Ekologické přípravky na úklid, co všechno můžete vyzkoušet?
Úklid není pro většinu lidí asi zrovna příjemnou a zábavnou činností. Přesto se mu asi nikdo z nás zcela nevyhne. Prostředků, které vám trh nabízí je ovšem celá spousta. Pokud ale nechcete používat klasické přípravky a radši byste sáhli po něčem ekologičtějším, je tento článek přímo pro vás. Dnes se totiž podíváme na to, co můžete pro váš úklid velmi jednoduše a efektivně použít, možná to již dokonce doma máte a případný nákup vás nebude stát ani moc peněz.
Proč zvážit používání ekologičtějších produktů?
Jako první vás asi v souvislosti s ekologií napadne šetření životního prostředí. A je tomu opravdu tak. Využívání běžných přípravků, které jsou plné chemie nemusí být ovšem škodlivé jen pro planetu, ale také přímo pro vaše tělo. Často se přidávají syntetické parfemace, chlor a další dráždivé látky, jež mohou způsobit alergie, ekzémy a jiné kožní a zdravotní obtíže. Některé složky by dokonce neměli vůbec přijít do styku s pokožkou, protože se skrz ni velmi snadno vstřebávají. Nicméně ani gumové rukavice vás nezachrání, jelikož spoustu látek i při aplikaci vdechnete, aniž byste si to vůbec uvědomili.
Jak začít s eko úklidem?
Ať už uklízíte denně, či jednou týdně, určitě vás potěší, že následující produkty jsou levné a pokud si je zakoupíte ve velkých baleních, ušetříte ještě více. Pro začátek si můžete pořídit pouze sodu, ocet a kyselinu citronovou a později případně svoje zásoby můžete rozšířit. Jedlá soda neboli soda bikarbona je bílý prášek, který je dobře rozpustný ve vodě a má zásadité pH. Možná ji znáte jako součást kypřících prášků nebo ji používáte do pečení samostatně. Ocet je nejlepší ten bílý, jelikož obsahuje 10% kyseliny octové, a je proto koncentrovanější. Navíc není dobarvený a nezanechá nikde skvrny. Kyselinu citronovou seženete v podobě krystalického prášku nebo jako již hotový roztok.
Jak na úklid koupelny?
Jedlá soda je skvělým prostředkem pro umývání různých povrchů. Má lehce abrazivní vlastnosti, a díky tomu vám pomůže jednoduše odstranit nečistoty v celé vaší koupelně. Postačí ji smíchat jen s vodou, a pak už se můžete pustit do úklidu. Pro odstranění vodního kamene se zase hodí kyselina citronová, ze které s vodou vytvoříte hustou směs, jež nanesete na postižená místa jako jsou dlaždičky a kohoutky a necháte pár minut působit. Poté setřete a opláchnete. Pro tento účel můžete vyzkoušet i bílý ocet. Ten likviduje plísně a bakterie, a navíc se dá pořídit s přídavkem esenciálních olejů, který je i s příjemnější vůní.
Jak si poradit s kuchyní?
Pro úklid kuchyně můžete opět upotřebit všechny tři pomocníky. Na usazeniny ve dřezu a pro čištění odpadu nasypte sodu na požadované místo nebo přímo do odpadu, zalijte octem a nechte působit přibližně půl hodiny. Nakonec zalijte horkou vodou. Pokud smícháte sodu s vodou, tak aby vznikla hustá pasta, lehce s ní pak vyčistíte troubu nebo sporák. Jedlou sodu je také možné užít pro oplach ovoce či zeleniny. Kyselinu citronovou využijete třeba pro vyčištění myčky nádobí od zbytků jídla, mastnoty a dalších nečistot – nasypte lžíci až dvě do myčky a zapněte naprázdno. Roztok z kyseliny citronové lze rovněž aplikovat pro vyčištění kávovaru místo běžných přípravků pro tento účel, postup zachovejte, jak jste zvyklí.
A co se zbytkem bytu/domu?
Za pomoci jedlé sody odstraníte navíc všemožné zápachy, stačí ji vsypat do menší misky a dát na určené místo, kde bude sloužit jako pohlcovač (lednice, spižírna aj.). Můžete ji nasypat rovnou na koberce, kde může taktéž eliminovat nepříjemné zápachy a odstraní případné skvrny. Po půl hodině stačí pouze vyluxovat. Bílý ocet můžete vyzkoušet třeba ještě při mytí oken a zrcadel. Smíchejte jedna ku jedné s vodou, nalijte do rozprašovače, aplikujte, a nakonec setřete papírovou utěrkou.
Z naší nabídky ekologických přípravků pro domácnost na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS
Zdroj:
https://www.celostnimedicina.cz/jak-odstranit-pesticidy-z-ovoce-a-zeleniny/

Arganový olej a jeho využití?
Arganový olej je rostlinným olejem, o kterém v dnešní době slyšel asi prakticky každý, a to většinou v souvislosti s jeho skvělým působením na pokožku těla, obličej či na vlasy. Mnoho lidí ho zařadilo do své denní rutiny a označují ho jako zázračný elixír, protože je velice všestranným pomocníkem, a dokonce může nahradit i několik kosmetických produktů. Arganový olej pochází z plodů argánie trnité (Argania Spinosa). Jde o polopouštní stromy téměř výhradně se vyskytující na jihozápadě Maroka, kde tvoří řídké lesní porosty nazývané jako arganové lesy. Dorůstají do výšky 7-10 metrů, v některých případech dokonce i více. Rostou velmi pomalu a jsou dlouhověké.

Jaké formy hořčíku jsou zklidňující?
Hořčík je, stejně jako jiné mikroživiny, nepostradatelný a v těle má na starosti spoustu úkolů. Je v organismu nenahraditelný a zastoupit ho nemůže žádná jiná minerální látka. Bez něho by naše tělo nebylo například schopno vytvářet energii nebo správně využívat ostatní látky a vitaminy. Hořčík se ale vyskytuje ve vícero formách. Referenční denní hodnota příjmu hořčíku činní 375 mg.

Ginkgo kapsle nebo prášek?
Ginkgo biloba je v dnešní době již velice známá a málokdo o ní ještě neslyšel, jelikož je oblíbena po celém našem světě. Nicméně i přesto, že je tady ginkgo biloba od pradávna, dnes roste přirozeně bohužel pouze na menším úžemí ve východní části Číny.