Kyselina hyaluronová pro lepší pohyb?
Kyselina hyaluronová je látka, o které je v současné době poměrně dost slyšet. Je probírána především v souvislosti s bojem proti vzniku vrásek, lepším vzhledem pokožky těla a obličeje a mladistvosti. Stala se přísadou mnoha kosmetických produktů jako jsou séra, krémy či dokonce šampony. Často je s oblibou využívána také v salonech při estetických zákrocích v rámci dermatologických úprav. V posledních letech se však začala kyselina hyaluronová vyrábět do forem i pro vnitřní užívání. Je součástí různých drinků pro krásu nebo třeba v kapslích. Kyselina hyaluronová ale není jen látkou k těmto účelům, je skvělým pomocníkem i v jiné oblasti – pro podporu zdravějšího pohybového aparátu. A proto se v dnešním článku zaměříme na kyselinu hyaluronovou právě z tohoto odlišného pohledu.
Co to je kyselina hyaluronová?
Kyselina hyaluronová je naprosto přirozenou součástí lidského těla. Organismus ji sám produkuje, ale s přibývajícím věkem dochází k výraznému zpomalování její tvorby. Z tohoto důvodu není na škodu, ji začít tělu dodávat jiným způsobem. Z chemického hlediska se jedná o lineární polysacharid, a má tedy dlouhou a nevětvenou strukturu. Kyselina hyaluronová je tudíž složena z molekul cukru. Najdeme ji jako součást mezibuněčné hmoty, v pojivových tkáních, pokožce, kostech, kloubní tekutině, a dokonce v očním sklivci.
Fyziologicky tato látka ovšem neexistuje jako kyselina, nýbrž spíše jako sodná sůl. Proto se stále častěji můžeme setkat s pojmy jako je hyaluronan nebo hyaluronát sodný. Takový název je poněkud přesnější. Kyselina hyaluronová jako taková, existuje víceméně pouze v laboratorních podmínkách. Je však nestálá a dochází k její velmi rychlé degradaci. Všechny názvy odkazují ale na tu samou látku i s totožnými vlastnostmi.
Jaké má kyselina hyaluronová schopnosti?
První, co umí hyaluronan velice užitečného a jedinečného, je schopnost vázat vodu. A to ne úplně zanedbatelné množství. Udává se, že na 1 gram kyseliny se naváže až 1000 násobek vody. Dále také vyniká vysokou úrovní viskozity (vazkosti). Kyselina hyaluronová je prospěšná také buňkám, protože nejen že funguje antioxidačně a podílí se tak na ochraně buněk před oxidačním stresem a vlivy vnitřního i vnějšího prostředí, ale usnadňuje taktéž buněčný pohyb. Ten je důležitý zejména z hlediska tkáňové obnovy – kyselina zajištuje lepší přísun živin a kyslíku. Další přínos, jež má, se týká vysoké odolnosti vůči tlaku. Tkáň je tak rezistentnější vůči stlačování.
Kyselina hyaluronová a její pozitivní vliv na pohybový aparát
Vzhledem k tomu, že je kyselina hyaluronová organismu vlastní, je prověřenou a efektivní složkou v doplňcích stravy. Je i tudíž skvělou neinvazivní volbou pro zlepšení pohybu a zpomalení opotřebování kloubů a vazů.
Klouby jsou jednou z nejdůležitějších částí, které potřebujeme k normálnímu hýbání. Jsou složeny z několika částí – chrupavky, vazů a kloubního pouzdra. Zdravá chrupavka je hladká, lesklá a bělavá živá tkáň na konci kostí. Celkem máme v těle více než 200 takovýchto kloubních spojení. Uvnitř pouzdra se pak nachází tzv. synoviální tekutina. Tato tekutina vyživuje chrupavku, snižuje tření a zeslabuje nárazy. Plní vlastně funkci maziva. V této tekutině najdeme právě kyselinu hyaluronovou. Proto je tolik významná, jelikož bez ní dochází k zvýšenému tření, a tím se klouby rychleji opotřebovávají. Poškození pak vyvolává bolesti a ztěžuje přirozený pohyb. Klouby rovněž nemají vlastní přísun krve, a tak se jim výživné látky dodávají přes kloubní mazivo a ty nepotřebné jsou skrze něj zase odváděny pryč. Tlumení nárazů je podstatné rovněž z pohledu ochrany kostí před poškozením při zátěži. Pokud je synoviální tekutiny nedostatek, vede to k nedostatečnému odpružení a mohou snadněji vznikat zlomeniny.
Vnitřní užívání kyseliny hyaluronové může být tedy vhodnou prevencí proti předčasnému opotřebení pohybového ústrojí, ovšem nápomocná je též v případě, že již k nějakému poškození došlo. Může přinést úlevu od bolesti a zabránit dalšímu zhoršování.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc.Michaela Fulínová

Ženšen pravý, zázračná bylina dlouhověkosti?
Ženšen pravý pod latinským názvem Panax ginseng je jednou z nejstarších, nejznámějších a nejužívanějších bylin na světě. Tato zázračná bylina je také nazývána Všehoj ženšenový a není tomu je tak pro nic za nic. Tuto přezdívku Ženšen získal díky svému skvělému a širokému spektru působení na organismus. První zmínky o Ženšenu pravém jsou opět z Asie a byly objeveny před více jak několika tisíci lety. Tradiční čínská medicína se opírá o tuto ceněnou rostlinu o čem svědčí i fakt, že v určitých historických období, byla cena Ženšenu dokonce vyšší, než cena zlata.

Zinek a měď – Jak spolu tyto minerály souvisí?
Minerální prvky zinek i měď jsou oba důležité pro lidský organismus a tělo by bez nich nemohlo správně fungovat, jelikož jsou součástí mnoha procesů. Určitě bychom měli těchto prvků přijímat dostatečné množství ve stravě nebo při nedostatku zvolit kvalitní doplněk stravy s obsahem zinku či mědi. Zinek jistě už zná téměř každý a jeho příjem si už kdekdo hlídá. Na měď se ale v souvislosti s lidským organismem zapomíná a řada lidí ani nemá ponětí, že je stejně tak potřebná. O čem ale také mnoho lidí možná neví, že na sebe mohou mít tyto minerály vliv.

Ostropestřec mariánský – nejen pro zdravá játra
Ostropestřec mariánský pod latinskym názvem Silybum marianum, je pichlavá, statná a na první pohled nezaměnitelná rostlina s charakteristickým nachově červeným květem, která nese mnoho lidových označení. Pro svůj blahodárný efekt na lidský organismus se Ostropestřec mariánský v léčitelství hojně využívá k podpoře funkce jater a kardiovaskulárního/oběhového systému.