Chitosan na hubnutí, opravdu funguje??
Chitosan patří mezi poměrně novodobé doplňky stravy, ovšem jeho první poznatky byly objeveny zhruba před sto lety a to opět na území Asie konkrétně Japonska. Chitosan je využíván zejména v souvislosti s hubnutím a ztrátou hmotnosti. V dnešním blogu se podíváme na to, zdali opravdu funguje a jak je to s hubnutím a doplňky stravy.
Co je Chitosan a jak působí?
Chitosan je typ vlákniny, konkrétně polysacharidu, získávaného z chitinu, který je bohatě zastoupen ve vnějších schránkách krabů, mušlí, krevet a jiných korýšů. Chitosan patří mezi přírodní nestravitelnou vlákninu, která dokáže na sebe navázat velké množství tuků a to až 6ti násobek své váhy.
Chitosan nezměnitelný prochází trávicím traktem a díky svým vazebným schopnostem absorbuje tuk přijatý z potravy, který se nestihne vstřebat do krevního oběhu a odvádí ho stolicí z těla pryč. Tím podporuje funkci tlustého střeva a pomáhá s redukcí hmotnosti. Chitosan také na sebe váže žlučové kyseliny a tím pomáhá se snižováním LDL(špatného) cholesterolu produkovaného játry.
V čem všem nám Chitosan může pomoci:
- Přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi
- Podporuje trávení
Jak to tedy je s tím hubnutím?
Již vzniklo mnoho článku na internetu ohledně doplňků stravy na hubnutí, stovky článků Vás budou přesvědčovat o tom, jak doplňky stravy na hubnutí fungují a další stovky článků Vás budou přesvědčovat o opaku. Jak to tedy opravdu je?
Nejdříve se podíváme na problematiku hubnutí jako takovou.
Pokud muž či žena uvažuje o redukci váhy, je vždy potřeba začít u sebe a to úpravou jídelníčku/stravy a pohybu. Řekněme si to tedy otevřeně, pokud budeme mít minimum pohybu a k tomu nepravidelné a nezdravé stravování, nepomůže nám žádný doplněk stravy!
Hubnutí je vlastně banální věc a pokud budeme mít větší výdej než-li příjem, kilogramy půjdou dolů sami, je k tomu ovšem potřebná vyvážena strava s bohatým obsahem bílkovin, tuků a sacharidů samozřejmě nesmíme zapomenout na vitamíny a minerály. Ideálním poměrem je snížit příjem potravy o 10-20% proti výdeji, ale ne více, jelikož by mohlo dojít k JOJO efektu. Rychlý úbytek hmotnosti, nikdy nevedek k dlouhodobému úspěchu v boji proti přebytečným kilům.
POZOR na Keto diety, tento způsob diety je poměrně drastický pro organismus, nemluvě o vlivu na trávicí trakt, ledviny a mnoho jiných orgánů.
Keto diety samozřejmě zaručí úbytek hmotnosti, jelikož příjem energie je minimálně, ovšem už se nikdo nezmiňuje o JOJO efektu, který je téměř nevyhnutelný. V konečně fází je tedy celé trápení s hubnutím a „hladovění „k ničemu.
Abychom se vrátili k působení Chitosanu a jeho vlivu na hubnutí. Ano, Chitosan opravdu funguje, ovšem bez úpravy jídelníčku a pohybu to nelze.
POZOR na užívání Chitosanu spolu s dalšími doplňky, vitamíny, minerály. Je doporučován odstup v řádu hodin se společným užíváním Chitosanu a jiných látek.
Chitosan se také doporučuje užívat s Vitamínem C pro lepší vstřebávání a rychlejší nástup.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová

Acai berry, nejsilnější přírodní antioxidant?
Acai berry a její bobule jsou považovány za velmi silný antioxidant s mnohými pozitivy, které můžou přinést našemu zdraví. Setkat se můžete i s jejími jinými názvy – Euterpe brazilská, kapustoň brazilská nebo latinsky Euterpe Oleracea.

Muira puama, co všechno umí?
Muira puama, kterou najdeme i pod latinským názvem Ptychopetalum Olacoides a někdy se setkáme i s pojmenováním marapama nebo marapuama, v češtině pak voňatec vejčitý. To je strom, jehož některé částí již v minulosti využívali indiánské kmeny za účelem zvýšení sexuálního apetitu či pro výrobu různorodých mastiček k vnějšímu použití při hojení ran. Není sice známá jako jiné rostliny, jež podporují sexualitu, ale určitě stojí za povšimnutí a za případné vyzkoušení. Postupem času se přišlo na to, že muira puama obsahuje mnoho aktivních látek a umí být prospěšná také jiným stránkám našeho organismu.

Mladý ječmen – zelená superpotravina vhodná nejen k očistě těla
Zelené superpotraviny jako chlorella, spirulina nebo mladý ječmen jsou čím dál tím oblíbenější. Může za to především rozmach zdravého stravování a redukčních diet. Nejčastěji se mladý ječmen užívá ve formě tablet, šťávy nebo prášku, který se rozmíchá ve vodě a následně se vypije. Zjistěte, v čem spočívá jeho hlavní přínos pro naše tělo a kdy se vyplatí zařadit ho do svého jídelníčku. Mladý ječmen neboli také zelený ječmen je někdy přezdívaný jako „elixír mládí a krásy“. Jedná se o ječmen setý, který je sklízen ve fázi, kdy dosahuje výšky přibližně 25 cm a je ještě hezky zelený. Jde tedy o plodinu, kterou všichni známe a kterou mnohdy přehlížíme a neuvědomujeme si, kolik cenných látek obsahuje.