Mandlový olej a jeho vliv na naši pleť?
Blahodárnost mandlového oleje je využívána již po dlouhá staletí. Oblíben byl již ve starověké Číně nebo Persii, kde se aplikoval především v případě suché pokožky nebo na kožní problémy. Z tohoto důvodu je i dnes považován za velmi cenný olej, ze kterého můžeme mít při péči o kůži rozhodně prospěch. Je vhodný nejen na pokožku těla a tváře, ale rovněž na jiné části těla. Obsahuje totiž řadu látek, jež jsou pro naši kůži velice příznivé. Jsou to zejména vzácné esenciální kyseliny, minerály, vitaminy a proteiny. My se dnes na tento olej podíváme blíže a popíšeme si, jak je prospěšný pleti nebo také to, jak bychom ho vlastně měli správně používat.
Jak je mandlový olej získáván?
Mandlový olej se vyrábí se syrových mandlí. Ty rostou na stromě, jež nese název Mandloň obecná (Prunus Dulcis). Dorůstá se do výšky až 12 metrů. Její původ je v severní Africe a západní Asii, ovšem v dnešní době se pěstuje i v jiných teplejších oblastech, často se však stává, že zplaní. Nejlepší podmínky má totiž v teplých, ale suchých oblastech, kde jsou mírné zimy. Mandloň kvete bílými až narůžovělými květy, ze kterých později vznikají právě mandle. Ty jsou skryté pod poměrně tvrdou dírkovanou skořápkou a zeleným chlupatým povrchem. Výroba mandlového oleje probíhá podobně jako u většiny obdobných olejů. Semena se vyloupou a za studena se lisují. Mandlový olej má pak žlutou barvu a jemnou charakteristickou vůni.
Na co je mandlový olej příznivý?
Mandlový olej je vysoce výživný olej, který můžeme aplikovat na pokožku celého těla a na oblast obličeje. Má lehkou, spíše řidší konzistenci, tudíž se nejedná o žádný hutný olej. Rychle se vsakuje, ovšem i přesto dokáže kůži dokonale zregenerovat a poskytnout ji žádoucí hydrataci. Pokožka je pak na dotek hebká, chráněná a na pohled rozjasněná. Pro svoje pečující vlastnosti je mandlový olej taktéž často přidávám do krémů či se využívá samostatně na relaxační masáže nebo je součástí rozmanitých olejových směsí. Díky obsaženému vitaminu A, E a omega 3 mastným kyselinám funguje efektivně také proti předčasnému stárnutí a vzniku vrásek. Zinek zase podpoří hojení, bojuje proti zánětům a uklidňuje. Použít ho lze dokonce na slabou kůži kolem očí, kde napomáhá proti váčkům a tmavým kruhům pod očima.
Pro koho je mandlový olej vhodný?
Mandlový olej je velmi dobře snášen, tudíž je vhodný pro jakýkoliv typ pleti. Vyživí i výrazně suchou pokožku a opravdu jen minimální procento lidí má na tento olej nějakou alergickou reakci. Proto je prospěšný také pro citlivou a náročnou pleť, kterou nedráždí a nezatěžuje, ale naopak ji příjemně zklidní. Mandlový olej nezanechává mastný film, jelikož se skutečně dobře a rychle vstřebává. To může být výhodou v případě, že vám je pocit mastnoty na těle či tváři, jakkoliv nepříjemný. Mandlový olej si mohou pořídit rovněž lidé s problematickou pokožkou, protože je nekomedogenní – neucpává tedy póry, takže se nemusíte obávat, že by projevy akné zhoršoval. Stejně tak je možné po něm sáhnout při pečování o jemnou dětskou kůži.
Jak aplikovat mandlový olej, aby nám přinesl co největší užitek?
Mandlový olej můžete podle libosti používat místo tělového nebo obličejového krému. U veškerých olejů, proto i u mandlového, je však důležité, jakým způsobem ho na kůži dáváme. Pokud ho natřeme na suchou nepřipravenou pokožku, pravděpodobně jeho absorpce nebude taková, jako jsme popisovali výše. Každý olej je nutné mazat na pokožku navlhčenou, protože samy o sobě nemají žádné oleje schopnost hydratovat, ale žádoucí hydrataci pouze uzamknou v kůži. Toho docílíte právě aplikací na vyčištěnou a vlhkou pleť a tělo. Mandlový olej můžete proto využít ihned po sprše a poté se vám odvděčí svojí blahodárností.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Allskin Mandlový olej spadající pod českou značku Allnature je mandlový olej v BIO kvalitě.

Ženšen pravý, zázračná bylina dlouhověkosti?
Ženšen pravý pod latinským názvem Panax ginseng je jednou z nejstarších, nejznámějších a nejužívanějších bylin na světě. Tato zázračná bylina je také nazývána Všehoj ženšenový a není tomu je tak pro nic za nic. Tuto přezdívku Ženšen získal díky svému skvělému a širokému spektru působení na organismus. První zmínky o Ženšenu pravém jsou opět z Asie a byly objeveny před více jak několika tisíci lety. Tradiční čínská medicína se opírá o tuto ceněnou rostlinu o čem svědčí i fakt, že v určitých historických období, byla cena Ženšenu dokonce vyšší, než cena zlata.

Reishi a její obsahové látky??
Reishi, Ganoderma Lucidum nebo Lesklokorka lesklá, to všechno jsou názvy dřevokazné houby s červenohnědou lesklou plodnicí, která většinou napadá stromy nebo pařezy tam, kde jsou poraněny. Nejedná se ale pouze o houbu parazitickou, ale i medicinální. Pro své blahodárné vlastnosti pro tělo se na asijském kontinentě využívá už po tisíce let a populární je dnes i ve zbytku světa.

Aloe Vera – jsou vhodnější kapsle nebo šťáva?
Aloe vera nebo také aloe pravá je sukulentní rostlina, která je známá pro svoje blahodárné vlastnosti již mnoho let. Využívá se hojně v kosmetickém průmyslu, ale má příznivý vliv na organismus i při vnitřním užívání. Obsahuje totiž řadu vitaminů, minerálů, aminokyselin, polysacharidů a v neposlední řadě i antioxidantů, jež jsou pro lidské tělo prospěné. Aloe vera je stálezelená rostlinka, pocházející z Afriky, dnes již rozšířena téměř po celém světě. Pěstuje se v sušších a teplejších oblastech jako je například Mexiko, Venezuela, Španělsko či Sicílie.