Hlíva ústřičná jako doplněk stravy – jaká koncentrace je nejvhodnější?
Hlíva ústřičná, latinsky Pleurotus ostreatus, je dřevokazná houba obsahující cenné látky podporující imunitní systém. Svým tvarem a barvou připomíná ústřice, což vysvětluje její české pojmenování. Jako jedna z mála medicinálních hub roste také na území Evropy včetně České republiky. V čem tkví její hlavní přínos pro lidský organismus a jak poznat kvalitní doplněk stravy s hlívou ústřičnou? To a mnohem více, vám prozradíme v následujícím článku.
Jak hlíva ústřičná vypadá a kde roste?
Hlíva ústřičná je jedlá houba, která parazituje na kmenech a pařezech listnatých stromů. Klobouk má hladký a šedavě zbarvený v závislosti na vzdušné vlhkosti. Zajímavé je na ní to, že roste v trsech střechovitě posázených nad sebou a jako pravá dřevokazná houba dovede ze dřeva přijímat různé prospěšné látky.
Plodnice hlívy ústřičné je možné použít čerstvé či nasušené do omáček nebo polévek. Chuť mají lehce nasládnou a vůni typicky houbovou. Jelikož ale hlíva ústřičná roste od teplých jarních dnů do listopadu, jejího pozitivního vlivu na imunitní systém si právě v období, kdy ho naše tělo potřebuje ze všeho nejvíce, příliš neužije. Proto také vznikly doplňky stravy s hlívou ústřičnou. Při jejich výběru je ale potřeba hlídat koncentraci polysacharidů a kvalitu zpracování.
Jak vybrat ideální doplněk stravy s hlívou ústřičnou?
Důležitou složkou hlívy ústřičné, stejně jako u jiných medicinálních hub, jsou polysacharidy, které svým efektem napodobují působení antibiotik. U hlívy ústřičné se konkrétně jedná o přírodní komplexní polysacharid 1,3 d-glukan. Ten pozitivně ovlivňuje hladinu zlého LDL cholesterolu v krvi, bojuje proti infekcím a celkově aktivuje obranyschopnost těla.
Na rozdíl od jiných obsahových látek u polysacharidů neplatí nepsané pravidlo, že čím vyšší koncentrace tím lépe. Dlouhodobým testováním se totiž zjistilo, že 30% koncentrace polysacharidů má optimální terapeutické účinky. Říkáte si jak to?
Je tomu tak proto, že vyšší podíl polysacharidů v extraktu zabírá prostor pro další aktivní látky. Tím pak efekt houby není tak širokospektrální. Naopak nižší koncentrace než zmíněných 30 % také není dobré volit, protože přípravek pak nemusí mít tak silný efekt.
Jakými aktivními látkami je hlíva ústřičná tak unikátní?
Kromě blahodárných polysacharidů hlíva ústřičná dále obsahuje terpeny, statiny – z nich především lovastatin a chitin. Všechny tyto látky mají kladný vliv na hladinu tuků v krvi a působí preventivně proti ucpávání cév a kardiovaskulárním chorobám. Tím však výčet obsahových látek v hlívě nekončí.
Hlíva ústřičná je jedinečná také obsahem minerálních látek a vitaminů. Z minerálních a stopových prvků v ní můžeme najít zinek, železo, draslík, fosfor, jod a selen. Z vitaminů obsahuje velké množství vitaminů skupiny B, dále vitamin K, D a C. V neposlední řadě je plná vlákniny, prospěšných aminokyselin, bílkovin a sterolů.
Čím je hlíva ústřičná prospěšná?
Díky rozličnému obsahu přírodních látek se od hlívy můžete dočkat širokého efektu na celý organismus – od celkové podpory organismu a obranyschopnosti, přes snížení hladiny cholesterolu, až po zmírnění stresu a únavy. Podíl vlákniny dokonce pomáhá s trávením. Opomenout nelze ani skvělý efekt hlívy na blokování volných radikálů, jež mají za následek rychlejší stárnutí a degeneraci organismu.
Hlíva ústřičná podporuje:
- podporuje obranyschopnost organismu
- podporuje správnou funkci uminitního systému
- Reguluje hladinu zlého LDL cholesterolu v krvi
- Podporuje trávení, činnost jater a regeneraci
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Allnature hlíva ústřičná obsahuje deklarovaný podíl 30% polysacharidů.
Hlíva ústřičná od výrobce MycoMedica obsahuje 30% polysacharidů v obsahu 500 mg v jedné kapsli.

Jaké vitaminy a minerály by měli doplňovat těhotné ženy?
V době těhotenství byste neměli zapomínat na jiné nepostradatelné látky, na které by se nicméně mělo myslet i mimo něj. Mluvíme tu především o hořčíku, zinku a vitaminu D. Mají totiž mnoho funkcí a spoustu lidí trpí jejich nedostatkem v průběhu celého života. Přitom jsou nezbytné nejen pro imunitní systém. Dalším důležitým minerálem je rozhodně vápník, jenž spolu s hořčíkem a vitaminem D přispívá k náležitému vývoji kostí a zubů. Zdrojem jsou zejména mléčné výrobky, mák a ořechy. Železo je zase nutné pro správnou krvetvorbu, a jeho potřeba se v této době dostává téměř na dvojnásobek. Podle výzkumů může jeho užívání výrazně snížit riziko vzniku anémie u těhotných žen.

Jak zmírnit projevy alergií?? Zkuste Quercetin!
Quercetin neboli také česky kvercetin je přírodní látka polyfenolového původu. Konkrétně náleží mezi tzv. flavonoidy, které se pyšní vysokou antioxidační aktivitou. Jedná se o žlutý pigment, který najdeme jako běžnou součást rostlinné říše. Nejvýrazněji je zastoupen třeba v čerstvých kaparách, ty ovšem málokdo konzumuje pravidelně.

Vitamin K2 – nejméně známý, ale přitom jeden z nejdůležitějších vitaminů
Vitamin K není moc známý za to ale velmi prospěšný vitamin pro naše srdce, svaly i kosti. Tělo si ho dovede vytvořit jen v nízkém množství, a tak je jeho substituce nesmírně důležitá. Bohužel se ale v západní stravě příliš nevyskytuje, takže je nutné sáhnout po doplňcích stravy s obsahem vitamínu K2. Vitamin K patří společně s vitaminy A, D a E do skupiny vitaminů rozpustných v tucích. Do ještě poměrně nedávné doby se mělo za to, že existuje pouze jedna varianta tohoto vitaminu. Rozsáhlé studie však odhalily, že stejně jako vitamin E, jež má více různě působících forem, i u vitaminu K existuje několik variant – přesně řečeno přirozeně se vyskytují 2 varianty, a to vitamin K1 (fylochinon) a K2 (menachinon)