Jojobový olej a jeho výhody?
Olejová péče se v posledních letech dostává znovu do popředí a pro někoho se stala již běžnou součástí denní rutiny v péči o celé tělo. Oleje jsou ovšem využívány již po tisíce let. Byly používány již ve starých dobách, jelikož už tehdy byli rozpoznány jejich blahodárné vlastnosti nejen pro krásu, ale například i na hojení jizev, uvolnění a další procedury. Díky tomu byly oleje vysoce ceněny. Dnes si můžeme vybírat ze široké škály olejů a každý si jistě najde ten svůj, který mu bude sedět. Nicméně, my se v dnešním článku zaměříme na jeden konkrétní olej – jojobový. Řekneme si, jaké je jeho využití a pro koho může být vhodný.
Z jaké rostliny se jojobový olej získává?
Jojobový olej pochází z rostliny nazvané jako Simmondsia chinensis, česky Simondsie čínská neboli jojoba kalifornská. Náleží do čeledi jojobovitých a je jediným druhem, který sem patří. Jedná se o keř, jež rostl původně na vyprahlé Sonorské poušti v Kalifornii. Nyní roste v mnohých částech světa, ale především tam, kde je horké a suché podnebí. Keř je stálezelený, má drobné lístky a kvete žlutými kvítky. Z jeho plodů se získává právě jojobový olej. Nicméně nejedná se olej v pravém slova smyslu, i přesto že je tak pojmenován. Jde spíše o tekutý vosk. Plody většinou obsahují kolem 50–60 % takového vosku, který taje již při pár stupních. S jojobovým olejem se tedy setkáme v jeho tekuté formě, kdy má nažloutlou až zlatavou barvu, jen mírnou vůni a jemnou voskovou konzistenci, která ovšem není vůbec hutná, ale spíše lehká a řídká.
Co se v jojobovém oleji nalézá?
Jojobový olej řadíme mezi nejcennější oleje. Obsahuje mnoho příznivých složek pro naši kůži, které jsou pěstící a vysoce výživné. Zajímavé je, že některé z nich jsou dokonce značně podobné látkám, jež přirozeně vytváří naše mazové žlázy. Díky tomu je pro naši pleť ideálním pečujícím produktem, dobře se do ní totiž vstřebává a vytváří přirozenou ochranou bariéru. Jeho schopnost dobře pronikat pokožkou je dána malou velikostí molekul, které se absorbují daleko lépe nežli u jiných olejů. Konkrétně je jojobový olej bohatý na estery mastných kyselin, vitamin A, E, skvalen, fytosteroly a minerální látky.
Jaké jsou přednosti jojobového oleje a jak jich můžeme využít?
Původní obyvatelé Kalifornie, Mexika a Arizony považovali jojobový olej za všelék. S oblibou ho nazývali jako tekuté zlato a pečovali s ním o pokožku, vlasy, rány a chránili se s jeho pomocí před slunečním zářením. Dnes může jojobový olej zastoupit hned několik kosmetických produktů najednou – tělové mléko, pleťový krém či dokonce některé odličovací prostředky.
Jojobový olej udržuje přirozenou hydrataci pokožky a zlepšuje její regenerační a hojivé schopnosti. Z tohoto důvodu se hodí jak pro běžnou péči o každý typ kůže, tak i pro mazání například jizviček, včetně těch po akné. Vhodný je rovněž na velice suchou, citlivou a podrážděnou pleť, která se při pravidelném používání tohoto oleje stává odolnější. Po natření nezanechává mastný film, zklidňuje namáhanou pokožku, zmírňuje zarudnutí a vyhlazuje. Pro jojobový olej je také specifické, že se s oblibou přidává do opalovacích produktů. Obsahuje totiž přirozený UV filtr. Využijeme ho však nejen při slunění, ale i v případě, že jsme se spálili.
Jojobový olej můžeme aplikovat taktéž na suché konečky vlasů, třepící se nehty, do koupele či na relaxační masáže. Hravě si poradí i s popraskanou pokožkou na chodidlech nebo naopak s velmi jemnou kůží u dětí. Olej můžeme využít také pro odličování pleti – naneseme malé množství, krouživý pohyby masírujeme, a poté opláchneme a dočistíme běžným způsobem. Pro vyživení aplikujeme již na čistou a lehce navlhčenou pokožku.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Allnature Jojobový olej z produktové řady oleju v BIO kvalitě a praktickém balení s kapátkem.

Ekologické přípravky na úklid, co všechno můžete vyzkoušet?
Ať už uklízíte denně, či jednou týdně, určitě vás potěší, že následující produkty jsou levné a pokud si je zakoupíte ve velkých baleních, ušetříte ještě více. Pro začátek si můžete pořídit pouze sodu, ocet a kyselinu citronovou a později případně svoje zásoby můžete rozšířit. Jedlá soda neboli soda bikarbona je bílý prášek, který je dobře rozpustný ve vodě a má zásadité pH. Možná ji znáte jako součást kypřících prášků nebo ji používáte do pečení samostatně. Ocet je nejlepší ten bílý, jelikož obsahuje 10% kyseliny octové, a je proto koncentrovanější. Navíc není dobarvený a nezanechá nikde skvrny. Kyselinu citronovou seženete v podobě krystalického prášku nebo jako již hotový roztok.

Chitosan na hubnutí, opravdu funguje??
Chitosan patří mezi poměrně novodobé doplňky stravy, ovšem jeho první poznatky byly objeveny zhruba před sto lety a to opět na území Asie konkrétně Japonska. Chitosan je využíván zejména v souvislosti s hubnutím a ztrátou hmotnosti. V dnešním blogu se podíváme na to, jak je to s hubnutím a dopňky stravy. Chitosan je typ vlákniny, konkrétně polysacharidu, získávaného z chitinu, který je bohatě zastoupen ve vnějších schránkách krabů, mušlí, krevet a jiných korýšů. Chitosan patří mezi přírodní nestravitelnou vlákninu, která dokáže na sebe navázat velké množství tuků a to až 6ti násobek své váhy.

Kurkumin a jeho vliv na zdraví??
Kurkumin je látka, jež se označuje také jako kurkumová žluť, turmerová žluť či diferuloylmethan. Ač nás tyhle názvy mohou zneklidnit, protože znějí poněkud uměle, jedná se o naprosto přírodní látku s množstvím schopností, jichž by bylo škoda nevyužít pro podporu zdravějšího těla a v boji proti neduhům. V ájurvédské a čínské medicíně je již delší dobu znám, a to kvůli širokému využití, které nám může podpořit – od jater, přes imunitu a krevní oběh až po klouby.