Reishi – kdy a jaké koncentrace zvolit a proč je důležitý obsah triterpenu?
Reishi patří k nejstarším medicinálním houbám na světě, která má dlouhou tradici v tradiční čínské medicíně. Dnes doplňkům stravy s reishi přichází na chuť i lékaři v rámci klasické západní medicíny, kteří je svým pacientům doporučují většinou jako doplňující podpůrnou terapii. Není ale reishi jako reishi. Při výběru vhodného doplňku se je totiž potřeba zaměřit na určitá kritéria. Jaká? To vám prozradíme v článku.
Základní informace o reishi
Dřevokaznou houbu reishi můžete také znát pod českým názvem jako lesklokorku lesklou. Jedná se o parazitující houbu, která se přiživuje na odumírajících kmenech a pařezech listnatých stromů. Její vzhled je zajímavý, neboť vějířovitá plodnice vypadá jako nalakovaná. Barvu má cihlově červenou nebo hnědou, takže je vidět již z dálky. V našich lesích reishi růst nenajdete. Vyžaduje totiž specifické podmínky, které ji poskytují jedině lesy v Asii, zejména v horských oblastech Číny.
Jaké existují koncentrace reishi?
Při výběru produktů s reishi se můžete setkat s různými koncentracemi. Co to znamená?
Na začátek je potřeba osvětlit, že jednou z hlavních složek vitálních hub jsou polysacharidy. Ty se v doplňcích stravy mohou objevovat v různých koncentracích. U polysacharidů ale na rozdíl od jiných aktivních látek neplatí, že čím vyšší množství jich produkt obsahuje tím lépe. Nenechte se tedy zmást některými výrobci. U reishi, ale i jiných medicinálních hub jako například cordyceps, vybírejte v podstatě jen mezi koncentracemi polysacharidů v rozmezí 30% až 50%.
- Reishi v koncentraci 50 % polysacharidů – hodí se pouze k šokovému vybuzení organismu a nastartování imunity. Pro dlouhodobé užívání je tato koncentrace nevhodná. Využít ji můžete například při akutních stavech nebo intenzivním vyčerpání.
- Reishi v poměru 30 % polysacharidů – nejlepší možná koncentrace. Tento vyvážený poměr nabízí dostatek aktivních látek tak, aby vaše tělo dokázalo optimálně zareagovat a došlo k dlouhodobé podpoře imunitního systému, oběhové soustavy a protizánětlivému působení. Tato koncentrace se proto výborně hodí při chronických onemocněních a k dlouhodobému užívání.
- Reishi s koncentrací polysacharidů nižší než 30 % – tuto koncentraci polysacharidů nedoporučujeme, neboť se nedočkáte valného efektu.
- Reishi s koncentrací polysacharidů vyšší než 50 % – nevhodná koncentrace, protože vysoký obsah polysacharidů je na úkor ostatních důležitých látek například triterpenů.
Proč jsou důležité triterpeny obsažené v reishi?
Kromě polysacharidů reishi obsahuje ještě další klíčovou složku, a tou jsou triterpeny. Triterpeny jsou z chemického pohledu nenasycené uhlovodíky skládající se z šesti izoprenových jednotek. Z hlediska své struktury a působení v těle triterpeny nemají mezi ostatními bioaktivními látkami konkurenci a neustále jsou předmětem vědeckého zkoumání. Zjištěno bylo, že triterpeny působí protizánětlivě, antimikrobiálně. Jinými slovy reishi pomáhá organismu vypořádat se s poškozenými buňkami, podporuje imunitu a regeneraci a prospívá všem orgánům napříč tělem.
Zároveň jsou triterpeny tím, co určuje kvalitu a sílu doplňku stravy s reishi. Čím je tedy obsah triterpenů neboli triterpenoidů vyšší, tím silnější bude efekt. Jejich obsah se obvykle pohybuje okolo 5 %.
Jak reishi v těle působí?
- Podporuje normální činnost imunitního systému
- Přispívá k normální hladině cholesterolu v krvi
- Přispívá k normální hladině krevního cukru
- Přispívá k normální činnosti oběhové soustavy
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Golden Nature Reishi obsahuje deklarovaný podíl polysacharidů 30% v jedné kapsli s obsahem 500 mg.
Golden Nature Reishi nabízíme také ve zvýhodněném akčním balení 2+1 zdarma.

Má smysl pravidelně užívat probiotika, případně jaká zvolit?
Funkce probiotik je různorodá. Začíná u náležitého chodu střev, potlačování růstu škodlivých patogenů, udržování správného pH, usnadnění trávení potravy a končí až u imunitního sytému. Pokud tedy nemáme dlouhodobě v pořádku střeva, je dost pravděpodobné, že to zásadně a negativně ovlivní taktéž vlastní obranyschopnost.

Koenzym Q10 – rozdíl mezi ubichinolem a ubichinonem?
Koenzym Q10 (CoQ10) je látkou, kterou v našem těle vyžaduje každá buňka. Je totiž jejich nezbytnou součástí. Bez něho by buňky nebyly schopné pracovat, tak jak by měly a mnohé procesy by neprobíhaly správným způsobem. Pokud je tohoto koenzymu v organismu přítomno málo, může se to, mimo jiné, projevit i na stavu pokožky, jež může začít předčasně stárnout. Jsou tu ale také další nežádoucí dopady nedostatku koenzymu Q10. Koenzym Q10 je přítomen také v určitých potravinách. Nalezneme ho zejména ve vnitřnostech jako jsou hovězí ledviny, játra a srdce. Z rostlinné říše můžeme jmenovat sójové boby, špenát, arašídy nebo brokolici.

Sušené maso, koncentrovaná síla kvalitních živin
Sušení masa se stalo v poslední době trendem českých domácností a stejně tak jdou na odbyt i komerční produkty tohoto druhu tzn. Jerky. Z tradičního pokrmu jihoamerických indiánů je dnes jídlo, které si svou pozici zpočátku budovalo zejména na poli sportovní výživy, ale záhy se jeho popularita rozrostla mezi nejširší veřejnost.