Pískavice řecké seno – proč je tato bylinka prospěšná?
V rostlinné říši se skrývá opravdu nepřeberné množství pokladů, které lidstvo využívá již po staletí. Některé z nich si udržely svou popularitu až do dnešních dnů, jelikož jejich užívání přináší spoustu zdravotních benefitů. Mezi takové přírodní poklady patří i pískavice řecké seno, bylinka, na kterou můžete rovněž narazit pod názvem fenugreek či Trigonella foenum-graecum. Našla si uplatnění nejen v tradičním léčitelství, ale i v kuchyni nebo kosmetice. Jak tato rostlina vypadá, co obsahuje a k čemu ji lze využít? To si přiblížíme právě v tomto článku.
Jak pískavice řecké seno vypadá?
Pískavice je poměrně nenápadná jednoletá rostlina, která dorůstá do výšky přibližně 60 cm. Její listy jsou složené ze tří drobných lístků a na jaře rozkvétá malými bílými nebo žlutými květy. Po odkvětu se tvoří úzké lusky, jež ukrývají drobná a tvrdá semena. Ta jsou hlavním důvodem, proč je tato bylina tolik oblíbená – obsahují totiž významné aktivní složky. Její domovinou jsou zejména oblasti jižní Evropy, Asie a severní Afriky, ale díky své oblíbenosti se dnes pěstuje i jinde. Pěstování této rostliny není nijak složité – vyžaduje především slunné stanoviště, dobře propustnou půdu a dostatek vláhy.
Co fenugreek obsahuje?
Semínka fenugreeku mají zajímavou kořeněnou vůni a lehce nahořklou a specifickou chuť. Jak jsme již podotkli výše, jsou rovněž plná prospěšných látek. Právě proto se jejich využití rozšířilo i mimo kuchyni a začali se z nich vyrábět doplňky pro podporu zdraví. Obsahují totiž několik skupin bioaktivních sloučenin – saponiny, flavonoidy, alkaloidy, steroly a polysacharidy. Kromě toho jsou dokonce bohatá na rostlinné bílkoviny a vlákninu. Najdeme v nich také rozličné minerály jako je železo, hořčík, zinek, vápník a fosfor. Z vitaminů to jsou pak různé vitaminy z b – komplexu.
Na co je pískavice dobrá?
Přestože není pískavice příliš známá, stále více lidí objevuje její příznivé vlastnosti a těží z nich ve svůj prospěch. V první řadě je nejvíce spojována s podporou trávení a harmonizací metabolismu. Zajišťuje třeba zdravý pohyb střev, ochraňuje sliznice a zmírňuje plynatost, nadýmání a jiné trávicí obtíže. Přispívá také k normální hladině cukru v krvi. Je populární pro svůj pozitivní vliv na hormonální rovnováhu a u žen pak dokonce na stimulaci laktace (produkce mateřského mléka). Kromě toho je pískavice ceněná pro své regenerační a protizánětlivé schopnosti, posiluje funkce imunitního systému nebo taktéž pro to, že přináší novou vlnu energie, vitality a posiluje svalstvo.
Jak se fenugreek využívá?
Pískavici lze konzumovat v rozmanitých formách, ať už jako koření, čaj, prášek či doplněk stravy v kapslích. V kuchyni se její semena uplatňují zejména v indické a blízkovýchodní gastronomii, kde dodávají pokrmům specifickou chuť. Často se popisuje jako sladká, oříšková a kořenitá s lehce nahořklými tóny. Tepelnou úpravou však hořkost ustupuje a chuť se stává jemnější. V tradiční medicíně se z pískavice připravují také odvary nebo obklady. Používá se i v kosmetice, a to primárně v přípravcích na pleť a vlasy. Velice efektivně totiž regeneruje a zmírňuje podráždění.
Jak a kdy pískavici podávat?
Pískavici řecké seno je nejlepší užívat pravidelně a dlouhodobě. Můžete ji podávat jak ráno, tak večer, podle toho, co vám osobně vyhovuje, ale doporučuje se ji zařadit do každodenní rutiny, aby bylo dosaženo maximálního efektu. Pískavice je obecně považována za bezpečnou pro většinu lidí, avšak některé osoby na ni mohou mít vyšší citlivost, jako tomu je u všech bylinek. Děje se tak především při nadměrných dávkách, kdy se mohou objevit například různé zažívací potíže. V takovém případě je doporučeno začít s menší dávkou, postupně ji zvyšovat a suplementovat vždy po jídle.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS
Zdroj:
Fenugreek and Its Effects on Muscle Performance: A Systematic Review - PMC [online]. [cit. 19. 03. 2025]. Dostupné z: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10054907/

Cordyceps sinensis, jaké látky obsahuje a k čemu jsou dobré?
Cordyceps je houba přímo nabitá aktivními látkami, co mohou prospět našemu tělu po více stránkách, a proto i jeho využití je velice rozsáhlé. V první řadě obsahuje některé důležité vitaminy, minerály a stopové prvky. Vitaminy B, D, E a K, zinek, vápník, draslík, sodík, železo, selen nebo také i mangan. Všechny tyto zmíněné složky jsou nezbytné pro správné funkce našeho organismu a tělo se bez nich neobejde. Cordyceps však skrývá bioaktivní sloučeniny, které jsou poněkud zajímavější. Jedná se o nukleosidy, nukleotidy, polysacharidy, steroly, bílkoviny anebo mastné kyseliny.

Mladý ječmen – zelená superpotravina vhodná nejen k očistě těla
Zelené superpotraviny jako chlorella, spirulina nebo mladý ječmen jsou čím dál tím oblíbenější. Může za to především rozmach zdravého stravování a redukčních diet. Nejčastěji se mladý ječmen užívá ve formě tablet, šťávy nebo prášku, který se rozmíchá ve vodě a následně se vypije. Zjistěte, v čem spočívá jeho hlavní přínos pro naše tělo a kdy se vyplatí zařadit ho do svého jídelníčku. Mladý ječmen neboli také zelený ječmen je někdy přezdívaný jako „elixír mládí a krásy“. Jedná se o ječmen setý, který je sklízen ve fázi, kdy dosahuje výšky přibližně 25 cm a je ještě hezky zelený. Jde tedy o plodinu, kterou všichni známe a kterou mnohdy přehlížíme a neuvědomujeme si, kolik cenných látek obsahuje.

Kurkumin a jeho vliv na zdraví??
Kurkumin je látka, jež se označuje také jako kurkumová žluť, turmerová žluť či diferuloylmethan. Ač nás tyhle názvy mohou zneklidnit, protože znějí poněkud uměle, jedná se o naprosto přírodní látku s množstvím schopností, jichž by bylo škoda nevyužít pro podporu zdravějšího těla a v boji proti neduhům. V ájurvédské a čínské medicíně je již delší dobu znám, a to kvůli širokému využití, které nám může podpořit – od jater, přes imunitu a krevní oběh až po klouby.