Jaké má cordyceps účinky a další zajímavosti o této houbě
Cordyceps sinensis neboli housenice čínská je jednou z velice ceněných a také hodně využívaných medicinálních hub. Populární je dokonce již po několik tisíciletí. Jedná se o parazitickou houbu, která ke svému přežití potřebuje hostitele. V tomto případě se jedná především o larvy motýlů a můr. Ty nejdříve napadne a postupně je zcela pohltí. Odtud je odvozen i český název housenice, jelikož tato houba vypadá opravdu jako housenka.
Jaké má cordyceps účinky?
Cordyceps má široké spektrum účinků, které podpoří naši fyzickou i duševní stránku. Obsahuje totiž celou škálu bioaktivních sloučenin, jež jsou příznivé i pro náš organismus. V první řadě jsou důležité polysacharidy (betaglukany) a mannitol, ale svoji podstatnou roli hrají rovněž nukleosidy, nukleotidy, mastné kyseliny, enzymy, aminokyseliny, steroly nebo třeba antioxidanty. Každá z těchto složek má své pozitivní vlivy a dohromady se spojují ve velmi zajímavý a rovněž účinný komplex.
Má cordyceps nějaké nežádoucí účinky?
Pokud je cordyceps užíván v souladu s doporučeními a v přiměřených dávkách, bývá považován za bezpečný doplněk stravy, který je dobře snášen. Avšak jak to tak už bývá, každý organismus je unikát, a tudíž i případné reakce se mohou různit. Vedlejší účinky se však objevují zřídka a ve většině případů pouze v mírné podobě. Objevit se mohou především zažívací obtíže a nevolnosti. Těhotné a kojící ženy by se měly vždy před užíváním poradit s příslušným lékařem.
S čím nám může cordyceps pomoci?
Tato houba dokáže pozitivně ovlivnit mnoho orgánových soustav a systémů v těle. Je používán k celkovému posílení těla i mysli, podpoře regenerace a znovunastolení rovnováhy. Dle tradiční čínské medicíny je vhodným prostředkem pro komplexní harmonizaci a přispívá třeba také k ochraně jater nebo ledvin. Umí toho ovšem daleko více. My se proto konkrétněji podíváme na další oblasti, na které má cordyceps výrazně pozitivní vliv.
Podpora plic
Suplementování cordycepsu může významně zdokonalit funkci dýchací soustavy a zdraví jednotlivých jejích částí. Aplikuje se tudíž tradičně k posílení plic, což se uplatní třeba při řešení obtíží jako je dušnost, kašel, astma či jiných respiračních problémů, které mohou být taktéž chronického rázu. Zlepšovat může i samotné využívání kyslíku organismem. Podle tradiční čínské medicíny napomáhá snižovat množství hlenů, a proto se hodí i při nachlazení.
Imunita
Jedna z oblastí, se kterou jsou medicinální houby úzce spojovány. Cordyceps je tedy vynikajícím prostředkem pro zvýšení celkové odolnosti organismu a imunostimulaci. Zejména betaglukany totiž podporují aktivitu imunitních buněk, které jsou odpovědné za náležitou obranyschopnost. Tyto buňky pak dokáží lépe a efektivněji reagovat a následně identifikovat a likvidovat nežádoucí bakterie, viry a patogeny.
Vitalita, energie a plodnost
Cordyceps je považován za zdroj nového přívalu síly a vitality. Z tohoto důvodu se často používá například pro zlepšení výkonnosti a vytrvalosti a pro doplnění energie. Může mít také blahodárný efekt na plodnost, sexuální funkce nebo dokonce libido. Je přínosem taktéž pro hormonální rovnováhu, která je samozřejmě důležitá pro ženy i muže. Mimo jiné se řadí mezi hodnotné adaptogeny, jež zvyšují odolnost organismu proti stresu.
Srdce
Tato houba je dokonce příznivá pro celý kardiovaskulární systém, zlepšení srdeční funkce a průtoku krve cévním řečištěm. Tím se významně snižuje riziko různých kardiovaskulárních onemocnění, které jsou v naší zemi poměrně častým problémem. Pokud máte k takovým onemocněním předpoklady, není na škodu užívat cordyceps z preventivního hlediska. Využíván je také při nepravidelném srdečním tepu neboli arytmii.
Za jak dlouho začne cordyceps působit?
Opět velice individuální záležitost. Záleží na konkrétní reakci vašeho těla, citlivosti a momentálním zdravotním stavu. Výsledky se ovšem samozřejmě nedostaví okamžitě po první dávce. Cordyceps můžete ovšem bez obav užívat dlouhodobě. Nicméně za efektivní se považuje suplementace 5 dní v týdnu, po nichž následuje 2 dny přestávka. Po delší době (cca půl roku) je vhodné udělat přestávku delší. Vždy ale v první řadě poslouchejte své vlastní tělo, které vám v mnohých ohledech samo napoví.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS
Zdroj:
Cordyceps spp.: A Review on Its Immune-Stimulatory and Other Biological Potentials - PMC [online]. [cit. 17. 07. 2024]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7898063/

Methionin pro lepší růst vlasů?
Methionin je látka, o které možná ani nevíte, že je pro náš organismus důležitá, nebo jste o ní dokonce nikdy neslyšeli. Jedná se přitom o aminokyselinu, jež má klíčovou roli v řadě fyziologický procesů, jako je například syntéza bílkovin či rozkládání tuků. Jestli jste ale o něm přece jen něco zaslechli, možná to bylo ve spojitosti s podporou růstu vlasů. A není tomu jen tak, jelikož je v tomto ohledu tato aminokyselina zásadní

Maca peruánská a její neuvěřitelná přírodní síla!!
Maca patří mezi jednu z nejstarších bylin na světě, již starověcí Inkové ji využívali pro své blahodárné účinky, zejména v posilování psychické a fyzické odolnosti, dodání energie a samozřejmě nesmíme zapomenout na její silné afrodiziakální účinky působící jak na ženy, tak muže. Maca peruánská, peruánská viagra či královna And a mnoho dalších přezdívek si získala během staletí tato malá, ale přesto velmi významná bylina. Maca je mála bylina připomínající řepu, která dorůstá do výšky 10-15 cm, přičemž nejdůležitější částí této byliny je kořen o velikosti cca 5 cm.

Jojobový olej a jeho výhody?
Jojobový olej pochází z rostliny nazvané jako Simmondsia chinensis, česky Simondsie čínská neboli jojoba kalifornská. Náleží do čeledi jojobovitých a je jediným druhem, který sem patří. Jedná se o keř, jež rostl původně na vyprahlé Sonorské poušti v Kalifornii. Jojobový olej řadíme mezi nejcennější oleje. Obsahuje mnoho příznivých složek pro naši kůži, které jsou pěstící a vysoce výživné. Konkrétně je jojobový olej bohatý na estery mastných kyselin, vitamin A, E, skvalen, fytosteroly a minerální látky.