnoha chronickým chorobám. Tím že „čistí“ cévy od nadbytku vápníku a účelně s ním dál hospodaří, předchází ateroskleróze a na druhé straně i osteoporóze. Také má velice příznivý vliv na celý kardiovaskulární a nervový systém. Působí na paměť i kognitivní funkce, které se zhoršují vlivem postupujícího věku.

Hormonální nerovnováha a přechod? Zkuste kotvičník pro zmírnění projevů.
Hormonální výkyvy a jejich nerovnováha občas souží velké procento žen. Leckdy si ani některé symptomy s tímto problémem nespojí a často je přisuzují něčemu jinému nebo si s nimi naopak už neví rady. Příčin hormonální nerovnováhy však může být hned několik. Jedním z období, kdy jsou výkyvy hormonů zcela běžné, je například přechod.

Jak působí reishi na organismus?
Reishi, označována také jako lesklokorka lesklá, je jednou z mnoha vitálních hub, které mohou velice dobře posloužit našemu zdraví. Je to dřevokazná chorošovitá houba, jenž má nápadně lesklou a červenohnědou plodnici půlkruhovitého tvaru. Našli bychom jí především na listnatých stromech.