Jak zvýšit plodnost a podpořit libido? Kotvičník a Maca jsou jasnou volbou.
Nízké libido či neplodnost trápí neustále dost mužů i žen. Může jít pouze o krátkodobou záležitost, která je spojena s momentální životní situací, větším přílivem stresu, přílišnou vytížeností v pracovním a rodinném životě nebo chvílí, kdy jsme zkrátka ze všeho vyčerpaní. Toto období si zažilo možná více z vás, ovšem pokud se jedná o přechodnou dobu, je to zcela normální. Většina takovýchto problémů pak zmizí spolu s odezněním stresu nebo vyčerpanosti organismu. V případě, že se ale s určitými obtížemi potýkáte dlouhodobě, je vhodné se zaměřit na životní styl a jeho jednotlivé aspekty. Nápomocné mohou být také nejrůznější bylinky a přírodní preparáty z nich. Mluvíme tu třeba o kotvičníku zemním a mace peruánské. Ty totiž dokáží být v této oblasti nadmíru efektivní.
Jaké mohou být příčiny sníženého libida a plodnosti?
Nízké libido se vyznačuje nezájmem o jakýkoliv druh sexuální aktivity a jeho nenadálý pokles nebývá jen tak bez příčiny. Je potřeba si ujasnit, jestli je to pouze reakce na aktuální situaci, kdy toho máte na bedrech příliš mnoho či je to vyvolané některými druhy léků, na které si vaše tělo musí nejprve zvyknout nebo se jedná o problém, jenž se s vámi táhne již řadu měsíců bez zjevného důvodu. Z léčiv se to může týkat především různých antidepresiv. Dále pokles libida nebo neplodnost může způsobovat řada onemocnění, hormonální změny, životní styl (nevhodná stravy, kouření, alkohol) a psychologické příčiny jako jsou úzkosti, deprese, traumata a v případě sexuality také předchozí negativní zkušenost.
Jakými způsoby podpořit plodnost a zvýšení libida?
Pokud se jedná o onemocnění, je nutné vyhledat odborníka. Ten vám poradí nejlépe. Jestliže si ovšem nejste vědomi toho, z čeho daný problém pramení, je dobré začít přemýšlet od úplného základu. Vše začíná u zdravého životního stylu. Nadmíra tučných a zpracovaných jídel, alkoholu, cigaret, obezita, nedostatečný pitný režim a pohyb, to jsou věci, jež náš organismus zatěžují po všech stránkách. Po delší době se to může odrazit právě i na našem sexuálním životě či plodnosti. Nutný je rovněž odpočinek a snaha o snížení stresu. To nebývá vždy lehké, ale věnujte se věcem, které vás baví, dostatečně spěte a snažte se na této vaší stránce co nejvíce pracovat. Pomocníky však naleznete dokonce v přírodě. Existuje totiž mnoho rostlinek, které kladně ovlivňují sexualitu a plodnost. My se dnes zaměříme na dvě z nich – kotvičník zemní a macu peruánskou.
Kotvičník zemní (Tribulus terrestris)
Kotvičník zemní je v dnešní době již velmi populární, a z tohoto důvodu i hojně prozkoušený s řadou pozitivních zkušeností. Jedná se o nenáročnou bylinu se žlutými květy, která obsahuje velké kvantum prospěšných biologicky aktivních látek. Především přítomné saponiny, ale i komplex veškerých látek dohromady, má příznivý vliv na celou reprodukční soustavu u žen a mužů. Podporuje zdravou činnost pohlavních orgánů, jejich lepší prokrvení a sexuální vitalitu. U mužů napomáhá zvyšovat úroveň mužského pohlavního hormonu testosteronu a zlepšovat spermatogenezi. U žen vyrovnává hladinu estrogenu a je přínosem například také v období menopauzy.
Maca peruánská (Lepidium meyenii)
Maca peruánská je blahodárná rostlina, ze které mohou opět profitovat muži i ženy. Využívá se zejména jejího kořene, jež může připomínat řepu. Stejně jako v kotvičníku v ní nalezneme opravdu spoustu zajímavých látek. Maca je užitečná pro hormonální systém, protože dokáže srovnávat hladinu hormonů – estrogenu, progesteronu i testosteronu. Podporuje sexuální touhu a dodává nový příval energie. Mužům je prospěšná pro kvalitu a množství spermií a u žen je dále pozitivní pro zdravé fungování vaječníků a potlačení nepříjemných projevů způsobených klimakteriem.
Kotvičník a Macu lze podle libosti kombinovat, složky v nich obsažené se totiž chovají synergicky. Jejich společné užívání je tedy dokonce velice efektivní. Výrazněji tak podpoří nárust libida, plodnosti a funkci mnohých orgánových soustav.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS

Na jaké složky kromě polysacharidů se u reishi zaměřit?
Reishi je asi jednou z nejznámějších medicinálních hub u nás, nebo možná dokonce na celém světě. Můžeme na ni často narazit i pod dvěma dalšími názvy – lesklokorka lesklá či Ganoderma Lucidum. V tradiční čínské medicíně je uznávaná už více než 4 tisíce let.

Rybí, hovězí či vepřový kolagen a jak ho správně vybrat??
Rybí (mořský) kolagen se získává z ryb a měkkýšů, díky své nižší molekulové hmotnosti se využívá v kosmetickém průmyslu k výrobě krémů proti stárnutí pleti. Mořský kolagen je totiž mnohem vstřebatelnější a využitelnější tělem než kolagen vepřový či hovězí.

Kyselina hyaluronová ve formě séra nebo kapslí?
Kyselina hyaluronová má v posledních letech čestné místo v rozličných produktech z oblasti proti stárnutí, vráskám a na hydrataci. Nalezneme ji jako součást přípravků pro péči zvenčí, jako jsou krémy, intenzivnější séra, a dokonce i třeba v šamponech nebo make-upu.