Na co je dobrý resveratrol?
Resveratrol je sloučenina, která se stala v posledních letech středem pozornosti, díky svému prospěšnému vlivu na zdraví člověka. Jedná se totiž o skvěle fungující antioxidant, jež ocení nejen naše buňky. Byl objeven již v první polovině 20. století, ovšem význam se mu začal přikládat až později. Jedná se přitom o čistě přírodní látku, kterou najdeme v druzích ovoce a zeleniny, co konzumujeme zcela běžně. Nicméně poté, co byly objeveny jeho klady, se přistoupilo i k výrobě rozličných suplementů s jeho obsahem, a vy tak jeho pozitiv můžete využít ještě snadněji. Stačí si vybrat kvalitní produkt, který bude mít reálný přínos. Jestliže se tedy chcete dozvědět co to resveratrol je a jaké jsou jeho veškeré přednosti, čtěte dál a vše se dozvíte.
Co to je resveratrol a z čeho pochází?
Resveratrol náleží mezi polyfenoly. To je skupina chemických látek, jež se přirozeně vyskytuje v celé řadě rostlin. Takové sloučeniny neobsahují rostliny jen tak, ale mají v nich svůj jasný účel. Nejen že mohou dodávat specifickou barvu, chuť či vůni, ale jsou určeny také k ochraně před možnými nepříznivými vlivy. Mluvíme tu třeba o slunečním záření, škůdcích a patogenech. Polyfenolů je však opravdu mnoho a jsou rozděleny do více skupin. Resveratrol bychom našli mezi tzv. stilbeny. Občas můžeme narazit ve spojitosti s resveratrolem rovněž na název fytoalexin. Tak jsou označovány právě antimikrobiální látky, které slouží rostlinám k aktivní obraně.
Velké množství resveratrolu obsahují zejména plody vinné révy, a to hlavně jeho červené a tmavé odrůdy. Koncentrován je především v jadérkách a slupkách. Dále je také v moruši, černém rybízu, borůvkách, brusinkách, švestkách, a dokonce třeba i v arašídech. Pro doplňky stravy je často využíván extrakt z křídlatky japonské, která je taktéž bohatým přirozeným zdrojem resveratrolu.
Na co je dobrý resveratrol?
Jelikož je resveratrol vysoce funkční antioxidant, prosperuje z jeho užívání každá buňka v našem těle. Antioxidanty mají totiž neuvěřitelnou schopnost buňky chránit před volnými radikály. To jsou vlastně molekuly s jedním elektronem navíc, jenž je činí vysoce reaktivními a nestabilními. Antioxidanty jako resveratrol volné radikály neutralizují – buď snižují pravděpodobnost jejich vzniku nebo je uvádějí do méně reaktivního až zcela nereaktivního stavu. Organismus sice umí proti radikálům bojovat sám, ale dnešní doba nahrává tomu, že se jich tvoří čím dál více. Vznikají nadměrným stresem, metabolickými procesy, ve znečištěném prostředí, kouřením či při nadměrné konzumaci alkoholu.
To ale není vše. Resveratrol je prospěšný také pro kardiovaskulární systém. Podporuje správnou činnost srdečního svalu, reguluje krevní tlak a bojuje proti LDL (low density lipoproteins neboli lipoproteiny o nízké hustotě) cholesterolu, jež se hromadí v tepnách, a může tak způsobit řadu obtíží. Připisuje se mu i protizánětlivý efekt, usměrňování hladiny cukru, zlepšování metabolismu tuků, potencionální příznivý efekt proti stárnutí či urychlení regenerace po intenzivním výkonu.
Jaký resveratrol užívat?
Resveratrol může mít různé formy. Jsou to tzv. cis nebo trans resveratrol. Samotné rostliny obsahují směs obou těchto izomerů, ovšem převažuje trans-forma. Tyto dva typy resveratrolu se liší ve vazbě molekul, která je však v tomto případě zásadní. A to z toho důvodu, že uspořádání molekul má značný vliv na to, jak ho tělo dokáže zpracovat. Biologicky dostupnější je trans-resveratrol. Ten se daleko snadněji vstřebává, a proto je výhodnější užívat právě tento typ resveratrolu.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:

Koenzym Q10 a jeho formy?
Koenzym Q10, také nazýván jako ubichinon, zkráceně CoQ nebo jen Q10, je látka, kterou si tělo v určitém množství vyrábí samo přirozenými procesy v organismu. Je pro nás nezbytný, jelikož je součástí každé naší buňky a zajišťuje jejich správnou funkci. Koenzym Q10 je sloučenina funkčně se podobající vitaminům a svou strukturou se přibližuje především vitaminu K, proto se někdy můžeme setkat i s označením vitamin Q. Nachází se hlavně v živočišných potravinách. Z rostlinných zdrojů ho získáme také, ale v mnohem menší míře. Nejvíce ho obsahuje hovězí maso, srdce a další vnitřnosti a také sardinky. V nevelkém množství je v brokolici, olivovém oleji, špenátu nebo sójových bobech.

Na co je dobrý mořský kolagen?
Pravidelná suplementace rybího kolagenu může přinést spoustu benefitů především vaší pokožce, vlasům a nehtům. Může být nápomocný v boji proti předčasnému stárnutí, zlepšuje elasticitu a pevnost pleti a podněcuje regeneraci buněk a pojivových tkání. Obsahuje také aminokyseliny, které jsou nepostradatelné pro tvorbu keratinu, což je významná bílkovina, která je přirozenou součástí vlasů a nehtů.

Železo a jeho funkce v organismu?
Železo patří k velice důležitým prvkům v lidském těle, neboť se podílí na celé řadě úloh od dýchacího systému až po správné fungování svalů. Jeho nedostatek v těle se zpočátku projevuje nenápadně, takže po příčině příznaků mnoho lidí ani nepátrá. Později se ale může dostavit až tzv. anémie (chudokrevnost), což je stav, který nepříznivě ovlivňuje různé pochody v těle a může až vést k poruše některých orgánů. Dostatek železa v potravě je tedy dobré nepodceňovat. Železo je v těle zastoupeno ve dvou základních formách – ve formě hemoglobinu a myoglobinu