Na co je dobrá acerola?
Acerola neboli Malpígie lysá je tropická rostlina, která produkuje červené plody, jež jsou plné prospěšných látek. Tyto plody mohou připomínat klasické třešně, proto se jí často s oblibou přezdívá také jako barbadoská třešeň. U nás na tyto malé bobule ovšem nenarazíme, nicméně jsou již běžně zpracovávány do doplňků stravy, a to nejčastěji v podobě nakyslého prášku, který se rozmíchá ve vodě či jako extrakt ukrytý v kapslích. S acerolou měli pozitivní zkušenosti již dávné domorodé kmeny a není divu, protože dokáže být lidskému organismu přínosem. Co tedy ale skutečně obsahuje, a proč je to pro nás blahodárné? To vše si můžete přečíst v dnešním článku.
Jak Malpígie a její plody vypadají?
Malpígie lysá je stálezelený nepopínavý strom menšího vzrůstu nebo keř, který roste především v teplých tropických oblastech Střední a Jižní Ameriky. Ovšem pěstuje se i v jiných koutech světa, kde je teplé klima. Větve jsou hustě rostlé a nápadně chlupaté. Květy jsou růžové až načervenalé. Později z nich vznikají právě pro nás nejzajímavější plody s jasně červenou a lesklou slupkou. Pod ní se skrývá velice šťavnatá a nakyslá dužina. Plody se dají konzumovat čerstvé, podléhají ale bohužel poměrně rychlé zkáze, proto je vývoz do vzdálenějších oblastí prakticky nemožný. Z tohoto důvodu se sklízí ještě nedozrálé a hned putují k dalšímu zpracování. V dnešní době jsou užívány šetrné metody zachovávající většinu obsažených složek.
Co vše v plodech aceroly najdeme?
Acerola obsahuje běžné živiny jako jsou sacharidy, bílkoviny nebo vláknina, nicméně je v první řadě považována za jednu z největších přírodních zásobáren vitaminu C. Většina lidí se domnívá, že nejvíce vitaminu C se nachází třeba v citronech či pomerančích, ale daleko více ho má i například černý rybíz, šípek, kiwi nebo obyčejná paprika. Acerola však předčí veškeré zmíněné druhy. Mimo to obsahuje ještě vitamin A a B6, hořčík, draslík a železo. Součástí je rovněž větší množství bioflavonoidů, fenolových sloučenin a antokyanů.
Acerola je tedy bohatým zdrojem vitaminu C, jež je zcela přírodního původu. Takový vitamin C může mít oproti tomu vytvářenému synteticky (v laboratorních podmínkách) ale značnou výhodu. Ta spočívá v tom, že přírodní vitamin C se vyskytuje pospolu s komplexem ostatních látek. V případě aceroly se jedná zejména o flavonoidy, které s vitaminem C fungují synergicky, a napomáhají tak jeho lepšímu vstřebávání a využití v našem organismu.
Čím je tedy acerola pro naše tělo prospěšná?
Pravidelná konzumace suplementů s acerolou nám zajistí dostačující přísun vitaminu C. Musí se však jednat o produkty, které jsou kvalitní a obsahují dostatečnou dávku. Samotný vitamin C je pro tělo nepostradatelný, je přítomen u velkého počtu procesů a je nutný pro zdravou funkci celého organismu. Za prvé se jedná o velmi silný antioxidant, jež podporuje ochranu buněk před poškozením volnými radikály, čímž může přispět také k prevenci proti vzniku určitých onemocnění či zamezit předčasnému stárnutí. Dále je důležitý pro správnou funkci imunitního systému, pro náležitý stav kostí, chrupavek, cév a kůže. To je spojeno se syntézou kolagenu, ve které má vitamin C klíčovou roli. Zajišťuje, že je kolagen produkován dostatečně, a ve správné kvalitě. Vitamin C navíc zvyšuje vstřebatelnost železa, snižuje případnou únavu a vyčerpanost a podporuje normální psychickou činnost.
Vzhledem k tomu, že se v acerole nachází taktéž vysoké množství flavonoidů a dalších látek, má i jiné pozitivní vlastnosti. Jedná se třeba o antibakteriální a protizánětlivé schopnosti, regulaci cukrů v krvi, optimalizaci krevního tlaku nebo blahodárný vliv na srdce.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS

Vitamin K2, proč je stejně důležitý jako vitamin D3?
Vitaminy rozpustné v tucích, A,D,E,K, představují jednu z nejdůležitějších složek naší potravy. Lidské tělo si vitaminy, až na pár výjimek, nedokáže samo vyrobit, a proto je musíme přijímat v podobě bohaté a živé stravy. V poslední době se pozornost odborné i laické veřejnosti zaměřila na vitamin D3, a to nejen v souvislosti se vstřebáváním vápníku ze střeva do krve, ale také pro jeho nezastupitelnou úlohu ve fungování imunitního systému. Zato vitamin K2 (menachinon) zůstává stále neprávem opomíjen, možná až podceňován. Tyto dva vitaminy spolu však velice úzce spolupracují. Vitamín K2 působí preventivně proti mnoha chronickým chorobám. Tím že „čistí“ cévy od nadbytku vápníku a účelně s ním dál hospodaří, předchází ateroskleróze a na druhé straně i osteoporóze. Také má velice příznivý vliv na celý kardiovaskulární a nervový systém. Působí na paměť i kognitivní funkce, které se zhoršují vlivem postupujícího věku.

Tryptofan a jeho vliv na hladinu serotoninu?
Tryptofan se z chemického hlediska řadí mezi esenciální aminokyseliny a je v těle nepostradatelný pro určité biochemické procesy. Organismus si ho neumí sám vytvářet a my ho tak musíme přijímat z potravin nebo doplňků stravy. Tryptofan je součástí jak živočišné, tak rostlinné stravy. Bohaté na tuto látku jsou ryby jako sardinky, losos a tuňák, dále pak drůbeží a hovězí maso, ořechy, mléko, semínka, luštěniny a například také banány.

LactoSpore – v čem tato patentovaná forma probiotik vyniká?
LactoSpore je název značky, který odkazuje na probiotický kmen bakterie bacillus coagulans. Probiotika jsou živé mikroorganismy, které běžně osidlují naše střeva. Většina lidí si pod pojmem bakterie představí pouze samá negativa, ale v tomto případě se jedná o bakterie, jež jsou nadmíru důležité. Bacillus coagulans je speciální druh půdních bakterií, který se vyznačuje unikátní schopností vytvářet tzv. spory. To je vlastně ochranná struktura, díky níž má toto probiotikum značné přednosti.