L-Citrulin a jeho vliv na naše tělo?
L-citrulin je neesenciální aminokyselinou a její název je odvozen od latinského slova citrullus, což znamená vodní meloun. Právě v melounu byla tato látka poprvé nalezena a následně extrahována, a to dokonce již před více než 100 lety. Má mnoho vlastností, včetně roztahování cév, čímž zlepšuje prokrvení tkání, a proto je využívaný především sportovci ke zvýšení výkonu a je součástí mnoha přípravků, které mají zlepšovat kvalitu sexuálního života. Tuto aminokyselinu si je tělo schopné vytvořit samo, avšak ne vždy v takovém množství, aby ho bylo dostatek. Jaké jsou ale všechny benefity L-citrulinu a co z něj můžeme vytěžit? To se můžete dočíst v tomto článku.
Jak v organismu L-citrulin vzniká?
L-citrulin je jednou z nezbytných součástí tzv. cyklu tvorby močoviny (spolu s L-argininem a L-ornitinem) jehož hlavním úkolem je zbavovat se škodlivých látek. Tento metabolický cyklus pomáhá odstraňovat přebytečný dusík pomocí močoviny, jenž je společně s močí následně vyloučena. Tímto se z těla dostane i právě toxický amoniak (čpavek) – ten je odpadním produktem při zpracování bílkovin. Pro naše buňky je jedovatý a jeho zvýšená hladina má negativní dopad na procesy a správné fungování celého těla a potažmo pak na zdraví a kondici. Příznakem nadbytku amoniaku je pak třeba únava nebo svalová slabost. Močovinový proces se odehrává v játrech a pokud ty nefungují správně může docházet i k nadměrnému hromadění čpavku v organismu.
Příznivé vlivy L-citrulinu
Citrulin je aminokyselinou potřebnou k proteinovým syntézám (přeměna aminokyselin na bílkoviny). Má potenciál zvyšovat energii, stimulovat imunitní systém a prokrvení svalů. Vstřebává se přímo do krve a vytváří zde zásobu pro pozdější přeměnu na L-arginin, a to se stejnými fyziologickými benefity. Navíc při užívání zvyšuje hladinu argininu v plazmě efektivněji, než když se užívá pouze samotný L-arginin a tím, že organismus nezpracuje citrulin tak rychle zajišťuje i dlouhodobější efekt.
Zvyšování hladiny oxidu dusnatého (NO) – jeden z hlavních důvodů, proč je L-citrulin užívaný. Ten totiž hraje důležitou roli při vasodilataci, tedy rozšiřování cév. Díky tomu se zlepšuje a zvyšuje průtok krve a živiny a kyslík mají lepší přístup ke svalům. Poté se mohou lépe regenerovat a růst a mají schopnost vydržet pod napětím delší dobu.
Zrychlení obnovy adenosintrifosfátu (ATP) – tato látka je hlavním zdrojem energie uvnitř buňky. Citrulin totiž prochází přes mitochondriální membránu do mitochondrií a tam právě vzniká ATP – dochází tak k rychlejšímu obnovování těchto zdrojů okamžité energie. Proto má L-citrulin i kladný vliv na zvýšení síly při výkonu a následné oddálení únavy.
Citrulin mimo jiné tedy minimalizuje riziko přetrénování a dále zvyšuje hladinu anabolických hormonů. Má schopnost zlepšit aerobní vytrvalost, syntézu bílkovin a kreatinu. S ohlédnutím na jiné stránky má i pozitivní dopad na produkci testosteronu a ve spojení s lepším prokrvením může být dobrým pomocníkem při erektilní dysfunkci.
Kdy L-citrulin suplementovat?
Jak již z předchozího vyplývá, má Citrulin celou řadu příznivých vlastností. Těch využijí sportovci zaměření na vytrvalost, ale i v rámci silově zaměřených cvičení. Podpoří tak výkon, výdrž a schopnost vyššího počtu opakování cviků. Odměnou pak může být rychlejší růst svalové tkáně a dřívější dostavení výsledků. Kvůli lepšímu prokrvení tkání mohou jeho pozitiv využít i lidé s poruchami erekce nebo ti, co chtějí podpořit svoje kardiovaskulární zdraví. Užívání L-citrulinu se doporučuje zejména před tréninkem, ale pro všechny zmíněné efekty je dobré jej užívat dlouhodobě.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Golden Nature L-Citruline Malate ve vysoké dávce 700mg v jedné rostlinné kapsli.
Golden Nature Exclusive Arginin s Citrulinem u nás najdete také ve zvýhodněném balení 2+1.

Kdy je vhodné začít užívat vitamin D3?
O vitaminu D je všeobecně známo, že ho naše tělo potřebuje v dostatečném množství, aby všechny procesy v něm mohly probíhat tak, jak se patří. Své jméno dostal podle toho, že byl nalezen jako čtvrtý vitamin. Samotný vitamin D neboli kalciferol je v současnosti považován spíše za steroidní hormon a vyskytuje ve vícero formách. Nejdůležitější je vitamin D2 (ergokalciferol) a vitamin D3 (cholekalciferol). Liší se zejména tím, kde se vyskytují. Zatímco forma D2 je přítomna především v rostlinné říši, tak D3 zase naopak v té živočišné. Pro nás je nicméně zásadní hlavně vitamin D3, jelikož je pro tělo lépe využitelný. Protože se snadněji vstřebává a my si při užívání tohoto typu odneseme daleko více

Quercetin a jeho vliv v organismu?
Quercetin neboli kvercetin je dle chemického složení polyfenolová sloučenina, která se zcela běžně vyskytuje v přírodě a pro nás může mít hned několik zdravotních benefitů. Je součástí určitého druhu potravin nebo si ho v dnešní době můžeme pořídit také v podobě doplňku stravy. Quercetin je přirozeně antioxidační a konkrétně náleží mezi flavonoidy. Quercetin se vyskytuje v různorodých druzích zeleniny a ovoce. Seznam, kde všude ho můžeme najít, je skutečně dlouhý.

Selen – stopový prvek s velkým významem pro naše tělo
Selen patří mezi jedny z důležitých stopových prvků pro naše těla a zdraví. Tělo si ho nedokáže vytvořit samo a je proto nezbytně nutné přijímat ho z potravy. Bohužel se ale v půdě mnoha evropských zemích nenachází v dostatečné míře, což způsobuje, že se v rostlinách a následně i potravinách vyskytuje selenu pouze nepatrné množství. Selen je esenciální stopový prvek, který se v živočišných tkáních objevuje v podobě organických sloučenin a váže se na proteiny. Ve formě tzv. selenoproteinů hraje významnou roli v boji proti volným radikálům, zapříčiňujícím rychlejší opotřebení buněk.