Kurkumin a jeho vliv na zdraví??
Kurkumin je látka, jež se označuje také jako kurkumová žluť, turmerová žluť či diferuloylmethan. Ač nás tyhle názvy mohou zneklidnit, protože znějí poněkud uměle, jedná se o naprosto přírodní látku s množstvím schopností, jichž by bylo škoda nevyužít pro podporu zdravějšího těla a v boji proti neduhům. V ájurvédské a čínské medicíně je již delší dobu znám, a to kvůli širokému využití, které nám může podpořit – od jater, přes imunitu a krevní oběh až po klouby. U nás se často můžeme setkat s kurkuminem v různých doplňcích stravy, kde je koncentrován v kapslích, a to samostatně nebo s jinými složkami. V tomto článku se na kurkumin podíváme blíže a zjistíme, kde se bere a jak umí být prospěšný.
Co to je kurkumin?
Kurkumin je hlavní aktivní látkou v kurkumě. Ne proto, že by ho tam bylo množstevně nejvíce, ale je ten nejvýznamnější, co se zdravotních benefitů týče. Kurkumu známe asi především v podobě kořenícího prášku používaného do nejrůznějších pokrmů, kde je i součástí velmi populárního kari koření. Existuje ve třech rozličných typech – kurkumin, demethoxykurkumin a bisdemethoxykurkumin. Zjednodušeně jsou někdy pojmenované jako kurkumin typu 1-3, souhrnně pak kurkuminoidy.
Kurkumin je získáván z oddenku rostliny zvané kurkuma dlouhá (Curcuma Longa), řadíme ho mezi polyfenoly a je dobře rozpustný v tucích. V hlíze je zastoupen pouhými 3 %. Jde vlastně o výrazně žluté až oranžové barvivo, a z tohoto důvodu se neuplatňuje kurkuma s kurkuminem jen v kulinářství pro svoji zajímavou chuť, ale též jako barvivo do potravin (ve složení ho lze nalézt pod označením E100) či dokonce v kosmetických výrobcích, jimiž jsou třeba rtěnky. Význam v kosmetice má však také v pečujících produktech, protože má blahodárný vliv na pokožku – je hojivý a skvělý v péči o problematickou, aknózní a ekzematickou kůži.
Jak je kurkumin prospěšný našemu zdraví?
O prospěšnosti kurkuminu u vnějšího aplikování jsme si již něco málo řekli, avšak kurkumin má zejména velkou hodnotu při vnitřním využití. Může stimulovat náš organismus a podpořit fungování některých systémů. Postupně si jeho jednotlivé pozitivní vlastnosti představíme.
- Trávení – kurkumin napomáhá při obtížích trávicího traktu, kterým může být nadýmání, pálení žáhy či žaludeční potíže. Zlepšuje trávení, jelikož podněcuje tvorbu žaludečních šťáv a žluči. Ta je odpovědná hlavně za lepší stravitelnost a vstřebávání tuků ze stravy v tenkém střevě.
- Pohybový aparát a játra – vliv kurkuminu na tento aparát spočívá v příznivém efektu na jeho normální stav. To zaznamenáme především v oblasti kloubů, kdy bojuje proti jejich zánětlivému onemocnění a zároveň ulevuje od bolesti. V tom hraje svou roli i to, že kurkumin má pozitivní dopad i v rámci jater, díky němuž lépe odbourávají škodlivé látky a náš organismus (včetně kloubů) se tak méně zanáší. Jaterní buňky se snadněji regenerují a vše funguje, jak má.
- Antioxidační funkce a imunita – ochrana buněk před volnými radikály, které na nás působí z vnějšího okolí nebo vznikají dokonce jako vedlejší produkt přirozené látkové výměny a našemu tělu ve velkém množství škodí, to je další velice pozitivní schopností kurkuminu. Taktéž imunitní systém můžeme kurkuminem podpořit. Je totiž antibakteriální, antivirový a protizánětlivý. Ulevuje i při respiračních onemocněních.
- Nervový a kardiovaskulární systém – v neposlední řadě kurkumin přispívá i ke správnému krevnímu oběhu, normální hladině cholesterolu v krvi a možná to někoho překvapí, ale je přínosem i pro naši psychickou pohodu.
Pro maximální efekt je dobré užívat kurkumin společně s tuky. Samotný je totiž špatně rozpustný ve vodě s nízkou biologickou využitelností, protože je rychle degradován v játrech a střevech. Tomu lze předejít, pokud ho budeme kombinovat s piperinem, což je extrakt z černého pepře. Ten tlumí některé enzymatické pochody v těle a kurkumin se tak dostane tam kam potřebujeme.
Kurkuma dlouhá (Curcuma Longa) v těle účinkuje na:
- Trávení
- Činnost jater a jaterní lipidy
- Stav kloubů
Z nabídky kurkuminu na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová

Jak se projevuje nedostatek trávicích enzymů?
Poznat deficit trávicích enzymů může být poněkud složité, nemusíte tudíž hned poznat, že se jedná právě o ně. Symptomy jsou totiž často podobné, jako když chybí probiotika či prebiotika

Cordyceps sinensis, kdy a jaké koncentrace jsou nejvhodnější?
Cordyceps sinensis známý také pod českým názvem jako housenice čínská je populární medicinální houba, která pochází z Tibetu. Blahodárný vliv cordycepsu na náš organismus byl proslulý již v tradiční čínské medicíně a to zejména pro svou stimulační schopnost a vysoký obsah bioaktivních látek, které si umí poradit s řadou zdravotních potíží napříč celým tělem. Cordyceps je plný unikátních látek se širokospektrálními účinky na náš organismus, díky čemuž pomáhá při mnoha onemocněních. Jednou z nejvýznamnějších složek je cordycepin neboli 3-deoxyadenosin, což je nukleosid neutralizující volné radikály. Dále obsahuje na 28 různých nasycených a nenasycených mastných kyselin, kyselina cordycepsová (D-mannitol), Adenosin, více jak 10 aminokyselin, vitaminy ze skupiny B, minerální látky – především zinek, draslík a vápník a v neposlední řadě vitaminy rozpustné v tucích, které si lidské tělo neumí samo vytvořit.

Jaké účinky má saw palmetto?
Saw palmetto, serenoa repens či serenoa plazivá je palma dorůstající do výšky až 3 metrů s vysokým obsahem bioaktivních látek. Roste především na jihovýchodním pobřeží Spojených států amerických, a to zejména na Floridě