Na co je dobrý lecitin?
Lecitin je často opomíjenou látkou, přitom má výrazný vliv na zdraví a mnohé denně probíhající procesy v našem těle. Je to základní stavební kámen buněčných membrán a je nepostradatelnou a přirozenou součástí spousty orgánů a tkání. Většinou se o něm hovoří ve spojitosti se správným fungováním mozku, což je určitě pravda, ale má na starost i další důležité úkoly. V tomto článku se proto na tuto složku zaměříme podrobněji, vysvětlíme si, co je zač, kde ho najdeme a proč bychom se o něj měli daleko více zajímat.
Co je to lecitin?
Velice zjednodušeně můžeme říct, že se jedná o tuk, jež má nažloutlou barvu. Při podrobnějším zkoumání bychom zjistili, že se řadí mezi tzv. fosfolipidy. To jsou tuky, které mají specifickou chemickou strukturu a jsou jednou z konstrukčních prvků membrán veškerých buněk, zajišťující také jejich soudržnost, celistvost a náležitou funkci. Lecitin je složen hned z několika látek – z kyseliny fosforečné, cholinu, mastných kyselin, glycerolu, glykolipidů a triglyceridů. Za hlavní je považován zejména cholin, který se v organismu přeměňuje na acetylcholin, jehož nedostatek se bohužel hojně prohlubuje s tím, jak postupně přibývají roky.
V čem se tato látka nachází?
Lecitin se přirozeně vyskytuje v tkáních těla člověka i ostatních živých organismech jako jsou zvířata, rostliny a řasy. Proto ho můžete běžně přijímat společně s jistými druhy potravin. Velké zastoupení má například ve vaječném žloutku, z čehož pochází i jeho název. Odvozen je totiž z latinského slova lekithos, což je v překladu právě žloutek. Dále je obsažen v sójových bobech, játrech, ořechách a olejnatých semenech, jimiž jsou slunečnice nebo arašídy. Našli bychom ho, sice již ne v tak významné koncentraci, ale dokonce v určitých druzích zeleniny. Jmenovat můžeme třeba květák, zelí nebo kapustu.
Jaké jsou formy lecitinu?
To, v jaké podobě budete lecitin přijímat, závisí především na zdroji, ze kterého je získáván a vyroben. Nejčastěji se setkáte s tekutou formou, jež pochází ze sóji. Mnoho lidí však dává přednost alternativě ze slunečnicových semínek, a to z důvodu, že nejsou geneticky modifikována jako sója běžně bývá. Výsledný produkt a jeho efekt je nicméně téměř totožný a na trhu již dnes seženete přípravky, které sójové boby pečlivě vybírají a volí výhradně ty neupravované. Sehnat se ovšem dá taktéž lecitin, jež pochází z vaječného žloutku či můžete všechny varianty pořídit v podobě prášku.
Proč brát lecitin?
V organismu je lecitin přítomen na mnohých místech. Je v mozku, játrech, žlučníku, srdci, plicích a svalech. Na těchto místech je tedy nepostradatelný. Je důležitou látkou pro aktivní sportovce a doplňovat byste ho měli také při nadměrné fyzické či psychické zátěži a únavě, v rekonvalescenci, pokud trpíte chronickým onemocněním nebo častěji konzumujete alkohol, protože lecitin snižuje jeho toxicitu. Tato látka podporuje náležitý chod mozku, kognitivní funkce a přenos nervových vzruchů. Mimo to má pozitivní efekt na snižování hladiny cholesterolu a krevního tlaku, posílení svalstva, pokožku, přispívá k menšímu vypadávání vlasů a ženám může být dle studií prospěšný například v menopauze pro zmírnění tepenné ztuhlosti a zvýšení vitality.
Jak dlouho se může užívat lecitin?
Můžete ho užívat dlouhodobě bez přerušování, dávkování většinou závisí na potřebách jedince a na cíli, kterého chce dosáhnout. Denní přísun lecitinu by se měl pohybovat kolem 3 g denně, počítá se do toho ovšem jak strava, tak suplementy. Nicméně pečlivě čtěte všechna doporučení na obalu zvoleného doplňku stravy, dávkování se totiž může u různých forem a produktů výrazně lišit.
Z naší nabídky lecitinu na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5757297/

Melatonin na problémy se spánkem?
Melatonin se za běžných okolností v organismu neustále a přirozeně produkuje. Jeho množství však během dne a noci kolísá. To je nicméně naprosto normální, ba dokonce i žádoucí. Je vytvářen v mezimozku, konkrétně v úseku nazývaném jako epifýza. Někdy se této části říká rovněž šišinka mozková či nadvěsek mozkový. Zde ho vyrábí buňky, které se jmenují pinealocyty. Pro syntézu melatoninu je ovšem ještě zapotřebí tryptofan, což je esenciální aminokyselina, jež je složitými procesy postupně přeměněna na serotonin (tkáňový hormon, neurotransmiter, hormon štěstí), z něhož je následně vytvořen právě melatonin.

Maca peruánská a její neuvěřitelná přírodní síla!!
Maca patří mezi jednu z nejstarších bylin na světě, již starověcí Inkové ji využívali pro své blahodárné účinky, zejména v posilování psychické a fyzické odolnosti, dodání energie a samozřejmě nesmíme zapomenout na její silné afrodiziakální účinky působící jak na ženy, tak muže. Maca peruánská, peruánská viagra či královna And a mnoho dalších přezdívek si získala během staletí tato malá, ale přesto velmi významná bylina. Maca je mála bylina připomínající řepu, která dorůstá do výšky 10-15 cm, přičemž nejdůležitější částí této byliny je kořen o velikosti cca 5 cm.

Tryptofan – proč je vhodná kombinace s vitaminem B6?
L-Tryptofan patří mezi esenciální aminokyseliny, což jsou látky nesmírně důležité pro správné fungování našeho těla. Konkrétně fungují jako stavební složky proteinů. Slovo „esenciální“ znamená, že si je naše tělo neumí samo vyrobit, a tak je musí přijímat vnějším způsobem – buď potravou, nebo v doplňcích stravy. L-tryptofan ve formě doplňku stravy jistě dobře znají všichni sportovci, kteří jej nejčastěji využívají ke zlepšení fyzického výkonu a regenerace. Tato esenciální aminokyselina je ale důležitá i zcela jiných důvodů. Zjistěte z jakých, a proč byste ji měli kombinovat s vitaminem B6.