Jak rychle a přirozeně dodat tělu energii?
Únava je zcela běžnou součástí našeho života. Organismus nám tak dává najevo, že potřebuje trochu zvolnit, odpočinout si a zregenerovat. Většinou ji pociťujeme ve večerních hodinách, po náročných aktivitách nebo fyzických výkonech. A to je naprosto v pořádku. Mnoho lidí ale trpí únavou častěji, pociťuje výrazný pokles energie i během nenáročného dne a bez zjevné příčiny. Základem je určitě dostatečně dlouhý, pravidelný a nepřerušovaný spánek, který ale bohužel spoustu lidí nemá. Nicméně existuje jeden pomocník, jenž vám dodá novou energii. Mluvíme tady o guaraně, exotické rostlině, která má ovšem i jiné benefity. Pokud chcete vědět více o tom, jak guarana funguje nebo jak se liší od klasické kávy, čtěte dále.
Guarana a její blahodárná semínka
Guarana, Paulinie nápojná či latinsky Paulinia cupana, je stálezelená popínavá rostlina, kterou bychom našli hojně růst především v Brazílii a Venezuele. Dorůstá do výšky až 12 metrů, má oválné listy a tvoří trsy nenápadných bílých či žlutých květů. Za pozornost však stojí spíše její plody se semeny. Ty mají charakteristický vzhled. Plody jsou červené a každá bobule ukrývá jedno velké černé semeno. Plody při dozrávání pomalu praskají a semínko je pomalu vytlačováno na povrch, než je zcela zřetelně vidět. V říjnu a listopadu se pak postupně sklízí, semínka se vyloupnou ven, usuší se a připravují na další zpracování.
Semena obsahují celou řadu aktivních látek, proto se využívají právě ty. Zastoupeny jsou zejména různé stimulanty. Jedná se o kofein, theobromin a theofylin. Je v nich také vysoký podíl antioxidantů jako jsou například katechinové třísloviny. Najdeme však i některé mastné kyseliny, aminokyseliny, purinové alkaloidy, saponiny, vitamin C, vápník, železo, hořčík, draslík, selen a pryskyřici.
Guarana a příval nové energie
Vzhledem k tomu že guarana obsahuje značné množství stimulantů, je jasné, že to jsou právě ony, kdo napomůžou s novou várkou energie. Kofein zná asi opravdu každý. Ovšem většinou si ho spojí s kávou. Guarana i káva jsou oba přírodní zásobárnou kofeinu, nicméně z jakého zdroje takový kofein pochází, je v tomto případě dost podstatné.
Po vypití šálku kávy nastupuje energie téměř okamžitě, ale efekt z ní nevydrží moc dlouho a můžeme únavu pocítit zase opět velmi brzy. Kofein v guaraně se chová odlišně. Nejen že ho má v sobě několikanásobně větší množství, ale vzhledem k tomu, že je vázaný na třísloviny, je uvolňován postupněji. To znamená, že povzbuzení cítíme pozvolněji, ale načerpaná energie nám vydrží o to delší dobu. To je pro naše tělo dokonce šetrnější. Guarana je tedy skvělou alternativou, jak přírodní cestou zvýšit produkci energie, organismus stimulovat, a potlačit tak případnou únavu a vyčerpání.
Ostatní prospěšné schopnosti guarany
Guarana však dokáže i jiné zajímavé věci. Nemá totiž pozitivní vliv pouze na fyzickou stránku, ale taktéž na tu psychickou. Zlepšuje mentální odolnost, vitalitu, vyrovnanost a odbourává stres. Podpoří koncentraci, paměť a další důležité kognitivní funkce. Využití má i při žaludečních obtížích, zhoršeném trávení, pro zrychlení metabolismu, a navíc má protizánětlivé vlastnosti. Guarana ale není nijak nový objev. Domorodé kmeny v jižní Americe znali její pozitiva již dříve. S jejím použitím totiž mírnili bolesti hlavy, migrény a horečky. Považovali ji také za přírodní afrodiziakum a diuretikum (močopudné vlastnosti).
Jestliže je u vás únava na denním pořádku či jen procházíte náročnějším obdobím, je guarana možná to pravé pro vás. Koupit ji můžete v podobě prášku nebo kapslí. V případě prášku však musíte počítat s výraznější hořkou chutí. Guarana se doporučuje užívat ráno či v dopoledních hodinách, nejpozději však 8-10hod před spaním.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc.Michaela Fulínová

Jaký je rozdíl mezi krilovým a rybím olejem?
Omega 3 mastné kyseliny jsou esenciálními látkami, a my je proto musíme do organismu dodávat z různých vnějších zdrojů. Pokud pravidelně nekonzumujete ryby ani mořské plody, je značně pravděpodobné, že jich nepřijímáte dostatek.

Jak působí reishi na organismus?
Reishi, označována také jako lesklokorka lesklá, je jednou z mnoha vitálních hub, které mohou velice dobře posloužit našemu zdraví. Je to dřevokazná chorošovitá houba, jenž má nápadně lesklou a červenohnědou plodnici půlkruhovitého tvaru. Našli bychom jí především na listnatých stromech.

Proč je vhodné kombinovat quercetin s bromelainem a vitaminem C?
Quercetin (kvercetin) je přírodní sloučenina, která může mít při pravidelném užívání pozitivní vliv na náš organismus a jeho některé funkce. Může být prospěšný pro buňky, snižovat neblahé dopady kyslíkových radikálů nebo okolního prostředí, a dokonce má vlastnosti, jež nám mohou být nápomocné při alergiích. V rozličném množství se quercetin zcela určitě nachází ve vaší stravě, tedy za předpokladu, že se nijak striktně nevyhýbáte konzumaci ovoce a zeleniny. Kvercetin je tudíž jistě látka velmi příznivá, a k tomu ještě čistě přírodní. Je ovšem dobré ho kombinovat navíc s bromelainem a vitaminem C. Proč tomu tak ale je?