Mladý ječmen – zelená superpotravina vhodná nejen k očistě těla
Zelené superpotraviny jako chlorella, spirulina nebo mladý ječmen jsou čím dál tím oblíbenější. Může za to především rozmach zdravého stravování a redukčních diet. Nejčastěji se mladý ječmen užívá ve formě tablet, šťávy nebo prášku, který se rozmíchá ve vodě a následně se vypije. Jedná se tedy o doplněk stravy, který je volně dostupný na eshopech či zdravých výživách. Zjistěte, v čem spočívá jeho hlavní přínos pro naše tělo a kdy se vyplatí zařadit ho do svého jídelníčku.
Co je mladý ječmen?
Mladý ječmen neboli také zelený ječmen je někdy přezdívaný jako „elixír mládí a krásy“. Jedná se o ječmen setý, který je sklízen ve fázi, kdy dosahuje výšky přibližně 25 cm a je ještě hezky zelený. Jde tedy o plodinu, kterou všichni známe a kterou mnohdy přehlížíme a neuvědomujeme si, kolik cenných látek obsahuje. Aby ale ve výhoncích bylo dostatek prospěšných látek, je nutné sklízet ho, když je mladý. Jakmile totiž začne vytvářet klásky a zrna, přesouvají se všechny živiny ze zeleného výhonku do zrn, které se většinou používají jako krmení pro zvířata.
V České republice patří mladý ječmen mezi velice často pěstované obilniny. Přibližně 30 % celkové sklizně se totiž využívá k výrobě sladu. Pro přípravu doplňků stravy z mladého ječmene se většinou používají rostlinky z jiných států (např. Německo, Nový Zéland, Austrálie nebo USA).
Jaké látky mladý ječmen obsahuje?
Mladý ječmen obsahuje spoustu prospěšných aktivních látek. Z vitaminů jsou v něm zastoupeny hlavně vitaminy skupiny B, dále pak vitamin E, C a K. Z minerálů a stopových prvků je bohatý na draslík, fosfor, vápník, hořčík, měď a železo. Bohatý je také na obsah antioxidantů, prospěšných enzymů, chlorofylu a vlákniny, díky níž získáte pocit sytosti a podpoříte své trávení. Za zmínku rozhodně také stojí provitamin A neboli betakaroten a látka zvaná cholin, která je stavební složkou neuromediátoru acetylcholinu. Tento neuromediátor umožňuje nervosvalové přenosy a je odpovědný za správnou činnost mozku a nervové soustavy.
Jak mladý ječmen funguje v těle?
Mladý ječmen je často spojován s alkalizací organismu. Co to znamená? Ve své podstatě se snaží o acidobazickou rovnováhu organismu, která je často nezdravým stravováním narušena a nakloněna směrem k překyselení. Překyselení organismu může vést ke vzniku civilizačních chorob a podmiňovat dřívější stárnutí buněk. A právě tomu se podle přírodní a alternativní medicíny snaží mladý ječmen předcházet. Lze tedy také říct, že posiluje obranyschopnost organismu, očišťuje tělo od toxických látek, podporuje trávení a potlačuje příznaky chudokrevnosti. V neposlední řadě pomáhá při hubnutí díky obsahu vlákniny.
Mladý ječmen a jeho působení?
- Celkové tonikum vitaminů a minerálních doplňků z přírodního zdroje
- Antioxidant
Jak mladý ječmen užívat?
Abyste dosáhli požadovaného efektu, je potřeba užívat mladý ječmen opravdu poctivě, pravidelně a v dostatečně dlouhém časovém rozmezí. Nejlepší je vytrvat s jeho konzumací 2–3 měsíce a dávat si ho v dopoledních hodinách. Dávkování záleží na výrobci. Většinou se ale doporučuje nezačínat hned s plnou dávkou, ale množství postupně zvyšovat.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Český výrobce medicinálních hub MycoMedica ve svém portfoliu nabízí také prvotřídní BIO mladý ječmen ve formě prášku.
Společnost Naturalis nabízí mladý ječmen pocházející od certifikovaných a ověřených dodavatelů z amerického státu Utah. Naturalis mladý ječmen je zárukou opravdové kvality.

Hericium medicinální houba plná vitamínů a prospěšných látek
Hericium neboli lví hříva patří mezi medicinální houby, které se od nepaměti využívají v tradiční čínské medicíně. V poslední době je však o ně velký zájem i u nás, a to především proto, že podporují odpověď organismu na stresové situace také podporují imunitu a působí jako tzn. adaptogeny. Na světě jich existuje přes 100 druhů a konkrétně hericium patří mezi nejoblíbenější.

Garcinie kambodžská – proč je důležité sledovat obsah HCA?
Garcinie kambodžská, též tamarind malabarský, je vysoký tropický keř, kterému se daří v pralesích jihovýchodní Asie. Již v dávných dobách se v tradiční indické medicíně používal ke zmírnění revmatismu a střevních problémech. Dnes je ale znám především pro své redukční schopnosti, kterých si cení lidé po celém světě. Aby ale doplněk stravy s garcinií kambodžskou maximálně fungoval, je potřeba sledovat obsah HCA (kyselina hydroxycitrónová ). Garcinie kambodžská, latinsky garcinia cambogia, je keř s tmavě zelenými listy a zajímavými plody. Jeho výška se pohybuje v rozmezí 5 až 20 metrů, díky čemuž působí majestátně.

Jaké jsou trávicí enzymy?
Trávicí enzymy jsou specifické komplexní bílkoviny, které napomáhají rozkládat veškerou potravu na menší celky – molekuly. Jsou nepostradatelné pro transport molekul, metabolické děje, trávení stravy a rovněž vstřebávání nezbytných živin. Trávicí proces zahrnuje dva typy zpracování živin. Jedním je mechanické trávení, při němž se potrava drtí, rozmělňuje a následně promíchává s trávicími šťávami. Druhé je trávení chemické a tam vstupují na scénu právě trávicí enzymy. Jedná se vlastně o biokatalyzátory, které řídí celý soubor chemických pochodů.