Méně známé doplňky stravy, jaké to jsou a co o nich víme?
Doplňků stravy je na trhu nepřeberné množství a možná i vy některé z nich s oblibou užíváte. V dnešní době si můžete dle libosti vybírat ze široké škály a variant z řady vitaminů, minerálů, stopových prvků, medicinálních hub a bylinek. Tyto produkty mají jasný úkol – co nejvíce podpořit naše zdraví. V dnešním článku se ale zaměříme na takové doplňky, o kterých není slyšet tak hojně, jako třeba o bezpochyby důležitém vitaminu D či C, hořčíku, zinku a dalších podobných látkách.
K2 – vitamin, na který se zapomíná
Vitamin K je nepostradatelný hned z mnoha důvodů, nicméně můžeme narazit na více jeho druhů. Forma K2 je však biologicky daleko dostupnější než jeho ostatní varianty. To znamená, že se lépe vstřebává a využívá v organismu. V potravinách se ovšem moc nevyskytuje, najdeme ho v některých mléčných výrobcích či fermentovaných potravinách. Funguje synergicky s vitaminem D, zajišťuje zdraví kostí, zubů, kardiovaskulárního systému a reguluje srážlivost krve.
Ashwagandha – bylinka s adaptogenními vlastnostmi
Je nazývána také jako indický ženšen nebo vitánie snodárná a má hned několik pozitivních vlastností. Je antioxidantem, a chrání tak buňky a jako adaptogen podporuje schopnost se lépe přizpůsobit a vyrovnat se stresem. Přispívá k celkovému zklidnění, lepšímu spánku a uvolňuje napětí. Posiluje rovněž funkci mozku, zlepšuje paměť a dodává energii a vitalitu. Jednou z hlavních aktivních látek jsou alkaloidy zvané withanolidy.
Coriolus versicolor– medicinální dřevokazná houba
Outkovka pestrá, krocaní ocas či Yun zhi, to jsou další názvy, se kterými se můžete setkat. Využívá poškozené stromy jako zdroj živin a vyhledává především mírné klima. Plodnice má spíše menší s pásy barev od šedé a béžové až po různé odstíny hnědé. Již před dávnou dobou byl oblíben v tradičních medicínách. Obsahuje zejména betaglukany, polysacharid Krestin a polysacharidopeptid (PSP). To jsou biologicky aktivní složky, které jsou efektivními antioxidanty a imunostimulanty.
Krilový olej – kvalitní dávka omega 3
Jedná se o skvělou alternativu k rybímu tuku, která je získávána z drobných živočichů z oceánu, jež se souhrnně nazývají jako kril. Obsahuje vysoký podíl kyseliny eikosapentaenové (EPA) a dokosahexaenové (DHA). To jsou omega 3 mastné kyseliny, které jsou nepostradatelné pro zdravé fungování mozku a celého kardiovaskulárního systému. Dále v něm nalezneme červené barvivo astaxanthin, což je antioxidant, jenž je přínosem i pro náš zrak. Krilový olej je sice dražší, za to má vysokou biologickou dostupnost.
L-Citrulin – látka pro sílu i regeneraci
Citrulin je aminokyselina, kterou si tělo sice vytváří, ale její suplementování může přinášet značné výhody. Je součástí močovinového cyklu, kdy se organismus zbavuje toxického amoniaku. L-citrulin podněcuje tvorbu oxidu dusnatého (NO), čímž podporuje tzv. vasodilataci neboli rozšiřování cév. Díky tomu se zdokonaluje průtok krve a přísun kyslíku do všech částí těla – včetně svalů. To zajišťuje zvýšení výkonu a následnou rychlejší regeneraci. Je vhodné ho brát před silovým i vytrvalostním tréninkem.
NMN – efektivní derivát vitaminu B3
NMN neboli β-nikotinamid mononukleotid je poměrně nověji používaná složka. Tento derivát vitaminu B3 se naprosto přirozeně vyskytuje v živých organismech. Jde o neuroprotektivum, tedy látku, jež ochraňuje nervový systém a jeho buňky před možným poškozením. Z tohoto důvodu je také, jak si můžeme všimnout ve studiích, prostředkem, který má značný potenciál pro zpomalení rychlosti stárnutí.
Dračí krev – míza stromu z amazonských pralesů
Tato míza se získává ze stromu Croton lechleri a v Amazonii je hojně využívána v místním lidovém léčitelství. Získává se naříznutím kůry, kdy začne ze stromu vytékat pryskyřice, která připomíná tmavou krev. Semena jsou zase svým tvarem připodobňována drakovi. Má vysoký obsah přírodních aktivních látek. Používat se může vnitřně i zevně. Má antivirové a antibakteriální vlastnosti a může být aplikována na drobná poranění nebo bodnutí hmyzem.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9039735/
Autor článku: Daniel Matějka, DiS

Hericium medicinální houba plná vitamínů a prospěšných látek
Hericium neboli lví hříva patří mezi medicinální houby, které se od nepaměti využívají v tradiční čínské medicíně. V poslední době je však o ně velký zájem i u nás, a to především proto, že podporují odpověď organismu na stresové situace také podporují imunitu a působí jako tzn. adaptogeny. Na světě jich existuje přes 100 druhů a konkrétně hericium patří mezi nejoblíbenější.

Tryptofan a serotoninový syndrom – na jaké kombinace si dát pozor?
Tryptofan je jednou z klíčových aminokyselin, která má významný vliv na lidské zdraví. Běžně je spojován s pozitivními účinky na náladu, spánek a celkovou pohodu, což vede k jeho častému využívání v různých doplňcích stravy.

Jak zvýšit hladinu pohlavního hormonu u mužů?
Testosteron je zásadní hormon, který má v mužském těle podstatný význam. Jeho hladina může ovlivňovat širokou škálu procesů v těle. Může to být například energie, výkonnost, sexuální život, psychická pohoda nebo dokonce celkové zdraví organismu. Ubývání testosteronu se projevuje často spolu s přibývajícím věkem, ale na vině mohou být i jiné faktory, týkající se především nevhodného životního stylu.