L-Tryptofan - aminokyselina dobré nálady
Aminokyseliny jsou důležité látky a jsou základním stavebním prvkem proteinů (bílkovin). Bez nich by tedy naše tělo nemělo šanci fungovat správně. Některé z nich si tělo samo umí vyrobit, jiné musíme přijímat společně s tím, co konzumujeme. Mezi aminokyseliny patří i látka s názvem L-tryptofan, která je nepostradatelná například pro správnou funkci nervové soustavy. Proč je ovšem tak důležitý a jakou hraje v organismu skutečně roli? To se můžete dočíst v následujících řádcích.
Co je L-Tryptofan?
L-Tryptofan patří mezi esenciální aminokyseliny. Pojem esenciální aminokyselina znamená, že si tuto látku naše tělo není schopno vytvořit samo, a tak je nutná její substituce formou potravy, případně doplňků stravy. Běžně je obsažen ve stravě a nalezneme ho jak v rostlinných, tak i živočišných bílkovinách jako je kuřecí maso, krutí maso, hovězí maso, mléčné výrobky, kešu oříšky, dýňová semínka, fazole, tuňák, banány, špenát a mnoho dalších potravin. Vyskytuje se dokonce ve dvou různých typech, a to jako L-Tryptofan a D-Tryptofan, jelikož D-forma je pro naše tělo téměř nevyužitelná a zároveň toxická, vždy nás zajímá pouze L-forma.
Na co je dobrý Tryptofan?
Jak již bylo řečeno a vysvětleno, jedná se o esenciální aminokyselinu, která se v organismu podílí na mnoha procesech. Jedním ze základních procesů je přísun/transport (glukózy-energie) do nervových buněk, čímž je zachována správná funkce CNS (centrální nervové soustavy). L-tryptofan je tedy nezbytný pro správné fungování CNS a to nejen z pohledu přísunu glukózy, ale hraje významnou roli jako prekurzor serotoninu – co to znamená? Tryptofan je výchozí a klíčovou látkou pro biosyntézu důležitých složek jako jsou serotonin, melatonin a nikotinamid (Vitamínu B3) a to vše se v našem organismu odehrává za přítomnosti vitamínu B6. Jak si můžete taktéž povšimnout, je tato látka také hojně diskutována v mnoha studiích, kde je spojována s pozitivním efektem na spánek.
Jednoduše řečeno biosyntéza tryptofanu a výchozích látek vypadá následovně:
tryptofan+Vitamin B6 → 5-HTP (hydroxytryptofan) → serotonin-Vitamin B3 → melatonin
Co je zač serotonin a melatonin?
Teď již víme, k čemu nám slouží v organismu Tryptofan, nyní se zaměříme na serotonin a melatonin. Serotonin je pro mnohé znám jako neurotransmiter a hormon „dobré nálady“ a není tomu jen tak. Serotonin má opět zásluhu na mnoha procesech v organismu, mezi ty nejdůležitější patří shlukování krevní destiček a ovládání nálady. Funguje to následovně, pokud má tělo dostatečné množství serotoninu, cítíme se skvěle /šťastně zkrátka máme dobrou náladu. Problém nastává, když máme nedostatek tohoto hormonu, což může způsobit duševní nerovnováhu, pocity úzkosti až deprese. Melatonin je hormon, zodpovědný za správnou regulaci a kvalitu spánku. Proto je také znám jako spánkový hormon.
Jak se projevuje nedostatek Tryptofanu?
Na každého jedince může mít samozřejmě nedostatečné zastoupení této látky v těle jiný vliv a každý ze symptomů se může projevit v různě silné míře. Nicméně mezi nejčastější projevy patří poruchy spánku, které zahrnují časté probouzení během noci, obtíže již se samotným usínáním a pocity vyčerpání hned po probuzení. Dále se může objevit zhoršená nálada či její nadměrné výkyvy, při vývoji taktéž poruchy růstu, vypadávání vlasů, zhoršená paměť, bolesti hlavy, úzkosti nebo dokonce onemocnění kůže. Pokud na sobě tyto symptomy pozorujete delší dobu, je možné, že vám chybí právě tato látka. V takovém případě zařaďte do jídelníčku potraviny s jejím obsahem nebo sáhněte po kvalitním suplementu.
Proč bychom měli Tryptofan užívat?
- Podporuje správnou funkci centrální nervové soustavy
- Podporuje psychickou odolnost organismu
Z naší nabídky L-tryptofanu na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS ve spolupráci s Bc. Michaela Fulínová.
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6628462/

Vitamin K2 – nejméně známý, ale přitom jeden z nejdůležitějších vitaminů
Vitamin K není moc známý za to ale velmi prospěšný vitamin pro naše srdce, svaly i kosti. Tělo si ho dovede vytvořit jen v nízkém množství, a tak je jeho substituce nesmírně důležitá. Bohužel se ale v západní stravě příliš nevyskytuje, takže je nutné sáhnout po doplňcích stravy s obsahem vitamínu K2. Vitamin K patří společně s vitaminy A, D a E do skupiny vitaminů rozpustných v tucích. Do ještě poměrně nedávné doby se mělo za to, že existuje pouze jedna varianta tohoto vitaminu. Rozsáhlé studie však odhalily, že stejně jako vitamin E, jež má více různě působících forem, i u vitaminu K existuje několik variant – přesně řečeno přirozeně se vyskytují 2 varianty, a to vitamin K1 (fylochinon) a K2 (menachinon)

Proč jsou důležité makroživiny i mikroživiny?
Minerály jsou další nepostradatelnou složkou ve výživě. Každý z nich je tělem vyžadován v rozdílném množství. Jisté z nich musíme doplňovat v kvantu větším – hořčík, vápník, draslík, sodík a fosfor, další stačí pouze v množství několikanásobně nižším neboli stopovém – měď, jód, selen, zinek, mangan nebo železo.

Jak zlepšit kvalitu pleti?
Není nikdo, kdo by netoužil po krásné, zářivé a kvalitní pleti. Existuje ovšem mnoho faktorů, které její stav mohou negativně či pozitivně ovlivňovat. V první řadě se jedná určitě o genetické predispozice – s těmi však bohužel málokdy něco uděláme. Jsou tu ale faktory a zásady, na které vliv rozhodně máme, a můžeme díky nim vzhled naší pleti vylepšit.