Doplňky stravy na snížení krevního tlaku?
Vysoký krevní tlak patří mezi velmi častá onemocnění kardiovaskulárního systému a trpí jim opravdu velká část populace. Mnoho lidí o tom třeba ale doposud ani neví, jelikož se tento problém nemusí projevit hned nebo jsou příznaky přisuzované úplně něčemu jinému. Nicméně pokud se tato situace neřeší včas, představuje to zásadní riziko, které může vyústit až v závažné zdravotní komplikace. Jestliže tedy máte určité podezření, měli byste v každém případě v brzké době navštívit lékaře. My vám alespoň v tomto článku tuto problematiku více přiblížíme a poradíme, co může být nápomocné.
Co to je hypertenze?
Krevní tlak je důležitý ukazatel, který může leccos vypovědět o našem zdravotním stavu. Proto je to jeden z ukazatelů, jež by se měl při pravidelných prohlídkách kontrolovat. Je spjatý s kardiovaskulárním systémem – tedy se srdcem a cévami. Konkrétně se jedná o sílu, kterou vyvíjí při průtoku krev na stěny našich tepen. Čím větší množství krve tak prochází krevním řečištěm a čím větší odpor vytváří tepny, tím vyšší je i pak samotný tlak. Pokud je tento nápor větší vzniká tzv. hypertenze neboli vysoký krevní tlak.
Jaké jsou optimální hodnoty tlaku?
Hodnoty závisí hned na několika faktorech. Na množství krve, která je do oběhu pumpována, na šíři tepen a rovněž na jejich tuhosti a poddajnosti. Hodnoty dokonce v průběhu dne a noci běžně kolísají, což je naprosto v pořádku. Záleží třeba také na tom, jakou máme zrovna fyzickou námahu, tělesnou konstituci, míru stresu nebo na věku. Krevní tlak se udává ve veličině s názvem milimetry rtuťového sloupce (mmHg) a poskytuje vždy dva údaje. Systolický krevní tlak je první a vyšší číslo. To je moment, kdy se krev vypuzuje ze srdečního svalu. Diastolický krevní tlak je číslo druhé a nižší, které je naměřeno v době, kdy je srdce v klidu. Za normální je považováno 120/80 mmHg, za vysoké pak hodnoty větší nežli 140/90 mmHg.
Jak poznat zvýšený krevní tlak?
Hypertenze může být ve svých začátcích těžko zpozorovatelná. Často si prvotní symptomy, jež zahrnují třeba i únavu a bolesti hlavy, nespojíme právě s tímto onemocněním. Nicméně pokud se již rozvinou vážnější následky, bývá na jejich odstranění už pozdě. Dalšími ukazateli mohou být závratě, šum či zvonění v uších, bolest na hrudi, bušení srdce, poruchy spánku, nepravidelná tepová frekvence, krvácení z nosu a rozostřené vidění. V případě, že pozorujete více z těchto příznaků, je dosti pravděpodobné, že i vy trpíte hypertenzí. Měli byste kontaktovat svého praktického lékaře nebo se můžete optat v lékárně, kde často měření poskytují zdarma.
Co může být příčinou hypertenze?
Krevní tlak mohou negativně ovlivnit faktory, na které vliv máme, ale i takové, nad nimiž bohužel žádnou kontrolu nemáme, což je například věk nebo genetické predispozice. Co však změnit můžeme a má velice negativní dopad, jsou určité okolnosti našeho životního stylu. Nepříznivá je konzumace vysokého množství nasycených tuků a přespříliš soli, nedostatečná pohybová aktivita, nadváha či obezita, dlouhodobý stres, kouření a nadměrné pití alkoholu. Na vinně mohou být ovšem i jiné nemoci jako je onemocnění ledvin.
Jaké doplňky jsou na snížení krevního tlaku vhodné?
Jestliže nemáte krevní tlak vysoký výrazně, mohou vám jistou pomoc poskytnou některé doplňky stravy. V první řadě to mohou být dvě aminokyseliny Arginin a Citrulin, jež na trhu seženete samostatně i v kombinaci v jednom produktu. Ty totiž podporují produkci tzv. oxidu dusnatého, který má vasodilatační vlastnosti. To znamená, že napomáhá rozšiřovat cévy, díky čemuž se sníží právě i krevní tlak. Sáhnout můžete ovšem rovněž po bylinkách. Velmi oblíbený je v tomto směru například hloh obecný, který je prospěšný pro veškeré nervové a oběhové funkce, podporuje snižování tlaku a podle výzkumů se používá často jako prostředek prevence hypertenze. Jako pozitivní se ukazují také doplňky stravy s obsahem česneku či ibišku súdánského, jež mají podobné příznivé schopnosti.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9498108/

Výhody MCT oleje z kyseliny kaprylové C8 vs. klasický MCT olej ??
Kokosový olej (mct olej) patří mezi populární rostlinné tuky, k nimž se v posledních letech obrací výživoví poradci, sportovci i lidé, kteří chtějí jíst prostě jen zdravěji. Jeho přínos pro zdraví však spočívá především v obsahu kyseliny kaprylové C8. Tato nasycená mastná kyselina se středně dlouhým řetězcem je totiž považována za jeho nejdůležitější složku. Nutno ale podotknout, že je v kokosovém oleji ze všech obsažených látek nejméně zastoupena. Woldohealth Kyselina kaprylova C8 je 100% získávána z kokosového oleje.

Ghí – co to je a na co všechno se používá?
Ghí nebo také „ghíčko“ to je čistý máselný tuk plný vitaminů a živin, který si mohou dopřát i lidé s intolerancí na mléčné výrobky. Nejedná se však o žádnou novinku mezi superpotravinami, ale o léty prověřené přepuštěné máslo.

L-Arginin vs L-Citrulin, v čem se liší?
Arginin a Citrulin jsou látky, jež obě náleží mezi aminokyseliny, jsou úzce spojeny a mají v těle podobné fungování, avšak i přesto se v některých ohledech a vlastnostech docela odlišují. O argininu se možná mluví o trochu více, a z tohoto důvodu je tak pro mnoho lidí známější. Ovšem citrulin je aminokyselinou, která stojí za povšimnutí zcela stejně.