Jak podpořit paměť, myšlení a koncentraci?
Myšlení, paměť, soustředění a další funkce mozku jsou naší přirozenou součástí, jelikož je využíváme každý den. Mozek je jedním z nejdůležitějších a nejsložitějších lidských orgánů. Je v nepřetržitém provozu, kdy neustále přijímá impulzy z celého našeho těla, a naopak je zpětně vysílá. Z tohoto důvodu je vhodné udržovat mozek v dobré kondici, protože na něm závisí nejen řízení těla, ale právě i paměť a koncentrace. Veškeré tyto mentální děje probíhají v různých částech mozku, ale jsou navzájem úzce propleteny. Jednou z možností, jak činnost mozku zlepšit, je ženšen pravý. Tato blahodárná bylinka má totiž spoustu pozitiv, kterých by bylo škoda nevyužít. Více o paměti, myšlení a ženšenu se dozvíte v dnešním článku.
Jak funguje naše myšlení, koncentrace a paměť?
Kognitivní či poznávací funkce je souhrnné označení pro funkce, díky kterým můžeme vnímat okolní svět, reagovat na něj, učit se, přemýšlet a přizpůsobit se. Zahrnuje paměť, koncentraci (pozornost), rychlost zpracovávání informací, rozhodování, řečové schopnosti, rychlost myšlení nebo dokonce také prostorovou orientaci. Samotné myšlení je nejsložitějším kognitivním procesem, kdy dochází ke zpracovávání a využívání informací. Patří sem jak myšlení konkrétní (probíhá při manipulaci s reálnými objekty) názorné (představím si, co by jak šlo udělat) tak abstraktní (možnost uvažovat nad rámec toho, co fyzicky vidíme, rozpoznávat vzorce, analyzovat atd.). Paměť je pak schopnost vštěpovat si, uchovávat a aplikovat informace na základě zkušenosti a koncentrace je soustředění naší mysli určitým směrem. Všechny tyto funkce lze jistými prostředky zlepšovat.
Čím můžeme efektivně podpořit mozkové funkce?
Kognitivní funkce je potřeba trénovat stejně jako svaly. Důležitost toho roste společně s věkem, kdy dochází ke zpomalení obnovy mozkových neuronů a může přijít například častější zapomínání a další obtíže. Je však dobré myslet i na prevenci. Způsobů, jak poznávací procesy zdokonalit, je vícero. Výborným pomocníkem mohou být rozličné mentální hry, křížovky, kvízy, hlavolamy, četba, kreativní činnosti a učení se nových věcí. Mějte ovšem na paměti, že svůj význam má také relaxace, odpočinek a dostatečný spánek. Negativní vliv pak může mít stres, alkohol, nadměrná únava, některé léky a choroby či samozřejmě přibývající věk. Nicméně podpořit mozek můžeme i jinak, a to za pomoci přírodních doplňků stravy. Třeba těmi se známou rostlinkou nazývanou jako ženšen pravý.
Ženšen pravý, co umí a jaké v něm nalezneme látky?
Ženšen pravý (Panax Ginseng, Všehoj léčivý) je vytrvalý a roste zejména na východě Asie. Nad zemí vytváří řapíky s listy, květy a později taktéž plody. Důležitá část ženšenu se však nachází pod zemí. Kořen bývá až 20 cm dlouhý, béžový a obsahuje rozmanité spektrum bioaktivních látek. Najdeme v něm vitaminy B a C, draslík, fosfor, polysacharidy, peptidy, antioxidanty, třísloviny a velice zajímavé saponiny. Jedná se především o tzv. ginsenosidy. Ženšen je právě díky takovým složkám příznivý pro psychickou odolnost. Zvyšuje rovněž soustředění, zlepšuje duševní funkce a je prospěšný jak pro krátkodobou, tak i dlouhodobou paměť. Je tedy vhodný pro posílení všech kognitivních procesů.
Koncentrace ženšenu – jakou nejlépe zvolit?
Pokud se rozhodnete, že je ženšen pro vás ten pravý, měli byste vědět, že existují jeho různé koncentrace. Ty jsou založeny na obsahu ginsenosidů – tedy ženšenových saponinů, které jsou v ženšenu zásadní. Jejich množství by mělo být uvedeno, jen tak budete mít totiž jistotu, kolik jich produkt v sobě má. Základní varianty obsahují kolem 4 % ginsenosidů, koncentrovanější pak i 80 %. Vyšší koncentrace nám poskytne rychlou a výraznou podporu celého našeho organismu včetně zmíněných funkcí mozku. Skvělý je například v případě, kdy již v této oblasti pociťujeme určité obtíže. Nedá se ovšem říct, že by levnější varianta se 4 % byla něčím špatná, hodí se zejména na dlouhodobé užívaní a bude skvělým pomocníkem v rámci prevence.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc.Michaela Fulínová

Spánek, jak podpořit jeho kvalitu?
Spánek je velice podstatnou částí našeho života. Zabírá i jeho velký díl a jeho kvalita dokáže ovlivnit celou řadu jiných procesů v těle. Mnoho lidí se v rámci péče o svoje zdraví zaměřuje na vyváženou stravu a pravidelný pohyb, ovšem spánek je stejně tak důležitý. Bohužel kvalitní a dostatečný spánek není v dnešní době samozřejmostí a dokáže ho narušit spousty faktorů, které si ani neuvědomujeme. Pokud se cítíte často unavení, málo spíte, běžně se uprostřed noci budíte a ráno se probouzíte nevyspalí, je pravděpodobné, že váš spánek není kvalitní a něco ho narušuje

Kyselina fytová a proč si na ni dát pozor?
Kyselina fytová patří mezi tzv. antinutriční látky. To jsou složky potravin rostlinného původu, které se v nich nachází zcela běžně, ovšem snižují nutriční neboli výživovou hodnotu těch potravin, v nichž jsou přítomny

Ženšen pravý, proč je důležité sledovat obsah ginsenosidů?
Ženšen pravý je vytrvalá rostlina, která je součástí mnoha přírodních přípravků. Pro svoje vlastnosti je totiž pro lidské tělo velmi blahodárná. Ženšenu však existuje více druhů a někdy může být těžké se vyznat jen v samotných názvech.