Jak se projevuje nedostatek trávicích enzymů?
Nedostatek trávicích enzymů může mít mnoho příčin, ale také spoustu různých projevů. Pokud vás často trápí obtíže v oblasti zažívacího traktu, je zde možnost, že zodpovědnost na tom nesou právě oni. Jsou totiž pro nás zcela nepostradatelné, a to stejně jako například probiotika a prebiotika. Správné zažívání je ale dokonce důležitější, než byste si možná mysleli a úzce souvisí i s jinými systémy našeho těla. Odvíjí se od něho třeba i náš imunitní systém. Jestliže je tedy v nepořádku mikrobiom, je pravděpodobné, že se to velmi brzy projeví i na vlastní obranyschopnosti těla. Jak ale vůbec poznat, že trávicí enzymy chybí?
Co jsou to enzymy?
Tyto látky jsou vlastně organické molekuly, a to nejčastěji bílkovinové povahy, které slouží jako katalyzátory. To znamená, že vstupují do různých životně důležitých chemických reakcí, urychlují je a umožňují jejich náležitý průběh. Nachází se ve všech živých organismech a mohou být buď jednoduché nebo složené. Za běžných podmínek se produkují zcela přirozeně, existují však faktory, jež je mohou zásadně, a především záporně, ovlivnit. Existuje dokonce několik tisíc rozličných enzymů. Ty se dělí do 7 základních tříd – oxidoreduktázy, transferázy, hydrolázy, lyázy (syntázy), izomerázy, ligázy (syntetázy) a translokázy. Trávicí enzymy patří konkrétně mezi hydrolázy.
Kde se trávicí enzymy tvoří?
Trávicí enzymy jsou biologicky aktivní látky, které se produkují napříč celou gastrointestinální soustavou. Samotný proces trávení je nicméně složen ze dvou druhů zpracování. Mechanického a chemického. První z nich zahrnuje třeba žvýkání, polykání, stahy žaludku a posouvání potravy. Trávicí enzymy jsou součástí toho chemického, kde je spolu s nimi přítomna ještě kyselina chlorovodíková. Valná většina enzymů je tvořena slinivkou břišní, určité se ovšem vytváří také v žaludku, tenkém střevě nebo dokonce již v ústech, kde jsou obsaženy ve slinách. Proto celý proces započíná už tam, a ne až v žaludku, jak si většina lidí myslí.
Jaké známe trávicí enzymy?
Tyto katalyzátory jsou významné zejména pro rozklad potravy na menší celky, které náš organismus pak daleko jednodušeji využije. Napomáhají taktéž transportovat molekuly, jsou potřebné pro náležitou absorpci živin a zlepšují metabolické funkce. Zástupců je však skutečně mnoho, lze je ale rozřadit do určitých skupin, a to dle toho jaký druh živiny konkrétně rozkládají. Pro štěpení sacharidů jsou nepostradatelné amylázy, laktázy a celulázy. O tuky se starají lipázy a proteázy se zase účastní přeměny bílkovin na jednotlivé aminokyseliny. Existují ovšem i takové trávicí enzymy, jež jsou přítomné především v potravinách a mají na naše zdraví rovněž velice pozitivní vliv. Mluvíme tu například o bromelainu (ananas) či papainu (papája).
Co může negativně ovlivnit tvorbu enzymů?
Je několik faktorů, na které bohužel vliv nemáme. Jedná se třeba o stárnutí, protože s přibývajícím věkem může docházet samovolně ke snižování přirozené produkce trávicích enzymů. Dále to mohou být chronická onemocnění, teplota nebo úroveň pH. Neblaze může působit také chronický stres, průmyslově zpracované potraviny a nevhodná skladba jídelníčku, pití příliš vysokého množství alkoholu nebo konzumace ve spěchu, kdy velmi málo žvýkáme. Svou roli může sehrát rovněž dlouhodobý nedostatek kvalitního spánku.
Jaké jsou příznaky nedostatku trávicích enzymů?
Poznat deficit trávicích enzymů může být poněkud složité, nemusíte tudíž hned poznat, že se jedná právě o ně. Symptomy jsou totiž často podobné, jako když chybí probiotika či prebiotika. Mezi nejčastější projevy patří žaludeční obtíže, plynatost, průjem či naopak zácpa. Napoví vám rovněž opakované pálení žáhy nebo reflux, kdy se natrávená potrava a kyselé šťávy mohou vracet přes jícen zpět do úst. Běžné jsou i těžkosti po jídle, pocity plnosti, výkyvy hmotnosti a větší sklony ke zvracení. Později se může dostavit únava a slabost. Zhoršená vstřebatelnost veškerých důležitých živin má za následek vypadávání vlasů, zhoršení kvality nehtů a různorodé kožní obtíže.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8001875/

Kurkumin – zdraví prospěšná látka, které je i součástí koření
Kurkumin nebo také curcumin patří do skupiny polyfenolů, což jsou rostlinné sloučeniny s antioxidačním účinkem na organismus. Podle některých studií lidskému zdraví prospívají i pouhé dvě lžičky sušené kurkumy denně. Problém ale spočívá v tom, že kurkumin je špatně rozpustný ve vodě a má nízkou biologickou dostupnost. Lepší ho je proto užívat společně s tuky, na které se naváže, podobně jako vitamin A.

Cordyceps sinensis, proč je důležitý obsah mannitolu?
Cordyceps sinensis, či housenice čínská, to je houba tolik vzácná a ceněná, že kdysi mohla být využívaná pouze v císařském paláci. V dnešní době je již dostupná pro všechny a neodmyslitelně patří k tradiční čínské medicíně a je oblíbená i v jiných končinách světa, a to dokonce také u nás. Má totiž opravdu široké spektrum vlastností, kterých by bylo škoda nevyužít. Za všechnu její blahodárnost vděčíme aktivním látkám, jichž tato houba poskytuje opravdu mnoho. Každá obsažená složka má jiný přínos – může se jednat o příznivý vliv na plíce, ledviny, imunitní systém a další části našeho organismu. Cordyceps sinensis je parazitující houba, to znamená, že aby se mohla vůbec vyvíjet, potřebuje hostitele, kterým jsou konkrétně housenky či larvy. Odtud pochází i její další jméno housenice čínská. Někdy se určitě setkáme s označením Cordyceps CS-4, což je název pro uměle pěstovanou houbu, jež ale vykazuje stejně skvělé vlastnosti jako ta, co přirozeně roste ve volné přírodě.

Ashwagandha a její účinky na zdraví?
Ashwagandha nebo také vitánie snodárná je rostlina, která obsahuje široké spektrum bioaktivních sloučenin, z nichž může mít velký užitek i naše tělo. A přesně z tohoto důvodu se z této byliny začali vyrábět doplňky stravy, jež se staly poměrně rychle populárními.