Co je to krilový olej a jaké má výhody?
Krilový olej neboli krill oil si v poslední době získává své místo na trhu, a to jako alternativa k rybímu tuku. Je mu totiž v mnoha ohledech podobný, a tudíž může být i velmi prospěšný pro naše zdraví. Z tohoto důvodu se začali vyrábět různé doplňky s jeho obsahem, které vám poskytnout dostatečnou dávku omega 3 mastných kyselin. Ty jsou pro fungování organismu nezbytné, ovšem ne vždy jich přijímáme tolik, kolik bychom opravdu měli. Kde se ale tento olej vůbec bere a jaké má přednosti? Na to se zaměříme právě v tomto článku.
Jak se krill oil získává?
Olej se získává z drobných a poloprůsvitných korýšů, které obývají některé oceány a žijí ve velkých hejnech. Dohromady se pak označují jako kril. Povětšinou slouží jako potrava pro velryby, ptáky a tuleně. Svým vzhledem se tito živočichové značně podobají malým krevetám. Hlavním zástupcem je krunýřovka krillová, která žije především hluboko v chladnějších vodách polárního pásu. Tyto vody jsou velice čisté, a proto ani extrahovaný olej neobsahuje těžké kovy, což je často diskutované téma právě třeba u oleje rybího. Výsledný produkt má vysoký obsah přínosných bioaktivních látek a nápadně červenou barvu.
Co v krilovém oleji najdeme za látky?
Co se týče výše zmíněné barvy, ta je zapříčiněna jednou ze složek krilového oleje. Je jím konkrétně astaxanthin. To je červeně zbarvený pigment z velmi rozmanité řady karotenoidů, jež má ale hned několik pozitivních vlastností. V první řadě se jedná o silný antioxidant, který napomáhá chránit buňky před nepříznivým působením volných radikálů. Dále podporuje například zdraví očí nebo mozku. Nejzásadnější jsou v krilovém oleji ovšem omega 3 mastné kyseliny, a to konkrétně dva hlavní zástupci – kyselina dokosahexaenová (DHA) a kyselina eikosapentaenová (EPA), jež si naše tělo nikterak neprodukuje a my bychom je měli přijímat z potravy.
Jaké jsou běžné zdroje omega 3?
Omega 3 zahrnují větší počet mastných kyselin, jež se liší svojí chemickou strukturou. Mimo již jmenovanou EPA a DHA, sem řadíme ještě kyselinu alfalinoleovou (ALA). Tu si však organismus dokáže vytvořit z předchozích dvou. Je proto vhodné, aby omega 3 mastné kyseliny měli v jídelníčku své stále místo. Popřípadě je můžete tělu dodat za pomoci doplňků stravy. Bohatým zdrojem jsou hlavně tučnější mořské ryby, jako je makrela, losos, sardinky a tuňák. Doporučuje se také konzumace jater bílých ryb, což může být například treska. Z rostlinné stravy to jsou třeba ořechy či lněná semínka.
Čím je krilový olej prospěšný?
Jestliže víte, že omega 3 mastných kyselin přijímáte málo, můžete sáhnout po krilovém oleji, jenž vám dodá jejich potřebnou dávku. Díky tomu je tento olej příznivý pro kardiovaskulární systém, správnou činnost vašeho srdce a přispívá ke snížení triglyceridů v krvi, které jsou častou příčinou určitých onemocnění cév a srdce. Jeho užívání se doporučuje i při obtížích pohybového aparátu. Krill oil má totiž pozitivní vliv na snižování zánětu v těle, který je jedním z projevů mnoha kloubních onemocnění. Dle klinické studie podpoří rovněž zdraví mozku a jisté kognitivní funkce.
Jaké má krill oil výhody?
Ať už si zvolíte krilový olej nebo rybí tuk, uděláte v obou případech vašemu tělu dobrou službu, protože oba vám dopřejí bohatou dávku omega 3 mastných kyselin. Krilový olej je však podstatně nákladnější, nicméně zato vyniká svojí vstřebatelností. Je totiž vázán na fosfolipidy, kterými jsou tvořeny i veškeré buněčné membrány v našem organismu. Díky tomu se přes ně mastné kyseliny v takové formě dostanou daleko jednodušeji. Proto se považuje za velice dobře biologicky dostupný.
Z naší nabídky omega 3 na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3789637/

Rozdíl mezi klasickým hořčíkem a triple magnesiem?
Hořčík neboli magnesium je nezbytnou součástí několika stovek chemických reakcí. Z tohoto důvodu je pro nás životně důležitý. Kterákoliv buňka v těle hořčík potřebuje k tomu, aby plnila své funkce. Je nutný pro normální energetický metabolismus a přispívá díky tomu ke snížení vyčerpání a únavy. Je zásadní pro chod nervové soustavy, pro kontrakce svalů i zdravé kosti a zuby. Podílí se také na elektrolytické rovnováze.

Zelený čaj vs. Guarana – po čem sáhnout při únavě?
Zelený čaj patří k oblíbeným nápojům po celém světě. Zatímco totiž někteří lidé nepijí kávu, šálkem dobrého čaje nikdo nepohrdne. Zelený čaj konkrétně pochází z čajovníku čínského (camellia sinensis), který roste nejen na území Číny, ale i jinde po světě. V dnešní době existuje mnoho odrůd čajovníku, kterým se daří na plantážích prakticky kdekoliv. Guarana, česky paulinie nápojná, pochází z Amazonie, kde ji domorodí obyvatelé pokládají za zázračný nápoj ukrývající velkou sílu. A jejich tvrzení není daleko od pravdy. Již v 18. století došlo k prvním laboratorním testům, které potvrdily, že se skutečně jedná o velice silný přírodní stimulant.

Na co všechno má kotvičník v organismu vliv?
Jak jsme již nastínili, kotvičník zemní může být blahodárný pro různé systémy v našem organismu. Je v první řadě silně spojen s podporou sexuality, libida a síly. Nicméně je spoustu dalších situací, při kterých jeho užívání můžete zvážit. Je totiž všestrannější, než si možná myslíte.