Maca a její účinky na zdraví
Maca peruánská, peruánský ženšen či královna And. To vše jsou názvy pro jednu a tu samou rostlinu, která obsahuje celé spektrum bioaktivních sloučenin, díky čemuž se používá pro podporu celkového zdraví těla. Její oblíbenost neustále stoupá, ovšem její blahodárné účinky byly objeveny již dávno. Domorodé kmeny v oblasti pohoří And ji totiž už od pradávna zařazovali do svého běžného jídelníčku. Co ale skutečně maca dokáže?
Jaké má maca účinky na muže?
Užívání macy může přinést mužskému osazenstvu spoustu výhod. V první řadě má kladný vliv na celkovou sexualitu a zvýšení libida. Významně také zlepšuje plodnost, jelikož zvyšuje kvalitu, množství i pohyblivost spermií. Zvládne být dobrým pomocníkem i při problémech s prostatou. Může zmírňovat například zvětšení prostaty (benigní hyperplazie). To je onemocnění, které se objevuje většinou po 50. roce života a bohužel postihuje velkou část populace. Dále je maca příznivá pro vytrvalost, výkonnost, psychickou rovnováhu i navýšení energie.
Jak maca účinkuje na ženy?
Tato rostlinka je stejně prospěšná pro ženy jako pro muže. Stejným způsobem podpoří psychickou i fyzickou stránku těla a dodá nový příval energie, zvýší libido a optimalizuje sexuální zdraví. Pozitivně ovlivňuje hormony, vitalitu a tlumí příznaky hormonální dysbalance, která se objevuje v průběhu života ženy zcela přirozeně a souvisí nejčastěji s menstruačním cyklem nebo změnami v menopauze. Může přispět také k lepší náladě, kognitivním funkcím nebo odolnosti proti stresu.
Má maca nežádoucí a vedlejší účinky?
Všeobecně je maca velice dobře snášena i při dlouhodobém užívání, je tedy považována za bezpečný doplněk stravy. Nicméně existují situace, kdy může negativně interagovat s určitými léčivy nebo je potřeba se o její vhodnosti informovat v návaznosti na váš aktuální stav.
Lze macu užívat v těhotenství?
Užívání macy v těhotenství a v době kojení se nedoporučuje, jelikož není tato oblast dostatečně prozkoumána a neexistují dostatečné studie, které by podložily bezpečnost jejího užívání v tomto období. Pokud její suplementaci v těhotenství zvažujete, vždy se nejprve poraďte s vaším ošetřujícím lékařem, který zná detailně Váš zdravotní stav.
Maca a štítná žláza
Obecně se mace sice přisuzuje pozitivní vliv na mnoho systémů těla, pozor by si však měli dát lidé, kteří trpí poruchou štítné žlázy. Maca může totiž v některých případech potlačit její náležitou činnost. Nedoporučuje se ale ani v případě, že trpíte hyperfunkcí, kdy štítná žláza produkuje větší množství hormonů, nežli organismus potřebuje. Při jakémkoliv onemocnění štítné žlázy se proto informujte u vašeho lékaře.
Za jak dlouho maca začne působit?
Tato skutečnost je velice individuální. Jak již bylo řečeno, dlouhodobá suplementace je v pořádku, ba dokonce žádoucí, jelikož nástup jejích účinků vyžaduje dostatečný čas. Závisí taktéž na mnoha faktorech jako je věk, kondice, váš celkový životní styl a obtíže, které potřebujete řešit. První přínosy lze pocítit po několika týdnech, ale ve většině případů je třeba delší časový horizont v řádu několika měsíců.
Jak se liší jednotlivé druhy?
Maca není pouze jedna, ale existuje velká spousta různých druhů. Ty se odlišují především svojí barvou, avšak každý typ může mít také svoji přidanou hodnotu nad rámec těch vlastností, které mají v úplném základu obdobné. Nejčastěji se využívá maca žlutá, černá a červená.
Účinky macy žluté?
Nejčastěji používaný druh macy peruánské. Má krémově světlou až žlutou barvu. Podporuje hormonální rovnováhu a plodnost u mužů i žen, dodává energii, zvyšuje vytrvalost a odolnost celého organismu. Funguje dokonce jako přírodní antidepresivum.
- Plodnost
- Energie
- Vytrvalost
- Psychická a fyzická odolnost
Působení macy červené?
Je považována za nejvzácnější druh. Obsahuje vysoké množství antioxidantů a aminokyselin. Má pozitivní vliv na sexualitu, psychiku a mírní nežádoucí dopady stresu. Zlepšuje trávení a rovněž kvalitu kostí, a je proto vhodná při osteoporóze nebo jako prevence proti jejímu vzniku. Je příznivá pro mužskou prostatu.
- Sexualita
- Podpora kvality kostí
- Prostata
- Psychická a fyzická odolnost
- Energie
- Podporuje lepší trávení
Účinky macy černé?
Výrazně podněcuje libido a plodnost. Je oblíbená pro zvýšení výdrže, výkonosti, fyzické zdatnosti a přísun velkého množství energie. Je blahodárná pro mužskou spermatogenezi, zkvalitňuje spánek, podporuje koncentraci a paměť, a navíc posiluje imunitní systém.
- Libido a plodnost (obou pohlaví)
- Imunita
- Energie
- Výkonost a kondice
- Psychická a fyzická odolnost
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS
Zdroj:
Effect of Black Maca Supplementation on Inflammatory Markers and Physical Fitness in Male Elite Athletes - PMC [online]. [cit. 26. 04. 2024].
Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10097151/

Jaké známe medicinální houby a proč je užívat?
Medicinální houby obsahují spoustu prospěšných látek a ty mohou být v mnoha ohledech pro naše tělo ohromným přínosem. A to jak po fyzické stránce, tak i té duševní. Řadí se mezi adaptogeny, které zvyšují odolnost proti stresu. Podporují normální činnost orgánových soustav, psychickou rovnováhu a na základě četných studií také imunitní systém, za čímž stojí především tzv. betaglukany. To jsou polysacharidy, jež aktivují buňky zodpovědné za naši obranyschopnost. Ale to nejsou zdaleka jediné složky, které bychom našli, je jich totiž opravdu dlouhý seznam.

Probiotika a prebiotika, jaký je mezi nimi rozdíl a proč je užívat současně?
Probiotika jsou živé mikroorganismy, které přirozeně osidlují naše střeva a jsou prospěšné pro náš mikrobiom. Pokud je člověk zdravý a stravuje se pestře, převládají na stěnách tlustého střeva právě tyto nepatogenní bakterie. V opačném případě vzniká mezi přítomnými bakteriemi nerovnováha a nastává nadvláda škodlivých bakterií, které mohou způsobit zánět, trávicí potíže a další zdravotní komplikace. Prebiotika nejsou žádné bakterie, jak by se mohlo na první dojem zdát, ale jedná se o nestravitelnou součást naší potravy, která slouží k výživě právě oněch prospěšných probiotických bakterií. Nejznámějším typem prebiotik je vláknina, kterou můžeme najít například v luštěninách, ovoci a zelenině.

Vitamin K2 – nejméně známý, ale přitom jeden z nejdůležitějších vitaminů
Vitamin K není moc známý za to ale velmi prospěšný vitamin pro naše srdce, svaly i kosti. Tělo si ho dovede vytvořit jen v nízkém množství, a tak je jeho substituce nesmírně důležitá. Bohužel se ale v západní stravě příliš nevyskytuje, takže je nutné sáhnout po doplňcích stravy s obsahem vitamínu K2. Vitamin K patří společně s vitaminy A, D a E do skupiny vitaminů rozpustných v tucích. Do ještě poměrně nedávné doby se mělo za to, že existuje pouze jedna varianta tohoto vitaminu. Rozsáhlé studie však odhalily, že stejně jako vitamin E, jež má více různě působících forem, i u vitaminu K existuje několik variant – přesně řečeno přirozeně se vyskytují 2 varianty, a to vitamin K1 (fylochinon) a K2 (menachinon)