Kdy je vhodné začít užívat vitamin D3?
O vitaminu D je všeobecně známo, že ho naše tělo potřebuje v dostatečném množství, aby všechny procesy v něm mohly probíhat tak, jak se patří. Své jméno dostal podle toho, že byl nalezen jako čtvrtý vitamin. Tomu se stalo na začátku 20. století, ovšem k jeho první syntetické výrobě došlo až o pár desítek let později. To však neznamená, že by až v této době začal být významnější. Je totiž součástí živých organismů již po miliony let. V dnešní době je o vitaminu D3 známo mnoho věcí, ale často se polemizuje o tom, kdy by se vlastně měl začít užívat a doplňovat pomocí doplňků stravy. Proč je to vůbec nutné a kdy nastává ta vhodná doba? To a spoustu dalšího si probereme v dnešním článku.
Základní informace o vitaminu D
Samotný vitamin D neboli kalciferol je v současnosti považován spíše za steroidní hormon a vyskytuje ve vícero formách. Nejdůležitější je vitamin D2 (ergokalciferol) a vitamin D3 (cholekalciferol). Liší se zejména tím, kde se vyskytují. Zatímco forma D2 je přítomna především v rostlinné říši, tak D3 zase naopak v té živočišné. Pro nás je nicméně zásadní hlavně vitamin D3, jelikož je pro tělo lépe využitelný. Protože se snadněji vstřebává a my si při užívání tohoto typu odneseme daleko více. Pokud se stravujeme výhradně vegansky či vegetariánsky musíme vitaminu D2 přijímat mnohonásobně více. To však bývá často problematické. Podobně je ale nedostatkem vitaminu D postižena velká část populace, která se stravuje i živočišně.
Z čeho vitamin D3 přijímáme?
Za běžných okolností vzniká vitamin D3 naprosto přirozeně. Děje se tak při interakci pokožky se slunečním (konkrétně UVB) zářením. Takto se vytváří asi 90 % veškerého vitaminu D3. Záleží, ale jak silné je toto sluneční záření a v jaké části světa jsme mu vystaveni. Tato schopnost závisí i na věku. Bohužel společně s přibývajícím věkem se schopnost tvorby samovolně snižuje, a to dokonce velmi výrazně. Vitamin D3 můžeme doplňovat také jiným způsobem. První možností je strava. Nejvíce je obsažen v rybím tuku, vaječném žloutku, mléku nebo játrech. V mnohých případech ale ani to nestačí. Proto je na místě sáhnout po kvalitním doplňku stravy.
Proč je vitamin D3 tolik významný?
Vitamin D3 je nepostradatelný hned z několika hledisek. Je důležitý pro zdravé kosti a zuby, protože se účastní správného vstřebávání vápníku a fosforu v těle a udržuje jejich normální hladinu. To je podstatné v rámci prevence před nejrůznějšími onemocněními v této oblasti, ale i v případě, pokud už například trpíme osteoporózou. Vitamin D3 je rovněž výrazně spojen s podporou imunitního systému, procesem dělení buněk či náležitou funkcí svalstva.
Kdy bychom tedy měli vitamin D3 užívat?
Obecně se doporučuje vitamin D3 začít užívat v období podzimu, kdy se začínají zkracovat dny a ubývá tak slunečního záření. Přes podzim, zimu a část jara nám kvůli tomu schází významný zdroj vitaminu D3 a z pouhé konzumace potravin je náročné potřebu těla po tomto vitaminu pokrýt. Na mysli je dobré mít také to, že jeho suplementace není často na škodu ani přes léto nebo v případech, kdy máme pocit, že je již sluníčka venku dost.
Sluneční záření má totiž v každou denní dobu jinou sílu. Nejvíce z něj můžeme vytěžit kolem poledne. V tuto dobu je ovšem doporučeno se mu spíše vyhýbat nebo používat vysoký ochranný faktor. A ten může být další překážkou pro přirozený vznik vitaminu D v kůži. Stejně tak, pokud trávíme většinu týdne zavření v kanceláři a doma a slunci se vystavujeme oblečení. Vitamin D3 je proto někdy vhodné doplňovat po celý rok, v závislosti na našem životním stylu, na tom, kde žijeme a ostatních faktorech. V období zimy pak jen zvýšíme množství, které suplementujeme.
Vitamin D3 v organismu:
- Přispívá k normálnímu vstřebávání/využití vápníku a fosforu
- Přispívá k normální hladině vápníku v krvi
- Přispívá k udržení normálního stavu kostí
- Přispívá k udržení normální činnosti svalů
- Přispívá k udržení normálního stavu zubů
- Přispívá k normální funkci imunitního systému
- Podílí se na procesu dělení buněk
- Je potřebný pro normální růst a vývin kostí u dětí
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Golden Nature Vitamin D3 Softgel je vitamin D rozpuštěný ve slunečnicovém oleji, zajišťující vyšší biologickou dostupnost oproti práškové formě.
Woldohealth Vitamin D3 ve formě kapek vitaminu D rozpuštěných ve 100% kokosovém MCT oleji jsou našim jasným vítězem v poměru cena/kvalita/výkon.

Probiotika a prebiotika, jaký je mezi nimi rozdíl a proč je užívat současně?
Probiotika jsou živé mikroorganismy, které přirozeně osidlují naše střeva a jsou prospěšné pro náš mikrobiom. Pokud je člověk zdravý a stravuje se pestře, převládají na stěnách tlustého střeva právě tyto nepatogenní bakterie. V opačném případě vzniká mezi přítomnými bakteriemi nerovnováha a nastává nadvláda škodlivých bakterií, které mohou způsobit zánět, trávicí potíže a další zdravotní komplikace. Prebiotika nejsou žádné bakterie, jak by se mohlo na první dojem zdát, ale jedná se o nestravitelnou součást naší potravy, která slouží k výživě právě oněch prospěšných probiotických bakterií. Nejznámějším typem prebiotik je vláknina, kterou můžeme najít například v luštěninách, ovoci a zelenině.

Cordyceps sinensis, kdy a jaké koncentrace jsou nejvhodnější?
Cordyceps sinensis známý také pod českým názvem jako housenice čínská je populární medicinální houba, která pochází z Tibetu. Blahodárný vliv cordycepsu na náš organismus byl proslulý již v tradiční čínské medicíně a to zejména pro svou stimulační schopnost a vysoký obsah bioaktivních látek, které si umí poradit s řadou zdravotních potíží napříč celým tělem. Cordyceps je plný unikátních látek se širokospektrálními účinky na náš organismus, díky čemuž pomáhá při mnoha onemocněních. Jednou z nejvýznamnějších složek je cordycepin neboli 3-deoxyadenosin, což je nukleosid neutralizující volné radikály. Dále obsahuje na 28 různých nasycených a nenasycených mastných kyselin, kyselina cordycepsová (D-mannitol), Adenosin, více jak 10 aminokyselin, vitaminy ze skupiny B, minerální látky – především zinek, draslík a vápník a v neposlední řadě vitaminy rozpustné v tucích, které si lidské tělo neumí samo vytvořit.

Proč kombinovat kurkumin s piperinem?
Kurkumin se získává z rostliny, která se jmenuje kurkuma dlouhá (Curcuma Longa). Samotná kurkuma obsahuje různorodé látky, ale nejvýznamnější je z hlediska zdravotních benefitů právě kurkumin. Známe kurkumin typu 1, 2 a 3. Dohromady se nazývají kurkuminoidy, samostatně pak kurkumin, demethoxykurkumin a bisdemethoxykurkumin. Nacházejí se v oddenku rostliny a z celkového množství složek zabírají pouhá 3 %. Ale blahodárný vliv, jež umí mít na náš organismus, je podstatně větší. Proto se přistoupilo k jeho extrahování, aby se veškerých vlastností využilo naplno. Vznikly tak doplňky stravy s koncentrovaným množstvím kurkuminu.