Má smysl pravidelně užívat probiotika, případně jaká zvolit?
Často slyšíme, že bychom měli probiotika užívat v případě, že máme nasazenou antibiotickou léčbu. Tento druh léčiv totiž narušuje přirozenou mikroflóru v trávicím traktu, a to pak může způsobit nepříjemné problémy. Stejně tak se doporučují brát tehdy, když trpíme střevními obtížemi, abychom opět nastolili rovnováhu. Tyto přátelské bakterie jsou běžnou součástí lidského organismu a jsou nesmírně důležité nejenom pro střeva, ale jejich dostatečné množství je spojeno také s jinými systémy našeho těla. Jsou tady proto i další situace, kdy se vyplatí je do těla doplňovat za pomocí suplementu. Co ale jejich pravidelné doplňování? Má to pro nás nějaký smysl nebo je to zcela zbytečné? I to se dozvíte v dnešním článku zaměřeném na probiotika.
Co to jsou probiotika?
Již v úvodu bylo řečeno že jde o bakterie, které jsou nepatogenní a pro nás prospěšné. Jedná se o mikroorganismy, jež osidlují naše střeva a vytvářejí ideální prostředí pro správnou funkci zažívaní. Početně je jich v trávicí soustavě opravdu mnoho, a to až několik milionů. Probiotika lze z části doplnit za pomoci některých potravin. Jedná se zejména o kvašenou zeleninu a zakysané mléčné výrobky. Takové produkty by ovšem neměli být plné konzervačních látek a barviv, jež mohou náš mikrobiom naopak zase zatížit. Jestliže konzumuje takové potraviny v dobré kvalitě a složení, tak našemu zažívaní jedině prospíváme. Popřípadě můžeme pořídit doplněk stravy, který nám to celé usnadní.
Jaká je funkce probiotik?
Funkce probiotik je různorodá. Začíná u náležitého chodu střev, potlačování růstu škodlivých patogenů, udržování správného pH, usnadnění trávení potravy a končí až u imunitního sytému. Pokud tedy nemáme dlouhodobě v pořádku střeva, je dost pravděpodobné, že to zásadně a negativně ovlivní taktéž vlastní obranyschopnost. Proto jsou probiotika tolik významná. Nepleťte si však probiotika s prebiotiky. Prebiotika jsou něco odlišného. Je to zjednodušeně řečeno potrava pro probiotika, konkrétně nestrávená vláknina, díky které se mohou probiotika lépe rozrůstat.
Kdy probiotika zařadit a jsou vhodná k soustavnému užívání?
Probiotika zcela jistě doplňujte, když berete antibiotika, abyste napomohli srovnat váš mikrobiom nebo spíše rovnou předešli jeho narušení. Začněte s podáváním hned ve chvíli, kdy antibiotika nasadíte a pokračujte v dávkování ještě nějakou dobu potom. Přestože o probiotikách slýcháme většinou jen ve spojitosti právě antibiotik, není to jediný faktor, který může střevní mikroflóru rozhodit. Jsou to rovněž jiné druhy léčiv, avšak složení a počet bakterií závisí také na stylu našeho stravování, na tom, co pijeme, na naší životosprávě a celkovém životním stylu. Probiotika pomohou i v případě, že si procházíme onemocněním v oblasti střev, jež způsobuje průjmy nebo naopak zácpu či bolesti břicha.
Probiotika lze tedy užívat krátkodobě po dobu trvání zdravotních problémů, ale je dobré je brát ještě chvíli po odeznění. Probiotika se ovšem rovněž hodí k dlouhodobému podávání, kdy většinou postačí menší dávka. Pravidelné užívání probiotik totiž stimuluje imunitní systém, snižuje možnost vzniku zánětlivých procesů ve střevech, napomáhá s některými druhy onemocnění střev, ale také s alergiemi, plísněmi či intolerancí laktózy nebo dokonce při kožních obtížích jako je kupříkladu ekzém. Probiotika jsou vhodná pro všechny věkové kategorie. Můžeme je nasadit taktéž dětem, a to ihned po narození. Je však zapotřebí vybrat taková, která budou pro dítě ideální a přinesou kýžený užitek. Lidé s chronickými onemocněními, výrazně sníženou funkcí imunity, těhotné a kojící ženy by se měli před nasazením probiotik vždy poradit s lékařem.
Probiotik existuje opravdu velké množství. Máme různorodé kmeny, které mají desítky zástupců, z nichž můžeme vybírat. Každé probiotikum může být příhodné pro někoho jiného či v rozdílných situacích. Základními druhy jsou laktobacily, bifidobakterie, kvasinky a zajímavé jsou tzv. půdní bakterie, které mají tu výhodu, že tvoří sporu, jež probiotikum chrání až do té doby, než se dostane na místo učení.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc.Michaela Fulínová

Shiitake a její vliv na naše zdraví?
Shiitake, Lentinula edodes nebo také houževnatec jedlý je houba, které je s řadou dalších řazena mezi tzv. medicinální, protože obsahuje široké spektrum blahodárných bioaktivních sloučenin

Reishi – kdy a jaké koncentrace zvolit a proč je důležitý obsah triterpenu?
Dřevokaznou houbu reishi můžete také znát pod českým názvem jako lesklokorku lesklou. Jedná se o parazitující houbu, která se přiživuje na odumírajících kmenech a pařezech listnatých stromů. Její vzhled je zajímavý, neboť vějířovitá plodnice vypadá jako nalakovaná. Barvu má cihlově červenou nebo hnědou, takže je vidět již z dálky. V našich lesích reishi růst nenajdete. Vyžaduje totiž specifické podmínky, které ji poskytují jedině lesy v Asii, zejména v horských oblastech Číny. Reishi patří k nejstarším medicinálním houbám na světě, která má dlouhou tradici v tradiční čínské medicíně.

Cordyceps sinensis, proč je důležitý obsah mannitolu?
Cordyceps sinensis, či housenice čínská, to je houba tolik vzácná a ceněná, že kdysi mohla být využívaná pouze v císařském paláci. V dnešní době je již dostupná pro všechny a neodmyslitelně patří k tradiční čínské medicíně a je oblíbená i v jiných končinách světa, a to dokonce také u nás. Má totiž opravdu široké spektrum vlastností, kterých by bylo škoda nevyužít. Za všechnu její blahodárnost vděčíme aktivním látkám, jichž tato houba poskytuje opravdu mnoho. Každá obsažená složka má jiný přínos – může se jednat o příznivý vliv na plíce, ledviny, imunitní systém a další části našeho organismu. Cordyceps sinensis je parazitující houba, to znamená, že aby se mohla vůbec vyvíjet, potřebuje hostitele, kterým jsou konkrétně housenky či larvy. Odtud pochází i její další jméno housenice čínská. Někdy se určitě setkáme s označením Cordyceps CS-4, což je název pro uměle pěstovanou houbu, jež ale vykazuje stejně skvělé vlastnosti jako ta, co přirozeně roste ve volné přírodě.