PMS – premenstruační syndrom, jak se s ním lépe vyrovnat?
Je velká spousta žen, které tzv. premenstruační syndrom (zkráceně PMS) moc dobře znají a každý měsíc pociťují řadu jeho nepříjemných projevů. Symptomy mohou být různorodé a některé z nich mohou navíc rapidně snižovat kvalitu života. Tento syndrom nezahrnuje pouze fyzické obtíže, ale často i psychické. Ovšem naprosto běžně se můžeme setkat s názorem, že to prostě k cyklu ženy patří a nedá se s tím nic dělat. To však není tak úplně pravda. Existují zde možnosti, které pomohou toto období mnohem lépe zvládat. Co ale proto můžeme udělat a jaké doplňky si dopřát? A co to vůbec ten premenstruační syndrom je? To si rozebereme právě v dnešním článku.
Co je to premenstruační syndrom?
Premenstruační syndrom je vlastně soubor veškerých fyzických, psychických a emocionálních příznaků, jež se u žen mohou objevit před začátkem menstruace. Nastupují obvykle pár dní před ní, nicméně jsou případy, kdy to je i daleko dříve. Projevy většinou odchází spolu se začátkem menstruačního krvácení. Za vším tím stojí hormony. Cyklus má totiž několik fází, které doprovází výrazné změny v hladině hormonů. A takové výkyvy mohou ovlivnit spoustu přirozených pochodů v těle i psychiku. A jelikož je každá žena jiná, může mít také odlišný průběh PMS a jeho symptomy. Vzhledem k tomu, že je premenstruační syndrom spojen s činností vaječníků, vymizí společně s menopauzou.
Jaké všechny příznaky mohou být součástí PMS?
Projevů, jež může žena během této etapy pociťovat, je opravdu celá řada. Je docela možné, že si ani jisté z nich s premenstruačním syndromem nespojí a připisují je něčemu jinému. Je jich totiž až několik desítek. Velmi často se objevují bolesti břicha, hlavy a podrážděnost. Tyto příznaky potká během života velké procento žen. Dále se z fyzického hlediska mohou dostavit například bolesti a citlivost prsou, migrény, bolesti zad a svalů, nadýmání a plynatost, změny v hmotnosti a zadržování vody ve tkáních, únava a vyčerpání, trávicí obtíže, nevolnosti a rovněž zhoršení stavu pokožky. Symptomy psychické a emocionální zahrnují neklid, smutek, úzkosti, rychlé proměny nálad, poruchy koncentrace a spánku, a dokonce snížené sebevědomí. Vše mohou doprovázet jiné chutě k jídlu (na slané, sladké).
Co dělat pro zmírnění PMS?
Určit, jestli se skutečně jedná o premenstruační syndrom či nikoliv, je složité. Je tudíž důležité vše vnímat jako celek. Pomůže sledovat veškeré odchylky od normálu a dobu, kdy se to děje. Na zhoršení průběhu PMS má také značný dopad stres. Ten ovlivňuje celý menstruační cyklus a hormonální rovnováhu v těle. Stres zvyšuje vylučování tzv. kortizolu. To je hormon, který každý potřebuje, ale jeho dlouhodobě zvýšená hladina není příznivá. Může rozhodit úroveň estrogenu a progesteronu, což jsou hormony, které jsou úzce spojené s menstruačním cyklem a jeho průběhem. I když je to občas těžké, snažte se proto stres co nejvíce eliminovat.
Nápomocný může být v tomto ohledu:
- dostatečný spánek,
- pohyb
- omezení kofeinu, soli, alkoholu
- relaxační aktivity jako meditace a dechová cvičení
Jaké doplňky mohou být při PMS nápomocné?
Je pár doplňků stravy, jejichž pravidelné užívání byste měli zvážit, pokud se během PMS necítíte dobře. V první řadě je podstatné dbát na příjem nepostradatelných minerálních látek a vitaminů. Zhoršený PMS může být zapříčiněn například nedostatkem hořčíku v organismu. Ten uvolní svaly, zmírní křeče, zlepší spánek a psychickou stabilitu. Zvažte také doplňování zinku, vápníku nebo vitaminu B6. Sáhnout můžete dokonce po nejrůznějších bylinkách a adaptogenech. Nejvíce se osvědčí třeba maca peruánská, kotvičník zemní a ashwagandha, které mají výrazný vliv na optimalizaci hormonů a pravidelnost cyklu. Je však nutné dodržovat každodenní užívání, jedna kapsle vás od obtíží nezachrání. Vyzkoušet můžete rovněž čaj z kontryhele, řebříčku a třezalky či pupalkový olej.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová

Účinky argininu a proč je pro nás tak významný??
Nejdříve si aminokyselinu L-Arginin představíme, abychom pochopili, proč je pro nás tak důležitý.L-Arginin patří mezi semi-esenciální aminokyseliny, což znamená, že si tuto aminokyselinu lidský organismus za určitých podmínek nedokáže vytvořit sám a tak je jeho příjem nezbytný. L-Arginin si tělo nedokáže vytvořit samo v období růstu/vývoje nebo pokud je organismus vystaven chronickému onemocnění. Pokud si aminokyselinu L-Arginin tělo nedokáže vytvořit samo, je nezbytný její přísun z potravy. Arginin je moderní doplněk stravy, který se dnes dá sehnat téměř všude ve formě tobolek případně prášku

Doplňky stravy na podporu erekce, jaké vybrat??
Doplňků stravy na podporu erekce je na českém trhu nespočet. Jejich velkou výhodou je to, že jsou dostupné bez lékařského předpisu a při jejich správném užívání nehrozí žádné závažné vedlejší účinky, což například u léků s účinnou látkou sildenafil (viagry) nelze tvrdit.

Aquamin – co to je, co obsahuje a v čem je lepší?
Aquamin je komplex látek, který se získává z mořské řasy zvané Lithothamnion calcareum z čeledi Corallinacea. Tato unikátní řasa roste v hloubce křišťálově čisté vody Atlantského oceánu, kde během svého životního cyklu, který obvykle trvá 4–5 let, čerpá z neznečištěné vody cenné nutrienty. V průběhu života získává zajímavou načervenalou podobu, díky níž je okamžitě rozpoznatelná. Po dokončení cyklu, když je řasa již skoro celá zvápenatělá, odumírá a klesá ke dnu, odkud se těží pro výrobu doplňků stravy.