Maca a Kotvičník zemní – je vhodné je kombinovat?
Maca peruánská a kotvičník zemní pod latinským názvem známý jako tribulus terrestris jsou dvě odlišné bylinky, které toho ale mají hodně společného. Možná jste o nich už slyšeli a teď si kladete otázku, proč se doporučuje jejich kombinace. A právě na to vám odpovíme v následujících řádcích.
Základní fakta o mace a kotvičníku zemním?
Maca peruánská, latinsky (Lepidium meyenii), je přízemní rostlina, která roste v nehostinných podmínkách peruánských And v nadmořské výšce kolem 3000–4000 metrů nad mořem. V takové výšce samozřejmě příliš rostlin neroste, a právě proto je úchvatné, jak se mace na kamenitých svazích skvěle daří. To je také možná důvod toho, proč největší množství blahodárných látek koncentruje do svého kořene, hluboko skrytého pod povrchem. Vzhled kořene připomíná řepu, avšak na rozdíl od ní obsahuje vyšší podíl různých aktivních látek, vitamínu a minerálů.
Kotvičník zemní, známý pod latinským názvem (tribulus terrestris), je jednoletá bylina, s níž se můžeme setkat i u nás. Původně ale pochází z jihovýchodní části Asie. Poznat ji lze podle tmavě zelených listů řapíkatého vzhledu a jasně žlutého květu či ostnatých plodů. Největší spektrum aktivních látek soustředí kotvičník zemní do natě, plodů a kořene. Pravdou ale je, že množství látek se liší podle původu kotvičníku. Kvalitu rostliny totiž ovlivňuje složení půdy nebo třeba podnebí. A tak i přesto, že je největším producentem kotvičníku zemního Čína – domovina této rostliny, nejkvalitnější kotvičník pochází z Evropy, konkrétně z Bulharska.
Co mají tyto bylinky společného?
Mace peruánské a kotvičníku se ne jen tak náhodou přezdívá "přírodní viagra". Obě bylinky totiž obsahují přírodní látky zvané steroidní saponiny, což jsou přírodní chemické sloučeniny odpovědné za návrat vitality a přirozené podpory pohlavních hormonů. Z toho důvodu se s macou a kotvičníkem můžete velmi často setkat v doplňcích stravy na podporu erekce nebo k potlačení nepříjemných projevů klimakteria. Především kotvičník zemní je proslulý svým působením na mužské pohlavní orgány a svalový tonus, díky čemuž podporuje rychleji budovat svalovou hmotu a usnadňuje přípravu a regeneraci před a po fyzickém výkonu. Nechybí tedy ani ve výbavě mnoha sportovců a kulturistů.
Dále obě bylinky obsahují velké množství tříslovin, vitaminů B a C, minerálů a stopových prvků – zejména železo, vápník, draslík a zinek, glykosidů a esenciálních aminokyselin, které si naše tělo nedovede samo vytvořit.
Maca také představuje významný antioxidant a adaptogen, což znamená, že očišťuje tělo od toxinů a pomáhá mu překonávat zátěžové situace. Díky mace se tak zvyšuje psychická i fyzická odolnost.
Díky harmonickému složení a synergickému působení látek se vzájemné užívání macy a kotvičníku vřele doporučuje. Samozřejmě ale nic se nemá přehánět, a tak vždy dbejte na doporučené denní množství podle výrobce a nepřekračujte povolenou dávku.
Účinky macy v organismu:
- Fyzické a duševní zdraví
- Plodnost
- Vytrvalost, vitalita
- Sexualita
- Hormonální systém - menopauza Zdroj fytoestrogenu
Účinky kotvičníku v organismu:
- Pohlavní orgány / hormonální aktivita
- Normální funkce močové soustavy (močení)
- Zdraví úst a dásní
- Normální stav pokožky
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS

Magnesium – jednotlivé formy a jejich působení?
Hořčík (magnesium) je veledůležitý minerál, na který jsou kladeny čím dál tím vyšší nároky. Může za to znečištěné prostředí i naše fyzické a psychické vytížení. Kvůli tomu ani zdravá strava nedokáže pokrýt doporučované denní hodnoty magnesia/hořčíku a většina populace trpí jeho nedostatkem. Vhodnou volbu proto představují doplňky stravy s obsahem hořčíku, které je ovšem zapotřebí vybírat pečlivě a obezřetně. Není totiž hořčík jako hořčík. Hořčík se v doplňcích stravy vyskytuje vždy ve formě sloučenin. Jeho využitelnost v těle tak závisí na tom, na jakou molekulu je navázán. Nejlépe vstřebatelné jsou chelátové a organické formy, zatímco ty anorganické nemají prakticky žádný přínos a měli bychom se jim při výběru vyhnout, neboť představují vyhozené peníze.

Hlíva ústřičná jako doplněk stravy – jaká koncentrace je nejvhodnější?
Hlíva ústřičná, latinsky Pleurotus ostreatus, je dřevokazná houba obsahující cenné aktivní látky podporující imunitní systém. Svým tvarem a barvou připomíná ústřice, což vysvětluje její české pojmenování. Jako jedna z mála medicinálních hub hlíva roste také na území Evropy včetně České republiky. Hlíva ústřičná je jedlá houba, která parazituje na kmenech a pařezech listnatých stromů. Klobouk má hladký a šedavě zbarvený v závislosti na vzdušné vlhkosti. Zajímavé je na ní to, že roste v trsech střechovitě posázených nad sebou a jako pravá dřevokazná houba dovede ze dřeva přijímat různé prospěšné látky.

B-komplex ve speciální formě lalmin® – proč užívat zrovna ten?
Jako B-komplex neboli komplet vitaminů B jsou označovány všechny vitaminy skupiny B - Vitamin B1 (thiamin), Vitamin B2 (riboflavin), Vitamin B3 (niacin), Vitamin B5 (kys. pantothenová), Vitamin B6 (pyridoxin), Vitamin B7 (biotin), Vitamin B9 (kys. listová), Vitamin B12 (kobalamin), které naše těle potřebuje pro správné fungování. Každý ze skupiny vitaminů B slouží k něčemu jinému, čímž se vzájemně doplňují. Abychom se tedy cítili dobře po fyzické i psychické stránce, je důležitá jejich rovnováha. Ta je ale bohužel u mnoho z nás rozvrácena málo pestrým jídelníčkem, nemocemi nebo dietami. Potřeba vitaminů ze skupiny B navíc stoupá v těhotenství, při kojení, fyzické námaze a dospívání.