Mandle a jejich přínos pro naše tělo?
Mandle jsou nutričně bohatá jádra, která velice dobře chutnají. Dopřávání si hrsti mandlí několikrát do týdne proto představuje nejen skvělou volbu pro vaše zdraví, ale i vítané zpestření jídelníčku. Stačí jich zkonzumovat jen pár a hned zlepšíte svůj denní příjem vlákniny, bílkovin, vitaminu E a antioxidantů. Výborně se proto hodí jako alternativní zdroj proteinů a tuků pro vegetariány a vegany. To ale není vše. Zjistěte, v čem dalším jsou mandle unikátní a jaký vliv mají na lidské tělo.
Kde mandle rostou a jaké se s nimi pojí zajímavosti?
Mandle jsou jádra semen, která rostou na stromě zvaném mandloň obecná, také někdy přezdívaném jako mandlovník. Tomuto stromu se ze všeho nejlépe daří v subtropických oblastech, avšak vyrůst dokáže i u nás, především na Moravě. Teplé oblasti mu prospívají natolik, že může dosáhnout až výšky 12 metrů. Na mandloni je zajímavé také to, že jejím nejbližším příbuzným jsou broskvoně a meruňky.
Tak jako u jiných stromů i mandloní existuje hned několik druhů. Všeobecně se ale mandlovníky dělí na ty s hořkými a sladkými semeny. Hořké jsou pro zdraví člověka nebezpečné, neboť obsahují jedovatý amygdalin, který se v trávicím traktu přeměňuje na kyanovodík. Běžně se s těmito mandlemi ale u nás v obchodech nesetkáte, takže nemusíte mít strach.
Další zajímavost představuje samotný vzhled peckovice, uvnitř níž se pod několika ochrannými obaly nachází chutné semeno. Peckovice má vejčitý tvar a zelený plstnatý povrch. Po jejím dozrání pod ní můžeme nalézt hnědou hladkou dírkovanou pecku. Hrubá a drsná skořápka pak ukrývá samotnou mandli obalenou v hnědé slupce.
Co mandle obsahují?
Mandle lze právoplatně pokládat za superpotravinu, protože obsahují široké spektrum prospěšných látek. Především jsou bohatým zdrojem vlákniny, bílkovin, zdravých tuků, vitaminů B a E, vápníku, draslíku, hořčíku a zinku. A i když má pouhá hrst mandlí poměrně vysokou kalorickou hodnotu, všechny kalorie se do těla nevstřebají právě díky obsahu tuku, který vstřebávání brání. Obsažené mononenasycené a polynenasycené mastné kyseliny navíc dovedou příjemně zasytit, takže si mandle můžete dopřát i při redukční dietě. Hnědé slupky mandlí jsou také velice dobrým zdrojem antioxidantů, o nichž se ví, že zabraňují stárnutí buněk a předchází jejich poškození.
Mandle a jejich vliv na zdraví
Vliv mandlí na lidské tělo je úzce spjato s jejich blahodárným složením. Například za to, že podporují kvalitu pleti, vlasů a nehtů můžeme poděkovat hořčíku, zinku a dalším neméně důležitým minerálům a vitaminům. Vyvážený obsah vitaminu E a mastných kyselin zase napomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, předcházet srdečněcévním chorobám a udržovat stabilní hladinu cholesterolu. Vláknina zase čistí trávicí systém, dodává pocit zasycení a podporuje osídlení střev tělu přirozenými bakteriemi. Ostatní vitaminy a minerály mají pozitivní vliv na paměť, vyčerpání nebo obsah zánětu v těle.
Jak a kolik mandlí denně jíst?
Abyste obohatili svůj jídelníček a podpořili své zdraví, postačí každý den nebo několikrát do týdne zkonzumovat pouhou hrst mandlí, což je přibližně 20–25 jader. Přidávat je můžete do kaší, jogurtů nebo je můžete použít při pečení. Syrové mandle se také skvěle hodí k vínu a sýrům. Kromě toho se z nich vyrábí i různé produkty, jako například mandlové mléko nebo mouka.
Nejvíce svému tělu ale prospějete, pokud budete jíst mandle zasyrova a předem je alespoň na 8 hodin namočíte do vody.
Proč?
Ačkoliv se ve slupkách nachází největší množství antioxidantů, obsahují také enzymové inhibitory, které v trávicím traktu brání využít z mandlí veškeré blahodárné látky. Namočením mandlí přes noc se jich ale efektivně zbavíte. Poté pak můžete mandle jíst přímo se slupkou, nebo je případně vyloupnout.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Allnature Mandle Natural ve výhodném 1000g balení neloupané jsou bohatým zdrojem vitamínů a minerálů.
Allnature Mandle loupané jsou opět skvělou zdravou variantou jak podpořit své zdraví.

Cordyceps sinensis, kdy a jaké koncentrace jsou nejvhodnější?
Cordyceps sinensis známý také pod českým názvem jako housenice čínská je populární medicinální houba, která pochází z Tibetu. Blahodárný vliv cordycepsu na náš organismus byl proslulý již v tradiční čínské medicíně a to zejména pro svou stimulační schopnost a vysoký obsah bioaktivních látek, které si umí poradit s řadou zdravotních potíží napříč celým tělem. Cordyceps je plný unikátních látek se širokospektrálními účinky na náš organismus, díky čemuž pomáhá při mnoha onemocněních. Jednou z nejvýznamnějších složek je cordycepin neboli 3-deoxyadenosin, což je nukleosid neutralizující volné radikály. Dále obsahuje na 28 různých nasycených a nenasycených mastných kyselin, kyselina cordycepsová (D-mannitol), Adenosin, více jak 10 aminokyselin, vitaminy ze skupiny B, minerální látky – především zinek, draslík a vápník a v neposlední řadě vitaminy rozpustné v tucích, které si lidské tělo neumí samo vytvořit.

Cordyceps sinensis, jaké látky obsahuje a k čemu jsou dobré?
Cordyceps je houba přímo nabitá aktivními látkami, co mohou prospět našemu tělu po více stránkách, a proto i jeho využití je velice rozsáhlé. V první řadě obsahuje některé důležité vitaminy, minerály a stopové prvky. Vitaminy B, D, E a K, zinek, vápník, draslík, sodík, železo, selen nebo také i mangan. Všechny tyto zmíněné složky jsou nezbytné pro správné funkce našeho organismu a tělo se bez nich neobejde. Cordyceps však skrývá bioaktivní sloučeniny, které jsou poněkud zajímavější. Jedná se o nukleosidy, nukleotidy, polysacharidy, steroly, bílkoviny anebo mastné kyseliny.

Proč kombinovat kurkumin s piperinem?
Kurkumin se získává z rostliny, která se jmenuje kurkuma dlouhá (Curcuma Longa). Samotná kurkuma obsahuje různorodé látky, ale nejvýznamnější je z hlediska zdravotních benefitů právě kurkumin. Známe kurkumin typu 1, 2 a 3. Dohromady se nazývají kurkuminoidy, samostatně pak kurkumin, demethoxykurkumin a bisdemethoxykurkumin. Nacházejí se v oddenku rostliny a z celkového množství složek zabírají pouhá 3 %. Ale blahodárný vliv, jež umí mít na náš organismus, je podstatně větší. Proto se přistoupilo k jeho extrahování, aby se veškerých vlastností využilo naplno. Vznikly tak doplňky stravy s koncentrovaným množstvím kurkuminu.