Kurkumin – zdraví prospěšná látka, které je i součástí koření
Kurkumin je zvláštní pigment, který můžete najít i v různých koření. V potravinách se kurkumín označuje jako E100, není to ale klasické, zdraví né přiliš přínosné, "éčko". Na rozdíl od jiných „éček“ je ale kurkumin zdraví prospěšný a není proto potřeba se mu vyhýbat. Přečtěte si náš článek a zjistěte, v čem je kurkumin unikátní a proč byste ho měli kombinovat s piperinem.
Co je kurkumin a kde ho lze najít?
Indický šafrán neboli kurkuma je žlutě zbarvené koření získávané z oddenku kurkumovníku dlouhého, které se přidává do celé řady asijských pokrmů a právoplatně patří k tradiční čínské medicíně. Typickou nažloutlou barvu mu dodává zdraví prospěšné barvivo zvané kurkumin. To lze v menším množství nalézt třeba i v zázvoru nebo u nás v trochu známější směsi koření pojmenované jako kari. Ve známost kurkumin vstoupil poté, co proběhlo několik významných výzkumů potvrzujících jeho blahodárný vliv na lidský organismus. Nutno ale podotknout, že zjištěných efektů si byla již po tisíciletí moc dobře vědoma východní medicína, která výtažky z kurkumovníku využívala jako podpůrný prostředek potlačující záněty a jako doplňková terapie při onkologických onemocnění.
Proč se doporučuje kombinace kurkuminu s piperinem?
Kurkumin patří do skupiny polyfenolů, což jsou rostlinné sloučeniny s antioxidačním účinkem na organismus. Podle některých studií lidskému zdraví prospívají i pouhé dvě lžičky sušené kurkumy denně. Problém ale spočívá v tom, že kurkumin je špatně rozpustný ve vodě a má nízkou biologickou dostupnost. Lepší ho je proto užívat společně s tuky, na které se naváže, podobně jako vitamin A.
Důležité je také podpořit jeho využitelnost v těle prostřednictvím dalších látek jako například piperinem. Piperin je látka obsažená v černém pepři, která blokuje některé trávicí enzymy narušující kurkumin. Díky tomu kurkumin zůstane v těle při optimální hladině delší dobu a jeho užívání je tedy efektivnější. Účinnost kurkuminu v kombinaci s piperinem se několikanásobně zvyšuje!
Na co je dobrý kurkumin?
Kurkumin v těle působí jako žádná jiná látka. Podle výzkumů oplývá několika molekulárními mechanismy, díky nimž umí rozpoznat „porouchané“ buňky, vyselektovat je a cíleně je zlikvidovat. Tím předchází vzniku zánětů a s tím spojených závažných zdravotních komplikacích. Další zajímavou schopností tohoto žlutého barviva je to, že pomáhá v boji s úzkostmi a špatnou náladou. Dále pozitivně ovlivňuje pohyblivost kloubů a pomáhá udržovat tělesnou schránku v kondici. Jako antioxidant kurkumin zároveň očišťuje tělo od nahromaděných toxinů a snižuje aktivitu škodlivých volných radikálů. V neposlední řadě je důležité také zmínit jeho blahodárné působení na imunitní systém.
S čím vám kurkumin může pomoci?
- Normální trávení
- Normální činnost jater
- Normální stav kloubů
- Normální činnost jater - jaterní lipidy
Z naší nabídky kurkuminu a kurkumy na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8572027/

Cordyceps sinensis, proč je důležitý obsah mannitolu?
Cordyceps sinensis, či housenice čínská, to je houba tolik vzácná a ceněná, že kdysi mohla být využívaná pouze v císařském paláci. V dnešní době je již dostupná pro všechny a neodmyslitelně patří k tradiční čínské medicíně a je oblíbená i v jiných končinách světa, a to dokonce také u nás. Má totiž opravdu široké spektrum vlastností, kterých by bylo škoda nevyužít. Za všechnu její blahodárnost vděčíme aktivním látkám, jichž tato houba poskytuje opravdu mnoho. Každá obsažená složka má jiný přínos – může se jednat o příznivý vliv na plíce, ledviny, imunitní systém a další části našeho organismu. Cordyceps sinensis je parazitující houba, to znamená, že aby se mohla vůbec vyvíjet, potřebuje hostitele, kterým jsou konkrétně housenky či larvy. Odtud pochází i její další jméno housenice čínská. Někdy se určitě setkáme s označením Cordyceps CS-4, což je název pro uměle pěstovanou houbu, jež ale vykazuje stejně skvělé vlastnosti jako ta, co přirozeně roste ve volné přírodě.

Co je to krilový olej a jaké má výhody?
Krilový olej neboli krill oil si v poslední době získává své místo na trhu, a to jako alternativa k rybímu tuku. Je mu totiž v mnoha ohledech podobný, a tudíž může být i velmi prospěšný pro naše zdraví. Z tohoto důvodu se začali vyrábět různé doplňky s jeho obsahem, které vám poskytnout dostatečnou dávku omega 3 mastných kyselin. Ty jsou pro fungování organismu nezbytné, ovšem ne vždy jich přijímáme tolik, kolik bychom opravdu měli. Olej se získává z drobných a poloprůsvitných korýšů, které obývají některé oceány a žijí ve velkých hejnech. Dohromady se pak označují jako kril. Povětšinou slouží jako potrava pro velryby, ptáky a tuleně. Svým vzhledem se tito živočichové značně podobají malým krevetám. Hlavním zástupcem je krunýřovka krillová, která žije především hluboko v chladnějších vodách polárního pásu.

Ostropestřec mariánský – nejen pro zdravá játra
Ostropestřec mariánský pod latinskym názvem Silybum marianum, je pichlavá, statná a na první pohled nezaměnitelná rostlina s charakteristickým nachově červeným květem, která nese mnoho lidových označení. Pro svůj blahodárný efekt na lidský organismus se Ostropestřec mariánský v léčitelství hojně využívá k podpoře funkce jater a kardiovaskulárního/oběhového systému.