Kotvičník zemní – je ten bulharský opravdu nejkvalitnější?
Kotvičník zemní známý také pod svým latinským názvem Tribulus Terrestris, je v dnešní době velmi známá a diskutovaná rostlinka. Je spojována nejen s podporou sportovního výkonu, ale také s udržováním správné hladiny pohlavních hormonů a náležitou funkcí pohlavních orgánů, a to nejen u mužů, ale také i u žen. Jeho příznivý vliv však může prospět i jiným částem organismu jako je třeba kardiovaskulární systém, močové ústrojí či nervová soustava. Aby však kotvičník jako doplněk stravy mohl podpořit všechny zmíněné efekty je třeba vybrat ten kvalitní s dostatečným množstvím aktivních látek. Proto se v dnešním článku zaměříme na to, jestli je tím nejkvalitnějším kotvičníkem právě ten bulharský.
Vzhled kotvičníku zemního a jeho výskyt??
Kotvičník zemní je jednoletá poléhavá rostlina s drobnými lístky, jejíž název je odvozen od ostrých plodů, které mohou připomínat kotvu. Jak už nám přívlastek zemní může napovědět jedná se vzrůstem spíše o menší rostlinu, která ve většině případů nepřeroste 60 centimetrů. Kotvičník/Tribulus je tedy nenápadná bylina, kterou si můžeme na první pohled splést s obyčejným plevelem, naše oko však mohou upoutat jeho pětičlenné květy, jež jsou sytě žluté.
Kotvičník zemní s oblibou roste na suchých místech jako jsou písčité oblasti nebo stepi, často ho lze nalézt třeba i na kolejištích nebo mezi obyčejnými dlaždicemi. Nejlépe se kotvičníku daří v jeho domovské oblasti, kterou je především Čína a Japonsko, kde se jeho příznivého působení využívá již po mnoho let. Odtud se později rozšířil do zbytku světa a z evropské části je to především Bulharsko, které dokáže kotvičníku zajistit ty správné klimatické podmínky. V našich končinách se kotvičník pěstuje také, avšak pro jeho růst tu není tak příznivé prostředí, a proto nedosahuje takové kvality.
Jaké látky v kotvičníku/tribulusu jsou pro nás přínosné?
V kotvičníku lze nalézt především steroidní saponiny, alkaloidy, flavonoidy, třísloviny a glykosidy. Každá z těchto aktivních látek má svůj určitý přínos a může podporovat správnou funkci procesů v organismu. Některé z těchto látek působí jako silný antioxidant nebo pomáhají odbourávat volné radikály, jiné zase mohou příznivě přispět například na hladinu cholesterolu.
Nejdůležitější složkou v kotvičníku zemním jsou však saponiny, to je přesně ta látka, na kterou bychom se při hledání kvalitního doplňku stravy měli zaměřit. Jedná se o steroidní saponiny jako je tribestin, diosgenin, dioscin, prototribestin a ten nejvýznamnější – protodioscin.
Protodioscin nejvíce podporuje hormonální soustavu a zvýšení hladiny mužských hormonů (testosteron) a stabilizaci hormonů u žen (estrogen, progesteron). Přispívá k lepší plodnosti, lepšímu budování svalů a nárůstu síly. Má také vliv na zvýšení krevní cirkulace a tím podporuje i lepší transport kyslíku.
Je tedy bulharský kotvičník skutečně lepší?
Jak již bylo zmíněno, při výběru kotvičníku je nutné především hledat informace o obsahu saponinů anebo konkrétně o množství protodioscinu. Bulharský kotvičník je pěstovaný především ve volné přírodě, kde má ty nejpříznivější podmínky pro svůj růst, a to mu zaručuje i vysokou kvalitu. Obsahuje nejvyšší množství protodioscinu na trhu oproti ostatním kotvičníkům pěstovaným v jiných oblastech, a to konkrétně až 60 %. Této kvalitě však odpovídá i cena doplňků, která může být i několikanásobně vyšší než u ostatních a v současné době jsou na trhu pouze dva hlavní producenti tohoto kotvičníku.
Pokud tedy zvolíme kotvičník bulharský rozhodně nešlápneme vedle, ale v dnešní době lze sehnat i velmi kvalitní kotvičníky z jiných části světa, jež obsahují velké množství celkových saponinů, kterých by ideálně mělo být 90 %. Nutné je také zmínit, že je potřeba sledovat ještě jeden ukazatel, a to množství kotvičníku v kapsli, kdy by jedna měla ideálně obsahovat minimálně 500mg extraktu, zde platí pravidlo, čím více, tím lépe.
Kotvičník zemní podporuje:
- Pohlavní orgány a hormonální aktivitu
- Normální funkci močové soustavy
- Činnost kardiovaskulárního systému
- Normální stav pokožky
- Tělový a svalový tonus (napětí)
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS

Acai berry, nejsilnější přírodní antioxidant?
Acai berry a její bobule jsou považovány za velmi silný antioxidant s mnohými pozitivy, které můžou přinést našemu zdraví. Setkat se můžete i s jejími jinými názvy – Euterpe brazilská, kapustoň brazilská nebo latinsky Euterpe Oleracea.

Proč kombinovat kolagen a vitamin C?
Kolagen je důležitou bílkovinou v našem těle, avšak s postupujícím věkem jeho přirozená tvorba bohužel začíná klesat. Je součástí pleti, tkání, kloubů, ale taktéž mnohých dalších částí organismu. Proto je i dnes široká nabídka produktů, díky kterým můžeme hladinu kolagenu doplnit. Je třeba myslet na to, že existuje několik druhů a forem a každá může být příznivá pro něco jiného, a ne všechny jsou kvalitní nebo v dostatečné koncentraci. Co je ale také podstatné – měli bychom ho užívat společně s vitaminem c. Ten je významný pro správnou činnost spousty pochodů v těle a je tomu tak i v tomto případě. V dnešním článku si tudíž řekneme více o kolagenu, vitaminu c a jejich kombinování.

Rybí, hovězí či vepřový kolagen a jak ho správně vybrat??
Rybí (mořský) kolagen se získává z ryb a měkkýšů, díky své nižší molekulové hmotnosti se využívá v kosmetickém průmyslu k výrobě krémů proti stárnutí pleti. Mořský kolagen je totiž mnohem vstřebatelnější a využitelnější tělem než kolagen vepřový či hovězí.