Jaké doplňky stravy zařadit v podzimním období?
Podzim je pro někoho oblíbenou částí roku, pro jiného je spojen spíše s prvním nachlazením. Tato doba totiž přináší všemožné změny, které ale mohou zásadně ovlivnit naši fyzickou stránku i mysl. S úbytkem světla a příchodem chladnějšího počasí je důležité se o tělo dobře starat a také posilovat imunitu. Dnes se proto zaměříme na to, jak optimálně připravit organismus na podzimní měsíce a jaké doplňky stravy mohou v tomto období podpořit vaše zdraví.
Jak nejlépe připravit tělo na podzim?
Prvním krokem je samozřejmě životospráva. Kvalitní jídelníček je pro organismus zásadní. V tomto období můžete využívat sezonní zeleniny a ovoce, které obsahují spoustu důležitých živin. Pohyb je významný i na podzim, nicméně myslete i na odpočinek, aby mělo tělo dostatek času na regeneraci. Nezapomínejte rovněž větrat místnosti a udržujte optimální vlhkost vzduchu. V přílišném vlhku se totiž bakteriím a virům daří mnohem lépe. Zařadit můžete také různé doplňky, jež podpoří odolnost a správné fungování vašeho organismu.
Vitaminy, minerály a stopové prvky
Vitaminy a minerální látky jsou zcela nepostradatelné. Pokud jedna z těchto složek chybí, pravděpodobně se to časem projeví i na vašem zdraví. Na podzim se zaměřte zejména na dostatečný přísun vitaminu C, který je potřebný pro správnou tvorbu a fungování imunitních buněk, můžete navíc sáhnout po jeho zcela přírodní variantě – acerole. Dále byste měli doplňovat vitamin D, jelikož méně slunečního záření znamená i méně tohoto vitaminu. Zařadit můžete rovněž vitamin A, E nebo B-komplex. Z minerálů je pro imunitu a ochranu buněk nezbytný především selen, zinek, hořčík a železo.
Medicinální houby
Tyto houby se odlišují od ostatních tím, že obsahují opravdu vysoké množství bioaktivních sloučenin, které jsou prokazatelně prospěšné. Nejpopulárnější je v poslední době hlavně cordyceps a reishi, které jsou pro obranyschopnost, výkonnost, vitalitu a harmonizaci těla a duše tím pravým kandidátem. Skvěle vám poslouží i shiitake, která je antibakteriální, antivirová a posilující. Vyzkoušet můžete také hericium. To totiž kromě podpory obranných mechanismů, zlepšuje činnost nervové soustavy, obnovuje buňky a prospívá psychické rovnováze. Zajímavý je taktéž coriolus, jenž má imunostimulační a antioxidační vlastnosti a podporuje vylučování toxinů a regeneraci.
Bylinky
Bylinek je na výběr opravdu mnoho, pořídit si je můžete samostatně nebo dokonce v různých kombinacích. Skvělým pomocníkem je třeba lichořeřišnice. To je rostlinka, která je považována za přírodní antibiotikum, má antibakteriální a protiplísňové schopnosti a poslouží při zánětech močového ústrojí či dýchacích cest. Přirozenou obranyschopnost zlepšuje také rozmarýn a oregano. Protizánětlivé vlastnosti vám zase přinese třeba kurkuma nebo zázvor. Vitamin C můžete doplnit za pomoci rakytníku a šípku.
Probiotika
I když se vám možná zdá, že probiotika nemají s tímto tématem nic společného, tak opak je pravdou. Imunita je opravdu úzce spojena se zdravím zažívacího traktu. Pokud je některá ze součástí trávícího ústrojí v nepořádku, je možné, že se to projeví právě také na obranné schopnosti vašeho těla. A zde hrají roli právě prospěšné bakterie, které jsou běžnou a potřebnou součástí trávicího systému – probiotika. Mají řadu významných úkolů, napomáhají například s rozkladem a vstřebáváním živin. Důležitá jsou taktéž prebiotika, jež slouží jako výživa probiotik.
Jak si doplňky stravy vybírat?
Pokud máte v plánu doplňky stravy skutečně zařadit, měli byste se zajímat o jejich kvalitu, formu a množství aktivní látky. Jestliže se totiž rozhodnete investovat do svého zdraví, je potřeba, aby zvolené produkty fungovaly a nejednalo se o pouhé vyhazování peněz. Ujistěte se, že se v jedné dávce nachází dostatečné kvantum. U medicinálních hub se zaměřte na obsah polysacharidů. U vitaminů a minerálů si nejprve zjistěte formu – vyhněte se anorganickým formám, které se hůře vstřebávají a sáhněte raději po organických či chelátových.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka,DiS
Zdroj:
Special Issue Judith M. Rollinger, Elke H. Heiß: Structural Characterization, and Antioxidative and Anti-inflammatory Activities of Phylloxanthobilins in Tropaeolum majus, a Plant with Relevance in Phytomedicine - PMC [online]. [cit. 26. 09. 2024]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC11156495/

Doplňky stravy na podporu erekce, jaké vybrat??
Doplňků stravy na podporu erekce je na českém trhu nespočet. Jejich velkou výhodou je to, že jsou dostupné bez lékařského předpisu a při jejich správném užívání nehrozí žádné závažné vedlejší účinky, což například u léků s účinnou látkou sildenafil (viagry) nelze tvrdit.

Na co je dobrý resveratrol?
Resveratrol je sloučenina, která se stala v posledních letech středem pozornosti, díky svému prospěšnému vlivu na zdraví člověka. Jedná se totiž o skvěle fungující antioxidant, jež ocení nejen naše buňky. Resveratrol náleží mezi polyfenoly. To je skupina chemických látek, jež se přirozeně vyskytuje v celé řadě rostlin. Takové sloučeniny neobsahují rostliny jen tak, ale mají v nich svůj jasný účel. Nejen že mohou dodávat specifickou barvu, chuť či vůni, ale jsou určeny také k ochraně před možnými nepříznivými vlivy.

Ricinový olej – jak a na co ho používat?
Ricinový olej je hustý, přírodní a všestranný olej, který se používá pro kosmetické účely. Má totiž řadu blahodárných efektů téměř na celé tělo. Vyznačuje se třeba svými značnými regeneračními, hojivými a hydratačními schopnostmi a nanášet ho můžeme kromě pokožky těla i na vlasy a řasy. Ricinový olej je získáván z rostliny nazývané skočec obecný (Ricinus Communis). Někdy je také označován pouze jako ricinovník. Hojně roste i v našich končinách a dorůstá se výšky do 3 metrů. Ricinový olej tvoří z největší části nenasycené mastné kyseliny, kde nejvyšší podíl patří kyselině ricinoolejové, menší zastoupení má pak například kyselina olejová a linolová. Obsahuje i některé fytosteroly, minerální látky či vitaminy. Jde třeba o vitamin E, který je známý svojí blahodárností na kůži a v boji proti stárnutí.