MSM a jeho vliv na zdraví?
Methylsulfonylmethan neboli zkráceně MSM je zajímavá organická sloučenina, která obsahuje síru. Vyskytuje se v rostlinách, ale najdeme ji také v našem organismu, kde je přítomna rovněž zcela přirozeně. V určitém množství ji do těla přijímáme společně s ovocem, zeleninou nebo obilovinami, ovšem tepelná úprava tuto látku rozkládá, čímž se pak její obsah v potravě rapidně snižuje. MSM však můžete užívat jako doplněk stravy, a podpořit tak jisté oblasti vašeho zdraví.
Jaké má MSM účinky?
Methylsulfonylmethan je velice oblíbeným suplementem, protože jeho pravidelné užívání přináší hned několik výhod. Nejvíce se hovoří o jeho pozitivním efektu na pohybový aparát, kdy může být vhodný jak v rámci jisté prevence, tak i v případě již rozvinutých onemocnění. MSM je dále důležité třeba pro syntézu významného antioxidantu gluthationu, má svoji roli v imunitě nebo dokonce v procesu regenerace a hojení.
Účinky na klouby
MSM má velice pozitivní přínos pro klouby, poněvadž dokáže zmenšit jejich bolestivost a otoky. Má také schopnost zmírňovat probíhající zánětlivé procesy. To je skvělé nejen pro sportovce a jiné jedince, kteří své klouby pravidelně a intenzivně namáhají, ale těžit z toho budou i lidé, jež trápí například artritida, kterou provází právě nepříjemné a vleklé záněty. Tím se zlepší rovněž celková kvalita života. MSM přispívá taktéž k větší flexibilitě kloubů.
Vlasy, pleť a nehty
Jelikož obsahuje methylsulfonylmethan síru, je tato sloučenina prospěšná i pro vlasy, pokožku a nehty. Síra totiž hraje nezastupitelnou roli při jejich zdraví a regeneraci, protože je nepostradatelná pro tvorbu některých strukturních bílkovin. Jedná se především o kolagen a keratin. MSM tak může dodat vlasům a nehtům větší pevnost a sílu. Navíc může zmírnit vypadávání vlasů a podpořit růst těch nových.
Alergie
Možná jste o tom ještě neslyšeli, ale MSM může mít dokonce vliv na zmírnění příznaků alergií. Při alergii totiž organismus člověka reaguje nepřiměřeně na určitou látku, která bývá za běžných okolností neškodná. Kvůli tomu pak vznikají zánětlivé procesy, jež vedou k nepříjemným příznakům, jako je rýma, vyrážky či pálení očí. MSM má proto efekt i na snižování alergických projevů, jelikož potlačuje zánětlivé reakce.
Má MSM nežádoucí účinky?
Tato sloučenina má ve většině případů pouze přínosný vliv bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Vzhledem k tomu, že se běžně vyskytuje i v potravinách, co konzumujeme denně, je považováno MSM, pokud je užíváno dle doporučení, za zcela bezpečnou látku. Nadměrné dávky mohou být ovšem problematické, mohou se pak objevit žaludeční obtíže, křeče, průjmy, nadýmání, nespavost nebo bolesti hlavy.
Jaké je optimální dávkování?
Dávkování byste měli vždy najít uvedené na daném produktu, čímž je potřeba se také prvotně řídit. Jak už jsme uvedli, není vhodné překračovat tuto stanovenou dávku, protože jedině tak se vyhnete možným nežádoucím účinkům. Nicméně obecně doporučená dávka není stanovena, běžně se však uvádí 3-6 g za den. Vhodné je toto množství rozdělit do dvou až třech denních dávek.
Jakou formu MSM zvolit k užívání?
Methylsulfonylmethan je vlastně bílý krystalický prášek bez zápachu a bez výrazné chuti. Nejčastěji ho seženete jako samostatný prášek, který je dobře rozpustný. Můžete ho tak jednoduše rozmíchat ve vodě nebo přidat do cereálií, kaší, smoothie, jogurtu nebo koktejlu. Další variantou jsou kapsle, jež představují výhodu již přesně odměřené dávky, kterou pouze zapijete dostatečným množstvím tekutiny.
S čím je vhodné MSM kombinovat?
MSM je dobré kombinovat především s vitaminem C. Tyto dvě složky totiž fungují synergicky a navzájem podporují své účinky. Vitamin C zlepšuje například biologickou dostupnost methylsulfonylmethanu a dohromady jsou ještě efektivnější pro zdraví kloubů či produkci kolagenu. Často je taktéž MSM kombinováno s glukosaminem a chondroitinem. A to z toho důvodu, že i tyto dvě látky mají pozitivní vliv na klouby a jejich funkčnost.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS
Zdroj:
Methylsulfonylmethane: Applications and Safety of a Novel Dietary Supplement - PMC [online]. [cit. 03. 07. 2024]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5372953/

Jaké známe medicinální houby a proč je užívat?
Medicinální houby obsahují spoustu prospěšných látek a ty mohou být v mnoha ohledech pro naše tělo ohromným přínosem. A to jak po fyzické stránce, tak i té duševní. Řadí se mezi adaptogeny, které zvyšují odolnost proti stresu. Podporují normální činnost orgánových soustav, psychickou rovnováhu a na základě četných studií také imunitní systém, za čímž stojí především tzv. betaglukany. To jsou polysacharidy, jež aktivují buňky zodpovědné za naši obranyschopnost. Ale to nejsou zdaleka jediné složky, které bychom našli, je jich totiž opravdu dlouhý seznam.

Maca černá – jaké má přednosti?
Maca černá je silný přírodní doplněk, který může organismu přispět mnoha způsoby. Díky svým adaptogenním vlastnostem pomáhá zvýšit energii, vytrvalost a celkovou výkonnost. Jedním z hlavních benefitů je také podpora hormonální rovnováhy.

Trávicí enzymy a jejich význam v organismu?
Samotné trávicí enzymy hrají v celém průběhu zpracování stravy velkou roli. Jedná se o biokatalyzátory, jež řídí a koordinují rozsáhlý soubor chemických procesů. Umožňují totiž rozložit složité molekuly na mnohem jednodušší a lépe využitelné pro náš organismus. Trávicí enzymy jsou vlastně komplexní bílkoviny, které se podílí na zpracování živin již od chvíle, co je vložíme do úst. V lidském těle a rostlinách je až několik tisíc různých trávicích enzymů. Vyjmenovat a popsat všechny je proto složité a my si tu představíme alespoň ty nejzásadnější amyláza, lipáza, proteáza, laktáza, celuláza, bromelain a papain