Ginkgo biloba – na paměť i prokrvení celého těla
Ginkgo biloba je strom s velice zajímavými listy, který se často objevuje ve starých čínských nebo japonských pověstech a bájích. Podle nich dokáže ginkgo biloba odvrátit zlo a oheň, a proto je hojně vysazován před tamními domy a chrámy. V Číně a Japonsku se také semena ginkgo biloba používají v tradiční kuchyni.
Britský botanik a geolog Albert Seward nazval ginkgo stromem života proto, že v sobě uchovává tajemství minulosti. Jeho moc je v Asii dokonce natolik proslulá, že jej místní obyvatelé uctívají. V současnosti je ginkgo jeden z nejoblíbenějších doplňků stravy všude ve světě.
Jak ginkgo biloba vypadá a kde roste?
Jinan dvoulaločný neboli ginkgo biloba patří mezi jedny z nestarších rostlin na naší planetě – někdy bývá v jeho souvislosti používáno i označení živoucí fosilie nebo fontána mládí. Jeho výskyt se podle některých studií datuje až do doby před 300 miliony let.
Velice zajímavým faktem je, že i přestože strom vypadá jako listnatý, je řazen mezi jehličnany. Právě pro tvar svých listů je často považován za mezistupeň mezi listnatými a jehličnatými stromy. Běžně dorůstá až do výšky 30 metrů a široký může být i víc jak 9 metrů. Budete-li si chtít vypěstovat rostlinku ze semen, počítejte s tím, že to není vůbec jednoduché. Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) totiž potřebuje spefické podmínky pro svůj růst.
Jinan dvoulaločný je nejvíce ceněný především pro své listy, které jsou využívány v tradičním i moderním léčitelství. Dlouhé jsou zhruba 5–10 centimetrů, mají vějířovitý a řapíkatý tvar a sklízejí se na přelomu léta a podzimu, kdy se z nich získává zdraví prospěšný extrakt. Zajímavé je také to, že jinan dvoulaločný v současné době ve volné přírodě zůstal zachován pouze na malém území v jihovýchodní Číně.
Jaké jsou aktivní látky obsažené v ginkgu??
V Číně bývá ginkgo biloba dost často označován za strom dlouhověkosti, což není tak daleko od pravdy. Díky vysokému obsahu biologicky aktivních látek totiž buňky v těle chrání před předčasným procesem stárnutí a dodává jim kyslík a odolnost, působí tedy jako antioxidant.
Blahodárný vliv na lidský organismus jinanu dvoulaločného je dán především obsahem flavonoidů a terpenoidů v listech. Je v nich rovněž přítomna podskupina flavonoidů tzv. flavonoly, což jsou látky, jež příznivě působí zejména na krevní oběh.
Ginkgo biloba dále obsahuje látku zvanou bilobalid, ginkgolidy a kyselinu ginkgolovou. Všechny tři látky se podílejí na mikrocirkulaci v těle, účastní se energetické výměny a zvyšují žilní tonus. Kladný vliv mají též na periferní krevní oběh, čímž podporují krevní tok.
K čemu je ginkgo biloba dobrá?
Ginkgo biloba zásadním způsobem cíleně ovlivňuje výkonnost mozku a podporuje myšlení, učení a koncentraci tzn. "kognitivní funkce". Přes podporu krevního systému také napomáhá prevenci impotence nebo nedostatečného prokrvování dolních a horních končetin. Pravidelným užíváním extraktu z listů se tak brzy zbavíte věčně studených rukou a nohou a s trouchou štěstí i slabé erekce. Protože je ginkgo přírodním antioxidantem, chrání buňky před poškozením volnými radikály a může tak i zvýšit obranyschopnost organismu.
S čím může Ginkgo biloba pomoci:
- Duševní rovnováha
- Mikrocirkulace krevního systému
- Kognitivní funkce
- Antioxidant
- Periférní oběhový systém - oči - slyšení
- Normální činnost mozku
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Golden Nature Ginkgo biloba ve formě kapslí v silném extraktu 50:1 s deklarovaným obsahem flavonových glykosidů a terpenických laktonů. Ideální volba pro doplnění denní dávky ginkgo biloba v jedné kapsli.
Ginkgo biloba od Nutrisslimu ve formě prášku, zajistí několikanásobně vyšší dávkování čísté ginkgo biloby, oproti kapslím. Lze přidat do jogurtu, vody, mléka, džusu připadně dle chuti..

Důležité látky v bylinkách, které bychom měli znát?
Rostliny se využívají k podpoře zdraví již od pradávna, proto je řada z nich prověřena již dlouholetou praxí. Mohou nám přinést velkou spoustu pozitiv, protože obsahují koncentraci složek, které jsou přínosné i pro nás samotné. Mohou prospět celkovému zdraví, přispět k lepší funkci orgánových soustav nebo posloužit jako prevence proti mnohým neduhům

Zelený čaj vs. Guarana – po čem sáhnout při únavě?
Zelený čaj patří k oblíbeným nápojům po celém světě. Zatímco totiž někteří lidé nepijí kávu, šálkem dobrého čaje nikdo nepohrdne. Zelený čaj konkrétně pochází z čajovníku čínského (camellia sinensis), který roste nejen na území Číny, ale i jinde po světě. V dnešní době existuje mnoho odrůd čajovníku, kterým se daří na plantážích prakticky kdekoliv. Guarana, česky paulinie nápojná, pochází z Amazonie, kde ji domorodí obyvatelé pokládají za zázračný nápoj ukrývající velkou sílu. A jejich tvrzení není daleko od pravdy. Již v 18. století došlo k prvním laboratorním testům, které potvrdily, že se skutečně jedná o velice silný přírodní stimulant.

Kyselina fytová a proč si na ni dát pozor?
Kyselina fytová patří mezi tzv. antinutriční látky. To jsou složky potravin rostlinného původu, které se v nich nachází zcela běžně, ovšem snižují nutriční neboli výživovou hodnotu těch potravin, v nichž jsou přítomny