L-Arginin vs L-Citrulin, v čem se liší?
Arginin a Citrulin jsou látky, jež obě náleží mezi aminokyseliny, jsou úzce spojeny a mají v těle podobné fungování, avšak i přesto se v některých ohledech a vlastnostech docela odlišují. O argininu se možná mluví o trochu více, a z tohoto důvodu je tak pro mnoho lidí známější. Ovšem citrulin je aminokyselinou, která stojí za povšimnutí zcela stejně. Mnoho lidí tyto látky používá pro podporu sportovního výkonu a silových tréninků, ale i z jiných důvodů. Proto je výběr dnes již široký a v nabídce se můžeme setkat jak s každou látkou samostatně, tak s oběma naráz v jednom produktu, popřípadě s přidáním ještě dalších složek. Jak to tedy s argininem a citrulinem je a v čem jsou tyto dvě aminokyseliny vlastně rozdílné? To bude hlavním tématem dnešního článku.
Co to je Arginin a co dokáže?
Jak již bylo v počátku řečeno, arginin je aminokyselina. Aminokyseliny jsou důležitou stavební jednotkou bílkovin. Arginin je konkrétně tzv. semi-esenciální, což znamená, že si ho náš organismus tvoří jen v určitém množství a za určitých podmínek. Nedostatek může být způsoben například větší fyzickou námahou nebo i třeba některým onemocněním. Je proto někdy vhodné doplňovat arginin za pomoci doplňků stravy nebo potravin. Přirozeně se totiž arginin vyskytuje v potravinách bohatých na bílkoviny – mořských plodech, mase, luštěninách, oříškách, dýňových semínkách a sóje, ale k nalezení je kupříkladu dokonce v hořké čokoládě.
Vznik argininu probíhá ve tkáních jater a ledvin v tzv. močovinovém (ornitinovém) cyklu, jehož se účastní vícero aminokyselin. To je cyklus, jež napomáhá organismu se zbavovat nadbytečného dusíku za pomoci močoviny, která je v tomto procesu vylučována společně s močí ven z těla. Arginin má vliv zejména na zvýšení produkce oxidu dusného (NO). To je molekula, která má hned několik poslání. Reguluje mnoho buněčných funkcí včetně průtoku krve, vasodilatace, hladiny krevního tlaku, mezibuněčné komunikace nebo má z části vliv také na imunitní systém. To vše zajistí lepší přísun kyslíku a živin do všech tkání, a díky tomu dokáže naše svalstvo pracovat lépe a po delší dobu. Po přijmutí argininu se přímo zvýší obsah argininu v těle a nástup je tak poměrně rychlý. Část argininu se však také metabolizuje již při procházení trávicím traktem, a tak se nedostane do krve v celém přijatém množství.
Na jakém principu funguje Citrulin?
Citrulin, jež je taktéž aminokyselinou, má obdobné schopnosti jako arginin a stejně tak je přítomen v biochemickém cyklu močoviny. Jako jiné aminokyseliny však není využíván k tvorbě bílkovin napřímo. Ve stravě je zastoupen skromněji nežli arginin, ale je možné ho najít třeba v melounu, citrusech nebo okurkách. Rovněž podporuje růst oxidu dusného, ale celý proces je pomalejší než u argininu. Je tomu tak z toho důvodu, protože tělo musí nejdříve citrulin přeměnit na samotný arginin. Až poté může být zvyšována hladina oxidu dusného. Játra tedy nezpracují citrulin tak rychle jakožto arginin. Nástup u citrulinu je proto pomalejší, ale vydrží zase o to déle.
Jak Arginin a Citrulin nejlépe užívat?
Každou z látek je možné suplementovat samostatně a dle potřeby. Ovšem abychom vlastností obou využili co nejoptimálněji a zaopatřili si co nejdelší efekt, je velmi pozitivní arginin s citrulinem kombinovat. Doplňováním obou látek zároveň výrazně navýšíme úroveň oxidu dusnatého, a to i při nižších dávkách než při užívání pouze jedné aminokyseliny. Dále významně zlepšíme průtok krve v cévách, což má kladný vliv na celý kardiovaskulární systém a přísun krve do tkání. Přijímáním argininu s citrulinem dohromady tak znásobíme jejich schopnosti a zajistíme si mnohem efektivnější a delší výkon, výdrž i podporu zdraví.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc.Michaela Fulínová

Jaké doplňky stravy zařadit v podzimním období?
Vitaminy a minerální látky jsou zcela nepostradatelné. Pokud jedna z těchto složek chybí, pravděpodobně se to časem projeví i na vašem zdraví. Na podzim se zaměřte zejména na dostatečný přísun vitaminu C, který je potřebný pro správnou tvorbu a fungování imunitních buněk, můžete navíc sáhnout po jeho zcela přírodní variantě – acerole.

Vitamin K2 – nejméně známý, ale přitom jeden z nejdůležitějších vitaminů
Vitamin K není moc známý za to ale velmi prospěšný vitamin pro naše srdce, svaly i kosti. Tělo si ho dovede vytvořit jen v nízkém množství, a tak je jeho substituce nesmírně důležitá. Bohužel se ale v západní stravě příliš nevyskytuje, takže je nutné sáhnout po doplňcích stravy s obsahem vitamínu K2. Vitamin K patří společně s vitaminy A, D a E do skupiny vitaminů rozpustných v tucích. Do ještě poměrně nedávné doby se mělo za to, že existuje pouze jedna varianta tohoto vitaminu. Rozsáhlé studie však odhalily, že stejně jako vitamin E, jež má více různě působících forem, i u vitaminu K existuje několik variant – přesně řečeno přirozeně se vyskytují 2 varianty, a to vitamin K1 (fylochinon) a K2 (menachinon)

Goji (kustovnice čínská) – proč je vhodné užívat její plody?
Goji jsou plody rostliny kustovnice čínské, na které východní medicína nedá dopustit. Opěvované jsou jak po nutriční stránce, tak po stránce zlepšení kvality života a zdraví. Díky svému blahodárnému efektu si goji získaly mnoho přezdívek a staly se symbolem vitality, síly, krásy a zdraví. To je také důvod toho, proč je většinou vyhledávají ženy. K ochucení svačiny ale tyto načervenalé plody Goji může používat každý, kdo chce pro své tělo udělat maximum.