Ghí – co to je a na co všechno se používá?
Ghí nebo také „ghíčko“ to je čistý máselný tuk plný vitaminů a živin, který si mohou dopřát i lidé s intolerancí na mléčné výrobky. Nejedná se však o žádnou novinku mezi superpotravinami, ale o léty prověřené přepuštěné máslo, které si již dávno připravovaly naše babičky, aby prodloužily trvanlivost másla. Také chuť tradičních českých pokrmů je s tímto máslem nezaměnitelná. To ale není všechno. Pojďme se podívat, v čem tkví hlavní přínos ghí.
Co to je ghí a jak ho získat?
Ghí je přepuštěné máslo, které vzniká převařením. Tím se tuk oddělí od mléčných částic a zůstává jen máslo bez laktózy lahodné chuti a zlatavé barvy. Díky absenci laktózy a mléčných bílkovin mohou ghí bez starostí používat na vaření i lidé s alergií na mléčné výrobky.
A ačkoliv proces převaření a oddělení tukových a mléčných částic zní sebevíc složitě, je příprava ghí poměrně snadná a rychlá. Stačí máslo rozpustit v kastrolu a nechat ho na mírném plamenu pobublávat. Vysráženou bílkovinu na povrchu je potřeba pečlivě sbírat a po zhruba 10–15 minutách, kdy máslo přestane prskat a získá zlatou barvu, ho je nutné přecedit přes plátno do sklenice. Při celém procesu je důležité hlídat, aby se máslo nespálilo a abyste do sklenice nepřidali žádnou bílou vysráženou bílkovinu. Pokud si na přípravu ghí netroufáte, existuje také možnost si jej rovnou hotové zakoupit.
V čem je ghí jedinečné a proč ho používat?
Máslo většina lidí bere jako nezdravou potravinu, které se je třeba vyhýbat. Pokud si ale denně dopřáváte pouze menší množství másla, zhruba tak na jeden krajíc chleba, určitě vám po zdravotní stránce nic nehrozí. Máslo (pozor neplést si s margarínem) je dobrým zdrojem vitaminů rozpustných v tucích, což jsou vitaminy A, D, E a K. Tyto vitamin se podílí na aktivitě imunitního systému, podporují správný vývoj a krvetvorbu, a dokonce udržují stabilní hladinu některých hormonů. Množství obsažených mastných kyselin je navíc taktéž přínosné.
A právě všechny tyto látky si uchovává i převařené máslo ghí tzv. ghíčko. Kromě nich jsou v něm obsažené i fenolické antioxidanty, hořčík a železo. Velkou výhodou ghí je také to, že má vysoký kouřový bod, což znamená, že ho lze použít i při opravdu vysokých teplotách – klidně až do 250 °C. Při smažení se tak nepřepaluje a nevytváří toxické látky. Dále pak má výborné konzervační schopnosti, takže vám v uzavřené nádobě vydrží i několik měsíců.
Svůj pohled na ghí má i ajurvédská medicína. Podle ní ghí tělo detoxikuje, zlepšuje trávení, podporuje hubnutí a napomáhá lepšímu vstřebávání živin z jídla. V neposlední řadě má efekt na nervovou soustavu, přičemž zabraňuje pocitům únavy a vyčerpání.
Na co lze ghí použít?
Ghí můžete použít na vaření, pečení a smažení stejně jako olej nebo máslo. Výborně poslouží ke zjemnění pomazánek, polévek, omáček nebo kaší nejrůznějšího typu. Přidat ho můžete i do ovocného smoothie, sladkých dezertů nebo třeba do kávy. Jemná chuť vylepší prakticky každé jídlo. Také ve studené kuchyni najde ghí své uplatnění. Pokud si k snídani rádi dáváte chleba nebo opečený toust namazaný máslem, i v takovém případě můžete klasické máslo nebo margarín ghíčkem nahradit.
Zajímavé je i to, že ho můžete použít zevně. Na drobná poranění kůže, popáleniny a k hydrataci ho používaly právě i naši předkové. Využít ho můžete také jako základ při přípravě domácí kosmetiky nebo ke zhojení jizev.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová

Vitaminy a minerály – které jsou pro lidské tělo nejdůležitější?
Existuje 13 základních vitaminů, které rozdělujeme do dvou skupin na základě chemicko-fyzikálních vlastností. První skupinu tvoří vitaminy rozpustné v tucích neboli tzv. vitaminy lipofilní. Do této skupiny spadají vitaminy A, D, E a K. Mezi vitaminy rozpustné ve vodě neboli hydrofilní vitaminy patří vitamin C a všechny vitaminy tvořící B-komplex.

Ginkgo biloba nejen pro lepší prokrvení, co ještě umí?
Ginkgo biloba nebo také Jinan dvoulaločný je v Asii už po několik tisíc let svatou rostlinou. Zároveň se i po takto dlouhou dobu využívá v tradičním lidovém léčitelství pro řešení vícero zdravotních obtíží a podporu organismu. Dochované zkameněliny však dokazují, že tento strom roste na naší planetě dokonce již miliony let. Je tedy skutečně odolnou rostlinou, která si prošla mnohými obdobími a změnami klimatu. V současnosti je součástí celé škály doplňků stravy, a to zcela samostatně či v kombinaci s dalšími prospěšnými složkami. Ginkgo biloba je vysoký, zdatný strom, který je opravdu houževnatý. Nevadí mu nepříznivé vlivy okolí, mrazy, škůdci ani mikroorganismy. Dorůstá až do několika desítek metrů, avšak samotný růst je velmi pomalý.

Co jsou to ginsenosidy a jaký je jejich význam?
Ginsenosidy představují zajímavou skupinu bioaktivních látek, které se téměř výhradně nachází v rostlině Panax Ginseng. Ta vám bude ale asi nejspíš známější pod českým názvem Ženšen pravý. Ženšen je již po staletí důležitou součástí nejrůznějších tradičních medicín, protože poskytuje lidskému organismu celou řadu benefitů. Je totiž považován za velmi efektivní adaptogen, který zvládne podpořit kognitivní funkce, zvýšit energii nebo stimulovat imunitní systém.