Jaké známe medicinální houby a proč je užívat?
O medicinální houby je stále větší zájem a dostávají se čím dál tím více na výsluní mezi všemi doplňky stravy pro podporu celkového zdraví těla. Východní medicína je zná už po tisíce let, proto nemusíte mít starosti, že by se jednalo o něco nového, co by nebylo dostatečně prozkoumáno. Přestože je asi nejvíce známá reishi, existuje početná řada dalších, a stejně tak zajímavých hub. Jestliže je vám toto téma blízké, tak čtěte dál a možná se dozvíte něco nového o jednotlivých druzích.
Co jsou medicinální houby?
Tímto slovním spojením je označováno dokonce více než 100 různých zástupců. Mají společné především to, že obsahují velké množství bioaktivních sloučenin, čímž se právě odlišují od běžných druhů, které možná i vy sbíráte a běžně zpracováváte do pokrmů. Část svých vlastností mají podobnou, ale po bližším zkoumání můžete zjistit, že každý druh má i svá vlastní specifika. Proto je dobré si před jejich užíváním zjistit podrobnější informace, protože správný výběr je základ úspěchu. Nebojte se je ani vzájemně kombinovat, mnohdy dosáhnete ještě lepšího efektu.
Proč vitální houby užívat?
Jak už jsme poukázali, medicinální houby obsahují spoustu prospěšných látek a ty mohou být v mnoha ohledech pro naše tělo ohromným přínosem. A to jak po fyzické stránce, tak i té duševní. Řadí se mezi adaptogeny, které zvyšují odolnost proti stresu. Podporují normální činnost orgánových soustav, psychickou rovnováhu a na základě četných studií také imunitní systém, za čímž stojí především tzv. betaglukany. To jsou polysacharidy, jež aktivují buňky zodpovědné za naši obranyschopnost. Ale to nejsou zdaleka jediné složky, které bychom našli, je jich totiž opravdu dlouhý seznam.
Jaké existují druhy?
Do skupiny medicinálních hub patří značně velký počet zástupců. Proto se postupně podíváme podrobněji na ty nejznámější z nich. O některých jste pravděpodobně už dokonce slyšeli, jiné pro vás možná budou zcela nové.
- Cordyceps sinensis (Housenice čínská) – je cizopasná houba parazitující na jistých typech larev a pocházející zejména z náhorních oblastí v Tibetu. Podporuje správné fungování imunitního systému, snížení míry únavy a vyčerpání, regulaci krevního tlaku a rovněž náležitou funkci celého kardiovaskulárního systému a jater.
- Hericium (Korálovec ježatý) – je stopkovýtrusná houba s domovem na asijském kontinentě. Je snadno odlišitelná svým vzhledem. Plodnice je kulatá a splývá z ní nespočet bílých až žlutohnědých třásní. Jedná se o chráněného jedince, nicméně doplňky stravy s ní mohou být skvělým prostředkem, jak podpořit obranné systémy organismu, činnost nervové soustavy, obnovu buněk, paměť, soustředění a psychickou rovnováhu.
- Reishi (Lesklokorka lesklá) – jedna z nejpopulárnějších hub vůbec. Jedná se o dřevokaznou houbu s nápadně lesklým hnědočerveným kloboukem. Napomáhá s neutralizací volných radikálů, a ochraňuje tak veškeré buňky našeho těla. Dodává energii, vitalitu a odolnost. Pyšní se výraznými imunomodulačními vlastnostmi a má pozitivní vliv na hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Využívána je také jako prostředek proti předčasnému stárnutí.
- Chaga (Rezavec šikmý) – opět cizopasný organismus, který prorůstá kmeny stromů. Určité schopnosti má podobné jako jiné medicinální houby. Často je však doporučován při zažívacích obtížích, jelikož zlepšuje funkci trávicího systému, stimuluje metabolismus a mírní zánětlivé procesy. Dále je efektivním antioxidantem a snižuje hladinu LDL cholesterolu.
- Maitake (Trstnatec lupenitý, Sírovec) – houba pocházející z Japonska, jež je jako ostatní zástupci přínosem pro imunitu a odolnost. Podílí se na snižování hladiny tuků v krvi, na zdraví cév a kardiovaskulární soustavy. Napomáhá proti únavě, nespavosti a psychickému vyčerpání.
- Shiitake (Houževnatec jedlý) – je přezdívána jako houba dlouhověkosti a běžně na ni můžete narazit jako na součást asijské kuchyně. Má antioxidační, antibakteriální a antivirový vliv a příznivě vyrovnává hladinu cholesterolu v krvi. Posiluje slezinu, žaludek a plíce.
- Polyporus (Choroš oříš) – je poměrně vzácná parazitická houba, která čerpá živiny pro své přežití z kořenů stromů. Její užívání je prospěšné pro močové cesty, jelikož má diuretické vlastnosti. Dále tlumí otoky a odvádí přebytečnou vlhkost z těla.
Z naší nabídky medicinálních hub na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7712035/

Tryptofan – proč je vhodná kombinace s vitaminem B6?
L-Tryptofan patří mezi esenciální aminokyseliny, což jsou látky nesmírně důležité pro správné fungování našeho těla. Konkrétně fungují jako stavební složky proteinů. Slovo „esenciální“ znamená, že si je naše tělo neumí samo vyrobit, a tak je musí přijímat vnějším způsobem – buď potravou, nebo v doplňcích stravy. L-tryptofan ve formě doplňku stravy jistě dobře znají všichni sportovci, kteří jej nejčastěji využívají ke zlepšení fyzického výkonu a regenerace. Tato esenciální aminokyselina je ale důležitá i zcela jiných důvodů. Zjistěte z jakých, a proč byste ji měli kombinovat s vitaminem B6.

Pravda o kotvičníku, co bychom o něm měli vědět?
Kotvičník zemní, tribulus terrestris nebo zelená viagra, všechny tyto názvy se používají pro rostlinku, která je možná svým vzhledem přehlédnutelná, ale ukrývá v sobě velký potenciál. Dokáže pomoci s celou řadou neduhů, s nimiž se potýká mnoho lidí. Ne však každý kotvičník zemní, co se prodává, má stejně dobrý efekt a každá část rostliny obsahuje jiné množství aktivních látek, zajišťující jeho požadovaný přínos pro zdraví. Stejně tak je důležité, kde se kotvičník zemní pěstuje a jaké má pro svůj růst podmínky. Existuje tedy mnoho faktorů ovlivňující jeho kvalitu, ale na co bychom se konkrétně měli zaměřit a co je důležité vědět?

Maca a Kotvičník zemní – je vhodné je kombinovat?
Maca peruánská a kotvičník zemní známý také jako tribulus terrestris jsou dvě odlišné bylinky, které toho ale mají hodně společného. Možná jste o nich už slyšeli a teď si kladete otázku, proč se doporučuje jejich kombinace. A právě na to vám odpovíme v následujících řádcích. otvičník zemní, známý pod latinským názvem (tribulus terrestris), je jednoletá bylina, s níž se můžeme setkat i u nás. Původně ale pochází z jihovýchodní části Asie. Poznat ji lze podle tmavě zelených listů řapíkatého vzhledu a jasně žlutého květu či ostnatých plodů. Maca peruánská, latinsky (Lepidium meyenii), je přízemní rostlina, která roste v nehostinných podmínkách peruánských And v nadmořské výšce kolem 3000–4000 metrů nad mořem. V takové výšce samozřejmě příliš rostlin neroste, a právě proto je úchvatné, jak se mace na kamenitých svazích skvěle daří.